Zlaté Glóby 2011 – šanci má sociální síť i koktavý králGolden Globes neboli Zlaté Glóby – každoročně udělované filmové ceny, které jsou tzv. předskokanem Oscarů. Letos proběhne již 68. ročník a do vyhlášení výsledků zbývá 32 dní. Ale již jsou známy nominace. Jsou to vcelku zajímavé snímky, ovšem valná část z nich ještě do českých kin nedorazila. Některé filmy budou uvedeny v lednu.

Nominuje se v mnoha různých kategoriích. Přes nejlepší film, režiséra až po herce v komediálním seriálu.  Stejně jako Oscar také Glóby oceňují nejlepší zahraniční film. Letos se do výběru žádný český film bohužel  nedostal.

Do kategorii nejlepší film – komedie nebo muzikál se dostal snímek Kids Are All Right , vyprávějící příběh lesbického páru, kam nečekaně vstoupí dárce spermatu, tedy biologický otec jejich pubertálních dětí. Snímek je sice komediální, ovšem dotkne se i hlubších a závažnějších témat. Tím sice nepřinese nic nového, ale bez špetky dramatu by z toho vyšla jen suchá a průměrná komedie. Tenhle film si určitě zaslouží pozornost. A 6. 1 se dostane i do českých kin. Recenze se objeví na filmaniku pár dní před premiérou.

Dalším filmem z této kategorie -tedy komedie a muzikál je snímek Red s Brucem Willisem v hlavní roli a dalšímu skvělými herci jako je John Malkovich, Helen Mirren, Morgan Freeman. Vcelku vtipně vypadající film o agentovi CIA na penzi, který žije poklidný život důchodce na venkově. Ovšem pak se něco zvrtne a CIA se ho pokusí zlikvidovat. A samozřejmě se z toho semele super akční podívaná v americkém stylu. Co mě pobavilo je samotný název filmu. Zkratka RED pochází ze slov Retired Extremly Dangerous. Tedy něco jako v důchodu extrémně nebezpečný. Film měl u nás v říjnu premiéru.

Trailer RED:

Nominovaným filmem v této kategorii je také Burtnova Alenka v říši divů.  Jsou nominováni i herci z Alenky. Depp za The Tourist (premiéra v ČR 27. 1) a také právě za Klouboučníka z Alenky. H.B. Carter je pak nominována za roli královny Alžběty v The King´s Speech.

V kategorii nejlepší film-drama pak byly vybrány snímky The Social Network, Black Swan, The King´s Speech, Inception  The Fighter.
Můj favorit Inception (Počátek) si ale sošku pravděpodobně neodnese.  Hodně dobře (alespoň podle traileru) vypadá The King´s Speech, který jsme v našich kinech bohužel ještě neměli možnost vidět. Snímek nabízí skvělé herecké obsazení v čele s H.B. Carter, C. Firthem, T. Spallem (pro mě trochu překvapivě v roli W. Churchilla) G. Rush a další.

 

Hodně povedeně pak vypadá psychologický thriller v režii Darrena Aronofského (Requiem for a dream, The Fountain) Black Swan z prostředí baletu. Ovšem nepůjde jen o taneček. Tohle vypadá na vcelku zajímavě zpracovaný film, u kterého možná místy i zamrazí v zádech.

Trailer Black Swan:

V kategorii nejlepší animovaný film mám svého favorita Toy Story 3, i když trochu zaostává za předchozími díly. Ale studio Pixar je můj oblíbenec vždy. A téměř vždy  má stejný názor také komise, takže se dá očekávat, že si vítězství vybere právě tento film.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka