Žhavé trailery #4Už je to pár dnů, co  skončil Comic-Con pořádaný v San Diegu; jeden z největších svátků popkultury na světě. Comic-Con je zároveň skvělým místem pro propagaci velkých filmových hitů, na které se čeká dlouhé měsíce (či roky). Ten letošní rozhodně nebyl výjimkou, zazněla na něm spousta novinek, včetně zveřejnění prvních trailerů na nejočekávanější filmy (nejen) letošního roku.

Game of Thrones (2010-)

Přestože nejde v žádném případě o trailer v klasickém smyslu slova, velkou pozornost vzbudilo video spojené s pátou řadou seriálu Game of Thrones. Ve dvouminutovém příspěvku, který měl svou premiéru právě na Comic-Conu se představí osm nových postav, které uvidíme v nadcházející řadě seriálu, která by měla zahrnovat události ze čtvrté a páté knihy (Hostina pro vrány a Tanec s draky).

Děj těchto (zatím) posledních dvou knih probíhá do jisté míry paralelně, takže bude zajímavé sledovat, které linie budou do seriálu zahrnuty. V souvislosti s další seriálovou řadou se již také hledaly nové natáčecí lokace, jelikož přibude další země, kterou jsme ještě v seriálu neviděli. Nově se bude natáčet ve Španělsku, konkrétně v paláci Alcázar v Seville, která poslouží jako Vodní zahrady v Dorne.
Právě z Dorne pochází řada nových postav, které uvidíme v páté řadě. Patří mezi ně dcery prince Oberyna Martella – Obara, Nymeria a Tyene, Oberynův starší bratr princ Doran a kapitán stráží Areo Hotah.

Autor ságy Písně ledu a ohně George R. R. Martin se na Comic-Conu také vyjádřil k tomu, že nebude v páté řadě psát žádnou z epizod a ani se nezúčastní natáčení, kromě těch schůzek, které už má domluvené. Chce se plně věnovat psaní šesté knihy, která nese název The Winds of Winter (zatím do češtiny překládáno jako Vichry zimy). Fanoušci zejména na internetu dávají více či méně kreativně najevo svoje rozhořčení nad tím, že knihy ještě nejsou dopsané.

Hunger Games: Síla vzdoru, 1. část / The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

Česká premiéra: 20. listopadu 2014
Česká distribuce: Forum Film CZ
Režie: Francis Lawrence
Scénář: Danny Strong
(podle knih Suzanne Collins)
Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Phillip Seymour Hoffman, Julianne Moore První díl úspěšné knižní trilogie Hunger Games byl zfilmován v roce 2012 a od té doby se z tohoto příběhu stal další úspěšný fenomén. Obraz dystopické budoucnosti, kdy se na severoamerickém kontinentu rozléhá země zvaná Panem (a ve zbytku světa se děje bůhvíco), ve které si některé oblasti žijí celkem slušným životem, jiné se z nejasných příčin zmítají v chudobě a hladu a všemu vládne Kapitol, který jako připomínku těžce vydobytého „klidu a pohody“ každoročně pořádá tzv. Hladové hry, ve kterých nechává bandu dětí, aby se rozmidlily na kusy.
Zatím jsme viděli na plátně první a druhý díl, z nichž ten druhý do hry přivedl starší splátce a poněkud rozhýbal Panemskou politikou. Všechno se přiostřuje, a to na obou stranách.

V traileru se objeví také již bohužel zesnulý Phillip Seymour Hoffman a z nových postav uvidíme třeba prezidentku Almu Coin v podání Julianne Moore. Přestože je Síla vzdoru posledním dílem, nejde o závěrečný film. Po úspěšném vzoru aplikovaném na Harryho Pottera či Stmívání nebo Hobita (kde je to snad největší extrém) je poslední kniha rozdělena do dvou filmů.

Interstellar

Česká premiéra: 6. listopadu 2014
Česká distribuce: Warner Bros. CZ
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christopher Nolan
Hrají: Matthew McConaghey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine,
Casey Affleck

Nový a velmi náruživě očekávaný snímek Christophera Nolana měl sice publikovaný trailer dlouho před Comic-Conem, přesto je film s touto událostí výrazně spojen. Christopher Nolan se totiž společně s představitelem hlavní role snímku Interstellar Matthewem McConaugheyem zúčastnili panelové diskuse na Comic-Conu. Pro oba to byla první účast na této události.
Filmografie Christophera Nolana zahrnuje velmi invenční snímky především z hlediska vyprávění. Ať se jedná o Memento (2000), Dokonalý trik (2006) nebo Počátek (2010). Všechny tyto filmy nutí diváka pozorně sledovat dění, protože svůj příběh jen tak jednoduše nenechávají plynout, ale postupně poodhalují jednotlivé vrstvy, které si musíte pozorným sledováním spojit dohromady.

Velké očekávání tedy vzbuzuje i nejnovější projekt Christophera Nolana a jeho bratra Jonathana Nolana, který (spolu)napsal scénář. Na filmu Interstellar se tentokrát nepodílel kameraman Wally Pfister, který jinak s Nolanem pracoval na všech jeho filmech.
Wally Pfister se totiž v době natáčení Interstellaru věnoval svému režijnímu debutu, snímku Transcendence s Johnnym Deppem v hlavní roli vědce, který po své fyzické smrti dokáže přenést své vědomí do počítače a tím se stát nejmocnější umělou inteligencí na světě.
Jak název filmu napovídá, Interstellar se bude odehrávat ve vesmíru. Proto je zřejmě na místě očekávat jak originální příběh, tak i povedenou vizuální podívanou. Hlavní role se ujme stále obsazovanější Matthew McConaghey, který už v řadě filmů prokázal, že má rozhodně na to utáhnout v hlavní roli velký film (Dallas Buyers Club). V hlavních ženských rolích se objeví Jessica Chastain (Strom života, Země bez zákona) a Anne Hathaway, kterou už Christopher Nolan obsadil do závěrečné dílu své batmanovské trilogie.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka