Žhavé trailery #2Pokud jste v posledních dnech navštívili nějaký kinosál, určitě jste si museli všimnout, že se na nás divácích distributoři dopouštějí ohavného zvěrstva. Ano, dabují nám trailery. (Naštěstí ne všechny, ale to číslo nebezpečně narůstá.)
Možná nikdo v kině trailery nevnímá, třeba těch patnáct minut zavřete oči i uši a čekáte pouze na svůj vysněný film. Pro ty z nás, kteří berou filmové ukázky před filmem jako další část dobrodružství, jsou dabované trailery něco neodpustitelného.
Navíc to znamená „příslib“, že film bude s originálním zvukem jen těžko dostupný. (Bude-li vůbec dostupný.) Pokud jde film do kin pouze ve formátu 3D, máme my, normální diváci, kteří chceme v kině originální zvuk a tím i celý film, za který jsme si zaplatili, prostě smůlu. Formát 3D u nás běží pouze v dabingu. (S výjimkou Kazatele, který u nás byl kupodivu uveden v originálním znění a trojrozměrně. Sice to byl slabý film, dabing by ho ale poslal do horoucího pekla filmového braku.)

Kapitán Amerika: První Avanger /
Captain America: The First Avanger

Česká premiéra: 4. srpna 2011
Světová premiéra: 22. července 2011

Kapitán Amerika právě patří k těm trailerům, které v kině uvidíte nadabované. A je to vážně odporné. I když mám chuť na snímek vyrazit, český trailer mě k tomu ani trošku nepřesvědčil.
V komiksové adaptace jsem dlouho dobu neměla důvěru. Ale pomalu mě začaly přesvědčovat. Staly se plnohodnotným žánrem, na který je radost se podívat a tradičně patří k těm nejlepším blockbusterům.  Zvláště pak ty od Marvelu. Letos je to již třetí komiksová adaptace z jejich výroby. Začalo to vynikajícím Thorem, pokračovalo to přes skvělý prequel X-Menů a letos v létě se dočkáme Kapitána Ameriky.

[nggallery id=43]

V srpnu do našich kin míří ještě další komiksové dílko. Green Lantern se ale zatím dočkal spíše výsměchu a slaboučkého hodnocení ze strany zahraniční kritiky. A trailer v našich kinech? Tak ten je kupodivu s originálním zvukem. Možná to vážně bude tak, že na dabing přijde více lidí, takže se nakonec to úsilí českých herců vyplatí. Tudíž katastrofální Green Lanter (tedy podle zahraničních ohlasů) půjde do kin s originálním zvukem, protože se předpokládá, že na něj moc lidí nevyrazí. Kdežto slibně vypadajícího Kapitána Ameriku nadabují, protože to bude hit.
No jestli tohle neodporuje zdravému rozumu, pak už nic.

Zrození planety opic /
Rise of the Planet of the Apes

Česká premiéra: 11. srpna 2011
Světová premiéra:  5. srpna 2011

Jak by to na Zemi vypadalo, kdyby se ujaly vlády opice a lidé by se staly uprchlíky na vlastní planetě? Tak na to se nám pokusí odpovědět nový film s názvem Zrození planety opic. Původní Planeta opic z roku 1968 i ta Burtnova z roku 2001 to má trochu jinak. Tam se vydáváme do budoucnosti. Lidé se na planetu, kterou ovládají opice dostanou vlastním přičiněním. Ve Zrození planety opic zůstáváme na Zemi. A jsme svědky zrodu opičí planety.

[nggallery id=44]

Děsivé. To jistě. Ale trailer slibuje dobrodružnou a napínavou podívanou plnou skvělých vizuálních efektů. Vždyť se taky Zrození planety opic chlubí tím, že na vizuálních efektech dělali stejní lidé, které dali úchvatnou podobu Avatarovi. (Jinak tuctový příběh, ale vizuálně asi nejkrásnější filmová podívaná, kterou jsme zatím měli možnost sledovat na plátně.)
S hereckého ansámblu film povedou James Franco (naposledy k vidění ve strhujícím dramatu jednoho muže 127 hodin nebo v básnickém Kvílení) a Andy Serkis (jenž je v současné době opět ostře sledovaných hercem, jelikož se vrací do své role Gluma v Hobitovi)
A menší roli zde ztvární také Tom Felton, na kterého se těší především příznivci Harryho Pottera.

Tři mušketýři/ The Three Musketeers

Česká premiéra: 20. listopadu 2011
Světová premiéra:  13. října 2011

Paul W. S. Anderson je režisér, jenž má rád adaptace. Ať počítačových her (Mortal Kombat, Resident Evil), komiksů (Alien vs. Predator) a nebo dokonce i slavných literárních děl, které patří ke klasice. Tentokrát si vzal do parády zpracování slavného románu Alexandra Dumase Tři mušketýři.
Anderson opět hodlá provokovat a zvednou zapšklé jedince ze židlí. Svoje mušketýry totiž točí ve 3D a poněkud moderně.  Tři mušketýři na plántně v různých podobách řádili nesčetněkrát. Ale poprvé budou komplet trojrozměrní a dámy v nich budou mít poněkud hlubší výstřihy.

[nggallery id=45]

Mužské oko bude mít bezesporu na co se dívat. Hlavní ženské role dostaly herečky Milla Jovovich (která s Andersonem spolupracovala v Resident Evilu) a Juno Temple. A jejich dekolty budou ve 3D takříkajíc na dosah ruky.
Tři mušketýry tentokrát na plátně oživí Matthey Mcfayden (Athos), Ray Stevenson (Porthos) a Luke Evans (Aramis). Ve snímku se objeví také Christoph Waltz, coby hlavní záporák kardinál Richelieu. A Orlando Bloom jako vévoda Buckingham.

 

Hugo a jeho velký objev / Hugo

Česká premiéra: 29. prosince 2011
Světová premiéra:  23. listopadu 2011

Martin Scorsese se pouští do adaptace románu pro děti. Slavná dětská novela o zlodějíčkovi Hugovi z pera Briana Selznicka (bratrance Davida  O. Selznicka, který produkoval několik Hitchcockových amerických filmů) se dostává na filmová plátna. Ve 3D a v režii Martina Scorseseho.
Kdo zná filmografii tohoto režiséra, musí se podivit, proč se pouští právě do adaptace dětské knížky. Navíc bez své oblíbené hvězdy Leonarda DiCapria.
Scénář k filmu napsal John Logan, jehož jméno rozhodně není neznámé. Pracoval například na scénáři k filmu Rango, nebo Burtnově muzikálu Sweeny Todd: Ďábelský holič z Fleet Street.

[nggallery id=46]

Hugo se navíc může pochlubit i velice zajímavým hereckým obsazením. A hlavní představitel Huga není neznámý nováček. Asa Butterfield si již zahrál v několik filmech. (Za všechny třeba v Chlapci v pruhovaném pyžamu.) Sasha Baron Cohen ztvárnil otravného nádražního inspektora. Jude Law se objeví v roli Hugova otce. Mezi další známé tváře v Hugovi patří Helena McCrory, Chrisopher Lee nebo Ben Kingsley.

 Foto: imdb.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka