Vzniká scénář k filmu a seriálu o T. G. MasarykoviTvůrci dokumentů Dva nula nebo Česká RAPublika Tomáš Bojar, Šimon Špidla a Ondřej Gabriel píší scénář k filmu o T. G. Masarykovi, který bude zasazen do doby nechvalně proslulé hilsneriády. Tato aféra, kdy byl z vraždy dívky Anežky Hrůzové obviněn Leopold Hilsner z židovské komunity v Polné, se stala pro Masaryka a jeho rodinu těžkou životní zkouškou, jelikož se Masaryk veřejně postavil na stranu obžalovaného.

K vraždě došlo na přelomu 19. a 20. století a obvinění se točilo především kolem spekulací, zda šlo o rituální vraždu. Tehdejší veřejnost z větší části uvěřila tomu, že opravdu šlo o rituální vraždu. Tvůrci scénáře chtějí poukázat především na myšlenkové stereotypy, strach a nenávist tehdejších Čechů, přičemž má jít o jakousi aktualizaci těchto neduhů v současné společnosti.
Pro samotného Masaryka bylo období tzv. hilsneriády těžkou zkouškou, která ho téměř donutila opustit vlast. Prvotní útoky na Masarykovu osobu se objevovaly výhradně v tehdejším tisku, ovšem nenávist se začala stupňovat a rozmohla se i na slovní útoky Masarykových studentů, které dokonce musela rozhánět policie.
Leopold Hilsner byl za vraždu odsouzen podle tehdejšího trestního zákona k trestu smrti. Později mu císař František Josef I., právě na základě Masarykovi intervence, trest zmírnil milostí na doživotí. Hilsner strávil ve vězení 18 let a na svobodu ho dostala milost Karla I. Poté se uchýlil do Vídně, kde si pozměnil jméno a pracoval jako podomní obchodník.

Film se bojí Masaryka?

Jedním z důvodů, proč se tvůrci rozhodli zpracovat život T. G. Masaryka do filmového scénáře je fakt, že o Masarykovi nebyl natočen jediný hraný film. Toto médium je mu na rozdíl od knih, rozhlasu a televize stále zapovězené. Podle filosofa Václava Bělohradského za to může nedostatek odvahy věnovat se ve filmu Masarykovi životu.
Letos si připomínáme 75 let od smrti prvního československého prezidenta a právě při této příležitosti se tvůrci rozhodli oznámit svůj záměr natočit o Masarykovi celovečerní film a seriál. Na scénáři pracují již několik let.

Projekt zatím nese pracovní název Rituál, právě podle tehdejšího přesvědčení lidí, že vražda Anežky Hrůzové byla spojena s jakýmsi židovským rituálem. Tvůrci se domnívají, že jejich scénář je svou netradiční formou a důrazem na osobní hledisko jednotlivých postav aktuální i dnes. Češi se prý od té doby příliš nezměnili.

Následnou realizaci scénáře bude zaštiťovat produkční společnost Cinema Arsenal, která produkovala také snímek tvůrců Tomáše Bojara, Šimona Špidly a režiséra Pavla Abraháma Dva nula, který je netradiční komedií o fotbale bez fotbalu. Distribuční premiéru bude mít film Dva nula již 25. listopadu 2012. Film byl mimo jiné ke zhlédnutí na letošním festivalu v Karlových Varech a také na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka