Zažijte „vopravdový film“ na Festivalu Jahodový Jam v PrazeNudí vás „snobské“ kulturní přehlídky a toužíte po nefalšovaném umění, které je tvořeno z výboje kreativity mladých a nezávislých umělců? Možná byste si měli do kalendářku zapsat termín 8. září 2012, jelikož právě v tento den se bude konat již sedmý ročník Festivalu Jahodový Jam v pražském Modřanském biografu.
Zdaleka však nepůjde jen o projekce amatérských filmů. Na festivalu se můžete těšit také na divadlo, hudbu a výtvarné umění. Festival se formoval v roce 2006, parta kamarádů z pražského sídliště si vymyslela festival Jahodový Jam z nedostatku kvalitního kulturního vyžití v okolí. Začínali s hudbou, ale po čase jim došlo, že jen u hudby nezůstanou. Pořádají nejen koncerty, ale také filmové projekce amatérského tedy „vopravdového“ filmu a výstavy výtvarného umění. 
Hlavním cílem festivalu je objevování mladých, začínajících umělců a podpora těch, kteří se na nezávislé scéně již nějakým způsobem prosadili.  

Více než jen alternativa

Označit Festival Jahodový Jam za alternativní kulturní akci by nejspíš docela nevystihlo přesnou náplň této události. Podle organizátorů festivalu se o to také snaží a nechtějí do této kategorie zapadnout. Takže pokud o této události slyšíte prvně a toužíte zažít zcela odlišný zážitek od „profláklých“ akcí, pak je pro vás návštěva tohoto festivalu jasnou volbou.
Program je zatím stále ve výrobě, ale je již známa  slušná řada umělců, kteří se letošního ročníku zúčastní. Filmová sekce se letos poněkud odsouvá na druhou kolej. Proč tomu tak je vysvětluje Robert Vyskočil, jeden z organizátorů, následovně:

„Tak předně festival svým vývojem (letos sedmý ročník) posunul projekci amatérských filmů až jako sekundární náplň festivalu. Způsobeno je to především malým výběrem kvalitních amatérských snímků, jelikož nechceme zdaleka brát a promítat vše co se nabízí. Druhým důvodem je již vysoké zastoupení takto směrovaných festivalů v české kulturní kotlině.“

Z rozhovoru na serveru Sámoška.info

Jaké snímky letos festival vlastně nabídne zatím není známo. Těšit se ale již teď můžete na divadelní soubory Divadlo Dno (které se zúčastní festivalu již podruhé), Damúza nebo na Monstrkabaret Freda Brunolda a NABLIZKO. Vystavovat bude mladý umělec Jan Gruml, který vystupuje pod uměleckým jménem Slaking Lizard a vystoupí hudebníci PzH a dvojice hudebníků a výtvarníků Kazety.

Trochu neortodoxní představení předvede také Jan Kovář, který si přezdívá Doktor. Skrze svůj audiovizuální projekt prý dokáže léčit prostřednictvím televizoru. Jestli tohle není za hranicí alternativy, pak už nic.

Podrobnější informace o Festivalu Jahodový Jam najdete přímo na oficiálních stránkách. Pokud stojíte o pořádnou dávku „jiné kultury“, pak rozhodně vyrazte 8. září 2012 do pražského Modřanského biografu.

Podívejte se také na vítězný snímek z loňského ročníku.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka