RECENZE: Útěk ze Sibiře – nesmyslnost komunismu vs. nemilosrdná přírodaLetošní FebioFest v Praze zakončil nový film australského režiséra Petera Weira Útěk ze Sibiře. Film, který sází na silný příběh, skvělé herecké výkony, dynamický střih a skvělou práci s kamerou. Atmosféra v sále byla výtečná. Každý prožíval putování spolu s hrdiny. A na konci lidé nadšeně tleskali. Útěk ze Sibiře si potlesk zaslouží. Ukazuje nejhorší podobu nemocné doby, kterou byla druhá světová válka a komunistický lágr na Sibiři. Útěk z něho je ale teprve začátek dlouhé cesty za svobodou.

Příběh Slavomira Rawicze byl sepsán na začátku 50. let minulého století. Tehdy Slavomir potkal novináře Ronalda Downinga, který byl záhy tak nadšený z jeho životního příběhu, že ho přesvědčil, aby toto fascinující putování za svobodou přenesl na papír. V roce 1955 vyšel jeho román Dlouhá cesta, který Downing sepsal na základě rozhovorů se Slavomirem, tedy metodou ghostwritingu.

Peter Weir je výjimečný režisér. Jeho filmy mají dost slušnou návštěvnost, dobré ohlasy a přitom se nedají označit za mainstreamový produkt. On si drží své diváky kvalitním příběhem a nesází tolik na nejnižší pudy, které mnohdy filmovým trhákům stačí. I když do svého nejnovějšího filmu obsadil dvě hollywoodské hvězdy – Colina Farrella a (vynikajícího) Eda Harrise, nejsou to oni kvůli kterým se na film toužíte podívat. Ed Harris je sice trochu ústřední postava – stařešina, který svou tichou moudrostí podporuje morálku celé skupiny, ale jen on sám z filmu skvělou podívanou neudělá. Celá parta, která je složená z mixu národností, tvoří pevné jádro skrz které se vydáváme na neuvěřitelně těžkou cestu. Zkouška jejich odolnosti pobytem v gulagu začíná. Role Colina Farrella coby ruského potetovaného kriminálníka je příjemným kořením. Tento herec ukazuje, že dokáže zahrát prakticky cokoli, od ufňukaného zabijáka přes drsného syna matičky Rusi.

Útěk ze Sibiře 2010
Je to ale především příběh Poláka Janusze (Jim Sturgess), který je odsouzen za špionáž a poslán na 25 let na Sibiř, kde ho čeká tvrdá práce a téměř jistá smrt. Je tu ale také ryze vnitřní drama postavy. Januszova manželka podlehne mučení a svého manžela udá, ačkoli je nevinný. Naprosto zlomená žena sleduje, jak jedním slovem odsoudila svého muže k záhubě. Podobná nevyřešená muka si v sobě nosí i záhadný Mister Smith (Ed Harris). Postupně se dovídáme, že téměř každý z uprchlých vězňů má svůj škraloup na duši. Tedy kromě Valky (Colin Farrell), což je opravdový kriminálník, který se ničeho neštítí. Pro něj ani svoboda není to, po čem touží. Nedokáže se odpoutat od své vlasti, i když ho tato vlast poslala do gulagu.

Toto „rozloučení se“ s postavou Valky proběhne dost nárazově. Žádné velké drama se z toho nedělá. On vůbec Peter Weir zřejmě netouží po tom, aby působil na divákovu citlivou strunu. Jeho film nabízí silný příběh i emoce, jenže všechno je dávkováno s rozvahou a přesností. Nesnaží se moralizovat. Podává nezkreslený obraz doby. Neapeluje a nepoučuje. Tím si také nejspíš získá největší diváckou přízeň – není totiž podbízivý.
Hlavním problémem pro skupinu jsou jídlo a voda. Každodenní honba za těmito základními elementy pro lidské přežití se stává téměř jediným ústředním motivem jejich cesty. Za zmínku stojí i vynalézavost Janusze, který z březové kůry hravě vyrobí masky proti vichřici, jenž poskytují ochranu před ostrým sněhovým poryvem. Bezskrupulóznost Valky je záhy oceněna při této honbě za potravou.

Útěk ze Sibiře 2010
S hereckým obsazením se trefil i v případě mladé polské dívky, kterou skupina na své cestě potká. Saoirse Ronan předvedla, že umí hrát již ve Wrightově dramatu Pokání, jenže její poslední film byl mírně nasládlý a nezajímavý. Tímto výkonem ale opět ukázala, že patří mezi „velké“ herce.
Tak jako se vám bude při některých scénách z oka drát slza, jiné scény na vás zaútočí překvapivým pocitem chladu nebo naopak naprosté vyprahlosti. Sugestivní styl vyprávění se přenáší i na diváka, kterému vysychá v ústech a lačně sahá po vychlazeném nápoji, když skupina přechází nemilosrdnou poušť Gobi. Smrt je v tomhle snímku podána lehce, jako naprosto přirozená součást života. Je jasné, že putování do zrádného konce nezvládnou všichni členové party. Ale jejich odchod budete vnímat jako samozřejmost. I tohle je znak umění, naprostá absence patosu tam, kam by jej jiní  nepochybně umístili.

Možná máte dost filmů odehrávajících se ve válce, ale nezanevřete nad tímto snímkem tak rychle. Uvidíte, že o válce samotné příběh ani tolik nevypráví. Necháte-li se filmem volně unášet uvidíte, že budete příjemně překvapeni.
Na film můžete zajít již 7. dubna 2011

 

Útěk ze Sibiře/ The Way Back 2010

Režie: Peter Weir
Hrají: Ed Harris, Colin Farrell, Jim Sturgess,
Saoirse Ronan, Mark Strong

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka