Upíři a vlkodlaci opět bojují, a ve 3DPopulární filmová série, kde se mezi sebou řežou Vlkodlaci a Upíři se opět vrací na velká plátna. Začalo to v roce 2003, kdy do kin přišel první film s názvem Underworld (Česká distribuce název nepřekládala, což je dobře.) Film sázel především na potemnělou atmosféru, fantaskní prostředí a akční boje mezi dvěma znepřátelenými rasami. A především na Kate Beckinsale, která se po celou dobu filmu pohybuje jedině v upnutém latexovém oblečku. A to je možná hlavní důvod, proč snímek celosvětově vydělal vcelku slušné peníze.

Akční řežba v  latexu

Dějově pak snímek nemá absolutně co nabídnout. Akční scénky se docela rychle okoukají a pak zbývá už jen vata, kterou musíte přečkat. Přesto ale vznikl hned v roce 2005 druhý díl s názvem Underworld: Evolution, který opět sázel na to samé, co dostali diváci již v prvním díle. Tedy Kate Beckinsale v latexovém úboru. No a nějaké ty akční scény.

Jenže výdělky druhého dílu byly ještě o něco vyšší než v případě prvního, tudíž na třetí díl se čekalo už jako na povinnost. A další díl s podtitulem Vzpoura Lycanů z roku 2009 tuto sérii, která se držela na svém standartu akční fantasy řežby a neprojevovala nikdy vyšší ambice, potopil do těch nejhlubších vod filmového braku. Navíc se tento díl musel obejít bez ústřední hrdinky v podání Kate Beckinsale. Tu nahradila Rhona Mitra a sama snímek prostě zachránit nemohla.

Otřesná kvalita se projevila i na tržbách, i když jen nepatrně. Mírný pokles ale neodradil distributory a s touhle veselou partou se na plátnech uvidíme ještě počtvrté. Tentokrát to ale všechno bude o to velkolepější, když se zapojí třetí rozměr. Naštěstí se vrací hlavní Kate Beckinsale, která první dva díly držela poněkud na lepší úrovni.

[nggallery id=85]

Počtvrté naplno a ve 3D

Čtvrtý díl s názvem Underworld: Awekening má naplánovanou premiéru na 20. ledna 2012. Režie prvních dvou filmů byla svěřena do rukou Lena Wisemana, pro nějž byl první Underworld jeho celovečerním debutem. Po této fantasy jízdě ale dostal příležitost režírovat čtvrtou Smrtonosnou past a od projektu Underworld jako režisér ustoupil. Nicméně zůstal u něj jako producent. (Nyní se ale především věnuje remaku kultovního snímku Paula Verhoevena Total Recall, ve kterém se místo Arnolda Schwarzeneggera objeví Colin Farrell)

Kromě Kate Beckinsale se vrací také Bill Nighy a Michale Sheen. Oba jsou sérii věrní a zahráli si ve všech předchozích dílech. Na post režiséra pro čtvrtý díl nastoupili dva švédští chlapíci Mans Marlind a Björn Stein, kteří zatím nemají zkušenost z žádnou velkou hollywoodskou produkcí. Mohli by do projektu vnést trochu inovace. (Ale podle traileru to spíš vypadá, že producenti měli opět hlavní slovo a řídili se zásadou, čím méně změn, tím lépe.)

O tom, že 3D tento film zařadí do kolonky „nekoukatelné“ není pochyb. Pokud jste viděli předchozí díly víte, že je snímek laděn spíše do tmavých barev. Tak aby se nestalo, že zase nic neuvidíme. Film je již zakoupen do české distribuce a premiéru by měl mít 19. ledna 2012. I když je ohlášen jako 3D film, zatím to vypadá, že snímek půjde do kin s originálním zvukem.
Takže se zřejmě počítá s tím, že film nebude mít příliš velký úspěch. Aspoň takový je trend. Pokud 3D film vypadá jako trhák, do kin jde nadabovaný. Viz Captain America: První Avenger nebo poslední Harry Potter. Vyšší vstupné u 3D zřejmě nevadí, i když vlastně platíte jen za poloviční zážitek. Slaboučký Green Lantern, kterého doprovází nelichotivé kritiky jde do kin s originálním zvukem. To samé nová verze Barbara Conana, která nenabízí žádný zajímavý příběh, ale pouze tupou akční jízdu. Trochu zvláštní systém. Ale dokud bude dabování filmů výhodnější, nezbavíme se ho. Chce to v brzké době říct stop dabingu. 

Underworld: Awakening 2012

Česká premiéra: 19. ledna 2012
Světová premiéra: 20. ledna 2012
Režie: Mans Marlind, Björn Stein
Hrají: Kate Beckinsale, Bill Nighy, Michael Sheen

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka