Twelve Years a Slave / Nový film Steva McQueena
Britský režisér Steve McQueen má sice na svém kontě zatím jen dva celovečerní filmy, jeho vztah k umění je ale natolik bohatý, že od jeho dalšího filmu se očekává mnoho. Před natáčením filmů se McQueen věnoval studiu umění a také video artu. Své první krátké filmy natáčel na černobílý 16mm film. Mezi nimi například snímek Bear zobrazující wrestlingové zápasníky černé barvy pleti (jednoho z nich si zahrál Steve McQueen). Tento snímek vzbudil polemiku ohledně otázek rasy, sexuality či homoerotismu a agrese.

Jeho prvním celovečerním filmem byl Hlad (Hunger) z roku 2008, ve kterém si hlavní roli zahrál Michael Fassbender. Minimalistický snímek vyprávějící o napjatých britsko-irských vztazích odehrávající se ve věznici Maze v roce 1981, se stal především vynikající ukázkou mistrné citlivosti Steva McQueena k velkým a závažným tématům.

Hlad (Hunger) | r. Steve McQueen (Foto: Becker Films)

Hlad (Hunger) | r. Steve McQueen (Foto: Becker Films)

Zajímavé a kontroverzní téma vězňů z řad Irské republikánské armády (IRA) a dozorců, kteří se uchylují ke stále větší šikaně a teroru, vyústí nakonec v sedmitýdenní hladovku ze strany vězňů a snímek se stává neuvěřitelně syrovým dramatem, které si ale udržuje volné tempo. Jestli vám třeba scéna z Pokání (r. Joe Wright) zobrazující Dunkirk přišla působivá, pak v Hladu vás čeká celá více jak čtvrthodinová sekvence bez jediného střihu.
Snímek Hlad byl uveden na festivalu v Cannes, a McQueen si za něj odnesl ocenění Camera D’Ore za nejlepší debut.

I druhý film Steva McQueena sázel na perfektní herecký výkon Mchaela Fassbendera. Stud (Shame) z roku 2011 si za své téma bere muže závislého na sexu, a tuto látku zpracovává citlivě a bez oplzlostí, které by se s takovým tématem mohly pojit.
Přestože je zde Brandonova sexuální závislost neustále přítomná, nejde o snímek, který by se ukájel v zobrazování sexuálních scén a sexuální frustrace tu nezachází do takových extrémů jako třeba v Americkém psychu (r. Mary Harron). Problémy hlavního představitele jsou mnohem hlubší a sex je v podstatě forma terapie, která ale přirozeně nestačí. S příchodem mladší sestry se Brandonovy nabourává jeho všednodenní rutina a jeho potíže se prohlubují a poukazují na mnohem hlouběji zakořeněné příčiny.

Stud (Shame) | r. Steve McQueen (Foto: Momentum Pictures)

Stud (Shame) | r. Steve McQueen (Foto: Momentum Pictures)

Stud vzbudil v podstatě stejně výrazný zájem ze strany diváků i kritiků jako Hlad. Premiérově byl snímek představen na festivalu v Benátkách, kde si Michael Fassbender odnesl ocenění za nejlepší mužský herecký výkon. Stud se dočkal i nominace na Zlatý glóbus, Americká akademie udělující Oscary však Stud stejně jako Hlad okázale ignorovala.

Pouze dva celovečerní filmy dokázaly zařadit Steva McQueena mezi současné přední režiséry, jejichž tvorbu se rozhodně vyplatí sledovat. V českém prostředí jsou jeho filmy taktéž dobře známé díky kinodistribuci, která rozhodně neopomene uvést ani jeho nadcházející snímek Twelve Years a Slave, který by měl přijít do českých kin na začátku roku 2014.

Takový „vážnější“ Django

Jméno Solomona Northupa zřejmě nebude příliš známé. Jeho životní příběh však ve Spojených státech stále žije díky autobiografii tohoto Afroameričana, který byl v roce 1841 unesen ze svého bydliště v New Yorku a zavlečen na bavlníkovou plantáž v Louisianě, kde byl prodán do otroctví. Název snímku Twelve Years a Slave odkazuje k dlouhým letům, které Solomon Northup v otroctví strávil.

Twelve Years a Slave | r. Steve McQueen (Foto: Fox Searchlight Pictures)

Twelve Years a Slave | r. Steve McQueen (Foto: Fox Searchlight Pictures)

Snímek Steva McQueena bude prvním filmovým zpracováním (nepočítáme-li televizní film Solomon Northup’s Odyssey vysílaný v roce 1984)  Solomonova životního příběhu a film se zařadí k mnoha současným snímkům, které reflektují ne příliš radostnou kapitolu americké historie. K takovým filmům můžeme řadit i Tarantinova Nespoutaného Djanga, ale spíše třeba Spielbergova Lincolna.
Hlavní roli Solomona Northupa obsadil britský herec a nositel Řádu britského impéria (jehož nositelem je i McQueen) Chiwetel Ejiofor známý například z filmů Špína Londýna (r. Stephen Frears), Láska nebeská (r. Richard Curtis) nebo Americký gangster (r. Ridley Scott).
Opět nebude chybět Michael Fassbender, tentokrát v roli krutého otrokáře, který se nezdráhá jakéhokoli násilí. Dále se ve snímku objeví Brad Pitt v roli abolicionisty nesouhlasícího s otroctvím, Benedict Cumberbatch (nejnověji známý jako Khan ze Star Treku) nebo Paul Giamatti.

Zatím je venku pouze jeden trailer k filmu, který ale vcelku jasně objasňuje, o co v tomto snímku půjde. Dramatický příběh svobodného člověka, který je násilně odvlečen na americký jih, kde je nucen stát se otrokem velmi silně reflektuje minulost, na kterou by mnoho lidí dnes už možná raději zapomnělo. Už teď je zřejmé, že tento snímek vzbuzuje velká očekávání vzhledem k dosavadním McQueenovým filmům. Nicméně taková látka také může svádět ke klasickým šablonám vyprávění (jasně definované „zlé“ postavy a „jednoznačné dobro“, schematické zobrazení amerického otrokářského systému apod.).

Twelve Years a Slave | r. Steve McQueen (Foto: Fox Searchlight Pictures)

Twelve Years a Slave | r. Steve McQueen (Foto: Fox Searchlight Pictures)

Pokud by vás zajímalo, kde jste už slyšeli hudbu z traileru, pak to bylo možná ve snímku Tinker Tailor Soldier Spy (r. Tomas Alfredson), ale původně byla tato skladba napsána Dannym Elfmanem pro snímek Vlkodlak (Wolfman, r. Joe Johnson). Další skladbou, který v traileru zazní může být Time Hanse Zimmera z Inception (r. Christopher Nolan, 2010) nebo Journey to the line Hanse Zimmera z filmu Terrence Malicka Tenká červená linie (The Thin Red Line, 1998). Každopádně po hudební stránce je opět na co se těšit.

Přestože i Hlad byl natočen podle skutečných událostí, scénář k filmu napsal sám McQueen. V případě filmu Twelve Years a Slave jde o první snímek, který není čistě jeho. Na psaní scénáře pracoval John Ridley, autor knihy U Turn podle které posléze napsal scénář ke stejnojmennému filmu z roku 1997, který režíroval Oliver Stone.
Snímek je již nyní oficiálně dokončen a do amerických kin byl měl být nasazen v polovině října. Do těch českých pak přijde pravděpodobně až v lednu 2014 (podle aktuálního plánu premiér na ufd.cz).

Twelve Years a Slave

Česká premiéra: 23. ledna 2014
Česká distribuce: Bontonfilm
Režie: Steve McQueen
Scénář: John Ridley
(Podle stejnojmenné knižní autobiografie Solomona Northupa)
Hrají: Chiwetel Ejiofor, Brad Pitt, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch,
Paul Giamatti, Sarah Paulson,

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka