Trance / Přichází hypnotický snímek plný násilíDanny Boyle se nesmazatelně vryl do paměti svým filmem Trainspotting z roku 1996 s na kost vyhublým Ewanem McGregorem v titulní roli. Snímek natočený podle knihy Irvina Welshe o drogově závislých přinesla Boylovi uznání i slávu a také nominaci na Oscara za nejlepší adaptovaný scénář, který napsal John Hodge.
Právě John Hodge se podepsal také pod poslední snímek Dannyho Boylea Trance. Jde tedy už o třetí spolupráci Boyla a Hodge, pracovali spolu ještě na filmu Pláž (2000).

Snímek Trance je po delší odmlce další Boyleův film. Po snímku 127 hodin s Jamesem Francem v hlavní roli se na chvíli od filmu stáhl a pracoval třeba na opeře. Pro National Theatre London zpracoval známý gotický román Mary Shelleyové Frankenstein.
Jeho nejvýraznější komerční úspěch znamenal jeho snímek z roku 2009. Milionář z chatrče ohromil diváky po celém světě a vyždímal z Americké filmové a televizní akademie osm Oscarů.

127 hodin | James Franco (Foto: FoxSearchlight)

127 hodin | James Franco (Foto: FoxSearchlight)

Nyní se Dany Boyle vrací k originálnímu námětu (většina jeho filmů jsou adaptace). Trance nás zavádí do současného světa překupníků s drahými uměleckými díly. James McAvoy (Pokání, Wanted, X-Men: First Class) ve snímku ztvárnil kurátora aukční síně Simona, který se spolčí se zloději uměleckých děl. Zcizí Goyův obraz v hodnotě milionu dolarů, ale problém je, že po loupeži si Simon nemůže vzpomenout, kde obraz nechal.
V tom mu má pomoct hypnóza, nebo spíše půvabná psychiatrička Elizabeth v podání Rosario Dawson (Sin City, 25. hodina), která ho do stavu hypnózy uvádí.
Ve hře je ale ještě loupežný gang, kterému velí Franck, jehož ztvárnil Vincent Cassel (Černá labuť, Východní přísliby), který chce získat svůj obraz za každou cenu a nebojí se použít násilí k tomu, aby ze Simona dostal potřebné informace.

Trance | James McAvoy

Trance | James McAvoy (Foto: FoxSearchlight)

Podle traileru to vypadá na velmi divokou vizuální jízdu s mnoha dějovými zvraty, které budou diváka stále udržovat v nejistotě, komu vlastně mají fandit a kde je přesně ukrytá pravda. Nikdo ke konci zřejmě nebude stejný jako na začátku a jejich role se dramaticky obrátí. Simonova amnézie totiž v hypnóze skutečně povolí, ale na povrch se z jeho podvědomí najednou dere mnohem více informací.
Vypadá to, že Danny Boyle natočil snímek plný psychedelických jízd, stylistických hrátek a divokého násilí.

Snímek uvede do českých kin společnost CinemArt sice až od 13. června, ale kino Aero ke svým 15. narozeninám uvede film v exkluzivní předpremiéře již tento pátek 7. června od 20:30. Více informací o představení a možnost rezervace vstupenek najdete na oficiálním webu.

Trans / Trance

Česká premiéra: 13. června 2013
Česká distribuce: CinemArt
Režie: Danny Boyle
Scénář: John Hodge, Joe Ahearne
Hrají: James McAvoy, Vincent Cassel, Rosario Dawson,

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka