Top filmy letní sezóny – snímky, které by vám neměly uniknoutStejně jako každý rok, je i letošní letní filmová sezóna našlapaná blockbustery, očekávanými sequely, ale i originálními snímky, které bychom si neměli nechat ujít. Trochu smutné je, že se do výběru dostaly pouze dva české filmy, které stojí za vidění. Nesmí chybět Lidice Petra Nikolaeva a za zmínku stojí i Vejdělkovi Muži v naději. Pokud se ponesou ve vtipném duchu předchozího snímku Ženy v pokušení, čeká nás opravdu příjemná komedie.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna /The Pirates of the Carribean: On Stranger Tides
Česká premiéra: 19. května 2011

Zůstaneme-li ještě v květnovém přehledu filmových premiér, nejvíce nás zaujme pokračování Pirátů z Karibiku tentokrát s podtitulem Na vlnách podivna. Fanoušci (zejména z řad pánů) se diví, kam zmizela Kiera Knightley. Ta opravdu ve čtvrtém pokračování již figurovat nebude, stejně jako slizký Orlando Bloom. (Po něm si ale nikdo neposteskne). Namísto Kiery nastoupí temperamentní španělská kráska Penélope Cruz. Nebude to první filmové setkání Deppa a Penélope Cruz, již v roce 2001 si spolu zahráli ve snímku Kokain.
V původním hereckém obsazení tak zůstává Johnny Depp, bez kterého by zřejmě ani nemělo smysl se na pirátskou tetralogii vůbec dívat. A Geoffrey Rush, jehož charismatický herecký projev dává bezduchém filmu šmrnc.

Galerie

[nggallery id=7]

Od prvního dílu jasně vidíme, že kvalita jde dolů. Jenže producenti si mnou ruce, jelikož výdělky předchozích třech filmů se pohybovaly v řádech miliard dolarů. Dosavadní pirátská trilogie má na svém kontě 2,681,440,232 dolarů. Což je velice slušná částka. Proto se nikdo z nás nemůže divit, dočkáme-li se dalších pokračování. Pokud čtvrtý film nepropadne (jakože se předpokládá, že nikoli), můžeme se těšit na pátý možná i šestý film. O čem by to bylo, nemám nejmenší představu. Upřímně, ani mě příliš nezajímá děj čtvrtého dílu. Všem je jasné, co dělá z filmu takový hit. Zápletka to teda rozhodně není.

Obměna proběhla i na postu režiséra. První tři díly má na svědomí Gore Verbinksi, zatímco do čtvrtého dílu se pustil Rob Marhall.
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna přinesou také nového padoucha, obávaného piráta Černovouse, v podání Iana McShanea. A různé další potvůrky, jako mořské panny a zombíky.


Foto: disneypictures.com

Melancholia
Česká premiéra: 26. května 2011

Nový film Larse von Triera, který bude premiérově představen na probíhajícím festivalu v Cannes, je „půvabný film o konci světa“. Alespoň takto se o něm jeho tvůrce vyjádřil. Trierovy filmy většinou nevyšumí do prázdna. Provází je velice rozporuplné reakce. Na jedné straně zhnusená kritika, na straně druhé pak přímo chvalozpěvy na jeho umění a cit. Kdo viděl jeho poslední snímek Antikrist bude na Melancholii čekat s velkými obavami. Jenže tematika je naprosto odlišná, a nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo opakovat nějaké podivné mrzačení genitálií.
Do svého nového filmu Trier obsadil herečku Charlotte Gainsbourg, která si za svůj výkon v Antikristovi vysloužila obdiv odborné poroty v Cannes, kde získala Zlatou palmu pro nejlepší herečku. V hlavní mužské roli se předvede Kiefer Sutherland, roli Justine, psychicky narušenou mladou ženu, ztvární Kirsten Dunst.

Galerie

[nggallery id=8]

Trailer je skoro až poetický. Nebýt tuctového úvodu ze svatby. Do protikladu je zde postavena honosná svatba, která se koná v luxusním venkovském sídle, a hrozící srážka naší planety s jiným vesmírným tělesem. Začínám se na ten konec světa v Trierově podání docela těšit. Nenechte si tento snímek ujít. Vypadá jako jeden z nejzajímavějších filmových počinů letošní letní sezóny.

 

Foto: zentropa.dk

Lidice
Premiéra: 2. června 2011

Dlouho očekávaný výpravný historický snímek Lidice, natočený pod režijním dohledem Petra Nikolaeva (Báječná léta pod psa, …a bude hůř) slibuje neotřelý pohled na lidickou katastrofu. V traileru se nás ptají: „Opravdu si myslíte, že znáte příběh lidic?“ A grafické ztvárnění plakátu, napovídá, že tyto filmové Lidice vyprávějí především o lidech. Zprostředkují nám příběh celé katastrofy, ale skrz lidské postavy. Nejde o samotný akt atentátu. Ten se původně do filmu vůbec dostat neměl. Scéna s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl dotočen docela nedávno, fakticky v době, kdy už byl film téměř hotový.

Galerie

[nggallery id=9]

Do hlavní role byl obsazen Karel Roden, v dalších rolích pak můžeme vidět Zuzanu Bydžovskou, Jana Budaře nebo Romana Luknára. Film je rozdělen do třech dějových linií. Ta první se odehrává v obyčejné rodině, kde se stane katastrofa. Otec zabije svého syna a je uvězněn. Tímto činem si však paradoxně zachrání život, jelikož jako jediný muž z vesnice přežívá.
Druhá linie je o dopisu, který zapříčinil celou tragédii. Ač ve skutečnosti šlo pouze o lež, která měla utajit nevěru. Ve třetí dějové pasáži je v hlavní roli strach a osobní zodpovědnost. Je opravdu výhrou přežít za cenu, že člověk ztratí svou čest a důstojnost?

Foto: bioscop.cz

X- Men: Elita / X-Men: First Class
Česká premiéra: 2. června 2011

Matthew Vaughn, který nás loni pobavil výbornou komiksovou komedií Kick-Ass, tentokrát přišel s adaptací úspěšné komiksové ságy. Vzal se do parády X-meny a zavede nás do dob před tím, než se s Charlese Xaviera stal profesor X a z Erika obávaný Magneto.
Jak je patrno z traileru, hlavní dějová linie se odehrává jakoby v minulosti od předchozích příběhů, tudíž se jedná o prequel. Tento druh filmů začíná být čím dál více oblíbený, jelikož svým způsobem prohlubuje vztah mezi divákem a filmem, v tomto případě filmovou sérií. Prvních dvou dílů se ujal talentovaný režisér Bryan Singer a vytvořil podívanou, která je zajímavá i pro ty, kteří s komiksem nikdy do styku nepřišli. Třetí díl nazvaný X-Men: Poslední vzdor byl režírován Brettem Ratnerem a fanoušci měli pocit, že nesplňuje parametry nastavené předchozími dvěma díly. Ale i přes to byl třetí díl úspěšný. Polívčičku si na této sérii přihřál také Gavin Hood, který vytvořil film X-Men Origins: Wolverine. Film vyprávěný z pozice jedné postavy, tedy Wolverina, kterého ztvárnil Hugh Jackman. Filmařsky už trochu slabší díl, ale fanoušky série potěšil.

Galerie

[nggallery id=10]

V pořadí již čtvrté pokračování X-Menů z dílny Marvelu nás bere do minulosti, kde se setkáme s mladými Charlesem a Erikem. V době, kdy světu hrozí jaderná válka se mutanti pouští do boje za mír. Jenže Erik má podle všeho trochu jiné plány. Soudě podle jeho výroku z trailer: „Mír nikdy nebyl variantou.“
Herecké obsazení je velice zajímavé. Mladého Charlese si zahrál James McAvoy, mladého Erika Michael Fassbender. V roli Mystique uvidíme Jennifer Lawrence, která byla nominována na Oscara za svou roli ve snímku Winter´s Bone.
Co se musí vyzdvihnout je skvělá hudba v traileru. A vůbec celkové zpracování působí opravdu hezky. Opravdu dostanete  chuť ten film vidět.

Foto: foxmovies.com

Princ a Pruďas / Your Highness
Česká premiéra: 16. června 2011

Film Princ a chuďas se nejspíš nesmí brát vážně. Z traileru je zřejmé, že tahle komedie je tak trochu parodií sama sebe. Láká sice na velká jména – Natalie Portman a James Franco, ale nejspíš půjde o potrhlou taškařici, plnou bizarních scének a hlášek. Takže jako oddechová zábava do letního pařáku nejlepší možnost. Film vypráví příběh o dvou bratrech – rytířích, kde jednomu bratrovi unenou jeho nevěstu, kterou si vydobyl na své poslední výpravě. Zlý čaroděj Leezar mu ji uchvátil, ale rytíř Fabious ji chce zpět.

Galerie

[nggallery id=11]

Vydává se proto na další výpravu za záchranou své skoro -nevěsty. Bere s sebou i svého mladšího bratra, poněkud neschopného rytíře Thadeouse, který zatím žádnou výpravu nezažil. Na své dobrodružné cestě potkají krásnou lučištnici Isabel (Natalie Portman), což je velice temperamentní kráska v upnutých šatech.
Jestli půjde o trapnou komedii nebo o povedenou a legrační podívanou nezle z traileru příliš odhadnout. Jediné, co se z něj dá jasně vyčíst je fakt, že tenhle film rozhodně nemáme brát vážně. Jen aby styl humoru nebyl příliš samoúčelný. O přesvědčivé herecké výkony také nejde. Všechno bude nejspíše stát na karambolech a trablech zažívaných hlavními hrdiny. Mimoto v traileru zaznívá dost oplzlých narážek.
Kromě Natalie Portman a Jamese Franca ve filmu uvidíme Zooey Deschanel, Dannyho R. McBrida a Tobyho Jonese.

Foto: universalpictures.com

Harry Potter a Relikvie smrti, část II / Harry Potter and The Deathly Hallows, part II
Česká premiéra: 14. července 2011

Poslední díl potterovské ságy završí deset let trvání tohoto fenoménu. Tedy pouze symbolicky. Jedná se o poslední film, v pořadí již osmý. Knih je sice jen sedm, nicméně rozdělit film do dvou částí přijde k duhu jak fanouškům tak především tvůrcům. V první části jsme byli svědky cesty za viteály, a nyní přichází velkolepé finále. Zbývá najít zbylé viteály a skoncovat s nadvládou Voldemorta. Je jasné, že bez obětí se neobejdeme. Ztráty na životech budou v tomto díle opravdu hojné.

Galerie

[nggallery id=12]

Na oficiální trailer jsme čekali velice dlouho, ale čekání se nakonec vyplatilo. Trailer se povedl, má skvělou atmosféru, hudbu a takový náboj, ze kterého běhá mráz po zádech. Hned na začátku traileru je úvod Princova příběhu, kde Lily s Petunií stojí na louce. Květina, co kvete v dívčí ruce, je pravděpodobně ukázka kouzelnického umění Lily Evansové, která tak demonstruje své sestře, že je čarodějka. Prostřih na ruce, které se chtějí dotknout, ale je jim v tom zabráněno a pak hned střih na Voldemorta je docela působivý. Někdo by řekl, že se do toho vloudila trocha patosu, ale kdeže. Všichni víme, co ty nespojené ruce znamenají…
Co se týče hudby, tak je to jednoznačně nejlepší mix, jaký kdy v traileru k HP zazněl. Hned ty úvodní tóny, notoricky známá hudba k Harry Potterovi, jenže trochu pokřivená.
Ohlasy  z testovací projekce byly nadšené. Hlavně zpracování Princova příběhu je prý nejemotivnější část filmu. Konečně se Snapeovi dostane prostor, jaký si zaslouží. Kritika zatím zaznívá pouze na scénu s Harrym a Tomem stojích na kraji věže. Jejich skok do neznáma totiž v knize opravdu nebyl.
Podle traileru lze soudit, že Harry Potter dostane opravdu důstojné filmové zakončení. Už jen proto, že v posledním díle není místo pro přílišnou romantiku. Epilog byl také upraven, nebude se tedy konat žádný výlet o sedmnáct let dopředu.

Foto: warnerbros.com

Strom života / The Tree of Life
Česká premiéra: 21. července 2011

Strom života je film, který Terrence Malick přivezl do Cannes a hodlá s ním vyhrát Zlatou palmu. Jestli se mu to s tímto dramatem podaří zjistíme mnohem dříve, než se dočkáme české premiéry. Nicméně můžeme být rádi, že se jí vůbec dočkáme. Tento zajímavě vypadající snímek přetéká hvězdnými jmény: Brad Pitt, Sean Penn, Fiona Shaw (Petunie z Harryho Pottera).
Sledujeme život malého Jacka, který se narodil do nijak zvlášť výjimečné rodiny. Příběh začíná v padesátých letech, a postupně nám odkrývá Jackův životní příběh. Ve filmu se objeví téma ztráty nevinnosti.

Galerie

[nggallery id=13]

Dospělý Jack nežije idylický život. Stojí neustále před volbami, zažívá vnitřní boje. Otázka zní: dokáže Jack v životě najít krásu a v sobě schopnost odpustit? Film se bude nejspíše soustředit hlavně na skvělé herecké výkony v čele s Seanem Pennem, který hraje Jacka.  Všechny milovníky krásné hudby Bedřicha Smetany potěší, že z traileru nezní nic jiného než jeho Vltava ze symfonické sbírky Má vlast.

Foto: foxmovies.com

Muži v naději
Premiéra: 28. srpna 2011

Ke konci prázdninového veselí nás potěší komedie z pera Jiřího Vejdělka, který sám film napsal a také režíroval. Vejdělek je autor úspěšného filmu Václav, trochu podivného (ale ne špatného) filmu ROMing, propadákové komedie Účastníci zájezdu (podle Vieweghova románu) a loňského hitu Ženy v pokušení. Tenhle snímek se opravdu podařil, zejména díky skvělým hercům, ale také šikovně napsanému scénáři, kterému nechybí lehkost, vtipnost ani emoce. Třígenerační příběh babičky, matky a dcery je vtipnou směsicí a dobře namixovanou porcí humoru a životní moudrosti.

Galerie

[nggallery id=14]

Muži v naději zatím nemají plnohodnotný trailer, který by na film prozradil něco víc, zato mají opravdu nápaditý teaser. Použít kalhotky jako gumičku do vlasů… to se možná stane hitem letošního léta. Obsazení je následující: Bolek Polívka jako šarmantní bonviván, Jiří Macháček jako mírně nudný patron, kterého si vezme do parády půvabná (velice vnadná a opravdu krásná) Šarlota v podání Evy Kerekésové. V dalších rolích se představí Simona Stašová a Petra Hřebíčková. Z teaseru zaznívá stejná hudba od Jana P. Muchowa, která zněla i v Ženách v pokušení.

Foto: muzivnadeji.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka