TOP 10 filmů, na které se těšíme do konce roku 2011Letošní letní sezóna je sice ještě v plném proudu, není na škodu udělat si menší výhled filmů, které k nám do konce roku 2011 ještě dorazí. Ne všechno se totiž může vměstnat do tohoto období. Červenec přinesl překvapivě silné snímky. V čele rozhodně stojí letošní vítěz z Cannes Malickův Strom života. Ke slovu se dostaly také bláznivé komedie, které byly v jádru dospělé a milé - Ženy sobě. A dočkali jsme se epického čarodějnického finále, když Harry Potter na filmovém plátně konečně vyhrál svou poslední bitvu. 
Srpen přinese další várku očekávaných blockbusterů – lepších i horších. Včera vstoupil do kin Kapitán Amerika a další ulítlá komedie Šéfové na zabití. Prázdninový filmový koktejl nabízí rozličné žánry. Dokonce i psychologické drama s Ivanem Trojanem v hlavní roli – Viditelný svět.

3D Tintin, nový Woody Allen nebo český thriller

I po výživném létě se ale máme na co těšit. Například konečně uvidíme nový film J. J. Abramse Super 8, na kterém se jako producent podílel Steven Spielberg. Do kin dorazí také komiksový Alois Nebel, jenž bude mít svou světovou premiéru v Benátkách.  Komiksový Nebel ale není jediné překvapení v oblasti české kinematografie. Nudné vody sladkobolných tragikomedií (Hřebejk), sterilních komedií (Vejdělek) a dobových dramat (Nikolaev, Herz) by mohl rozvířit nový český thriller. Tedy žánr, který není příliš typický pokud jde o český film. Tedy alespoň český film posledních let. Navíc první teaser láká na dost temnou atmosféru, zajímavé herce i slibně vypadající námět, který proti sobě postaví dva muže. Název filmu – Vendeta – napovídá, že se příběh bude točit kolem pomsty.

Alois Nebel

Česká premiéra: 29. září 2011
Režie: Tomáš Luňák
Hrají: Miroslav Krobot, Karel Roden, Tereza Voříšková,
Marie Ludváková, Lukáš Noha

Cesta od komiksu k filmu rozhodně nebyla jednoduchá. Adaptace grafických románů nemají v českém filmovém prostředí příliš velkou tradici. Kromě filmu Kdo chce zabít Jessii? je Alois Nebel v podstatě druhou plnohodnotnou adaptací komiksu.
Navíc technika, jakou bude Alois Nebel převeden na plátno věrně kopíruje atmosféru jejího grafického zpracování. Rotoskopie je způsob, který částečně kombinuje animaci s hraným filmem. Natáčí se s živými herci a následně se materiál převede do animované podoby. Tato technika se používá poměrně dost. Byla použita například u filmů Vánoční koleda (Robert Zemekis, 2009), Alenka v říši divů (Tim Butron, 2010) nebo třeba Temný obraz (Richard Linklater, 2006)

[nggallery id=69]

Foto: Aerofilms

Autory komiksu jsou Jaroslav Rudiš a Jaromír 99. Jaroslav Rudiš napsal například román Grandhotel, který byl taktéž převeden do filmové podoby. Režie se ujal David Ondříček a vznikl vcelku slušný film o zvláštních lidech, kteří v deštivém Liberci hledají trochu lásky a pochopení.
Hlavní postavou v příběhu je Alois Nebel – výpravčí, jenž slouží na železniční stanici Bílý potok v Jeseníkách. Je to tichý samotář a při jeho pravidelných pochůzkách se mu v mlze (Nebel v němčině znamená mlha) zjevuje dívka Dorothe, který padla za oběť divokému odsunu Němců po skončení 2. světové války.  Děj se odehrává v roce 1989. Nebelovy čím dál častější halucinace ho nakonec přivádí do blázince. Když ho propustí, odejde do Prahy hledat novou práci. Na Hlavní nádraží potkává svou osudovou lásku, kterou ztělesňuje toaletářka Květa.
V Praze ale nezůstává na pořád. Rozhodne se, že se do hor ještě vrátí. Hlavně kvůli konfrontaci se záhadným Němým (Karel Roden).

 

Ocelová pěst / Real Steel

Česká premiéra: 17. listopadu 2011
Režie: Shawn Levy
Hrají: Hugh Jackman, Evangeline Lilly, Kevin Rurand

Shawn Levy není zrovna režisér, u kterého by se dal čekat nápaditý film. Jeho filmografie čítá především laciné komedie, u kterých se sice místy zasmějete, ale po jejich zhlédnutí už vůbec nevíte, na co jste koukali. Snadno vypadnou z hlavy.
Ocelová pěst ale vypadá naprosto parádně. Film s bojujícími roboty a s Hughem Jackmanem? To rozhodně bude minimálně zajímavá podívaná.

[nggallery id=70]

Foto: FALCON

Děj je zasazen do trošku vzdálené budoucnosti, kde se v ringu místo nabušených chlapů mlátí styloví roboti. Hugh Jackman si zahrál Charlieho Kentona, kterému se zhroutí jeho šance být špičkovou boxerskou hvězdou. Právě díky těmto ocelovým mlátičkám.
Charlie se ale pod nátlakem svého syna rozhodne z tréninkového robota vytvořit superstroj, který pošle konkurenci do šrotu a navíc si u toho přijde na slušný balík peněz.
Hlavní ženskou roli si zahrála Evangeline Lilly, známá především ze seriálu Ztraceni.
Námět je sice trošku béčkový. Zhrzený tatík, kterému jeho synek vlije novou naději tím, že spolu vycvičí robota, kterého pak budou noc co noc posílat do arény. Ale podívejte se na trailer a ztratíte předsudky. I prostoduchá zábava je zábava. A někdy je opravdu potřeba. Někomu ke štěstí v sále prostě stačí Hugh Jackman a nabušení roboti.

 

Půlnoc v Paříži / Midnight in Paris

Česká premiéra: 22. září 2011
Režie: Woody Allen
Hrají: Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard,
Adriren Brody, Carla Bruni

Woody Allen natočil romantickou komedii o hrdinovi, který o sobě pochybuje. Zase. A nejspíš i tentokrát bude slavit úspěch. Na jméno Woodyho Allena totiž lidé slyší. Jeho dílo se stále ještě neokoukalo, byť se točí v podstatě stále kolem jednoho tématu. Když se ale na něj dokáže pokaždé dívat trochu odlišným pohledem, může i tato strategie fungovat.

[nggallery id=71]

Foto: BIOSCOP

Půlnoc v Paříži je romantický film, v němž se mladý ne příliš úspěšný scénárista Gil (Owen Wilson) ocitá v tvůrčí krizi. V mládí měl totiž tajný sen, že bude stejně úspěšným spisovatelem jakými byli Ernst Hemingway nebo Francis Scott Fitzgerald. Bohužel se mu jeho sen nevyplnil. Místo psaní románů tak píše jednoduché hollywoodské scénáře. Na finanční situaci si sice stěžovat nemůže, zjišťuje ale, že peníze ho nedokáží uspokojit.
Ve filmu hraje také Carla Bruni, která je již nějakou dobu první dámou Francie. Allen ji nabídl malou roli průvodčí v muzeu a ona s nadšením přijala. Prý kvůli tomu, aby mohla jednou vnoučatům říct, že hrála ve filmu.

I další role jsou zajímavě obsazeny. Ve filmu se objeví Rachel McAdams (Nesvatbovi), Marion Cotillard (Počátek) nebo třeba Adrien Brody (Pianista).

 

Vendeta

Česká premiéra: 24. listopadu 2011
Režie: Miroslav Ondruš
Hrají: Ondřej Vetchý, Oldřich Kaiser, Igor Chmela, Marek Taclík,
Lucie Šteflová

Vendeta je český thriller, který alespoň podle prvního zveřejněného teaseru vypadá opravdu povedeně. Je to režijní debut Miroslava Ondruše, který doposud sbíral zkušenosti jako asistent režie například u filmu Pouta.
Příběh filmu se už od jeho názvu bude točit kolem pomsty. Postaví proti sobě dva muže v podání Ondřeje Vetchého a Oldřicha Kaisera. Ačkoli je Ondruš jako režisér zatím nezkušený, má k sobě vynikající štáb. Kameraman Martin Štrba nasnímal filmy jako Občanský průkaz, Děti noci a Je třeba zabít Sekala, a střih zajistí Marek Opatrný, který sestříhal například Svěrákova Kukyho, Tmavomodrý svět nebo Mazaného Filipa.

[nggallery id=72]

Foto: BONTONFILM

Kromě technického štábu má také Vendeta vcelku silné obsazení v čele s předními českými herci. Kromě Kaisera a Vetchého má ve filmu roli také Marek Taclík nebo Igor Chmela. Jedinou ženskou roli – pro příběh ale klíčovou, ztvárnila šestnáctiletá herečka Lucie Šteflová, jež má za sebou především role v seriálech a televizních filmech.
Do střetu dvou mužů, který se odehraje v úseku pouhých tří hodin, se zapletou i dva policisté. Zahráli si je právě Taclík a Chmela.

 

Mistrovský plán / Tower Heist

Česká premiéra: 10. listopadu
Režie: Brett Ratner
Hrají: Ben Stiller, Eddie Murphy, Casey Afflack,

Mistrovský plán by mohl dostat Eddieho Murphy konečně zpět do normálního filmu.  Jeho novodobá filmografie totiž obsahuje výlučně jen filmy, na které se nedá dívat ani s jedním pouzavřeným okem.
Brett Ratner režíroval třetí díl X-Menů nebo třeba Červeného draka, první díl trilogie o geniálním, leč poněkud vyšinutém psychiatrovi Hannibalu Lecterovi.
Mistrovský plán je ale čistá komedie, kde se partička zaměstnanců ocitne na dlažbě poté, co přijdou o značnou částku peněz díky finančnímu podvodníkovi. Ten se ale ocitne v domácím vězení zrovna v budově, kde partička pracovala. Rozhodnou se tedy zosnovat ďábelský plán. Podvodníka okrást, a to kompletně.

[nggallery id=74]

Foto: BONTONFILM

Kromě Murphyho se obsazení hemží známými jmény. V čele s Benem Stillerem (který to trochu přehnal se sérií filmů Fotr je lotr). To on se nejspíš korunuje jako šéf mistrovského plánu.
Dále se ve filmu objeví Matthew Broderick, a také Gabourey Sidibe, která zazářila ve filmu Precious.

Super 8

Česká premiéra: 8. září 2011
Režie: J. J. Abrams
Hrají: Joel Courtney, Kyle Chandler, Elle Faning, Noach Emmerich

Svou světovou premiéru má tento nový film J. J. Abramse za sebou již celkem dlouho. Do kin byl vpuštěn 10. června, k nám ale bohužel dojede až v září. Název filmu je odvozen od formátu, na který skupina šesti dětí natáčí svůj zombie-horor. Jejich natáčení ale přerušeno mnohem zajímavější událostí. Děj je zasazen do průmyslové oblasti amerického středozápadu v 70. letech minulého století.

[nggallery id=75]

Foto: BONTONFILM

Parta dětí je ve svém procesu, kdy mohou natočit své první mistrovské dílko na kameru Super 8 („super osmičku“) vyrušeno havárií vlaku, který se vrací z Oblasti 51.  Na místo nehody se sjíždí armáda a dětem je jasné, že nešlo o obyčejné vykolejení vlaku.
Jako producent se na tomhle filmu podílel Steven Spielberg. Jeho nadšení pro mimozemské živly je tak velké, že neodolal. Super 8 tedy možná trochu připomene E. T. Mimozemšťana nebo Blízká setkání třetího druhu.  Chvíli se zdálo, že kvůli z větší části dětskému obsazení půjde o film primárně určený dětem, naštěstí tomu tak není, to by totiž pro českého diváka znamenalo, že film poběží pouze s dabingem. Nakonec se film přeci jen nadaboval, do kin ale míří i kopie s originálním zvukem.

Noc hrůzy / Fright Night

Česká premiéra: 13. října 2011
Režie: Craig Gillespie
Hrají: Colin Farrell,  Imogen Poots, Anton Yelchin

Noc hrůzy je remake hororové komedie z roku 1985 o mladém chlapci, který zjistí, že jeho soused je upír. Jakožto malý usoplenec ale nevzbudí důvěru u rodiny ani u ostatních sousedů, takže se rozhodne na vlastní pěst upírského souseda zbavit.
Na chlup stejnou zápletku má i nová verze. Ale v nové verzi hraje upíra Colin Farrell, takže jeden důvod navíc, proč si na tento film udělat čas.

[nggallery id=76]

Foto: FALCON 

Možná máte už dost filmů, kde jsou upíři, jenže tenhle upír se do nikoho bezhlavě nezamiluje, ani z něj nevyzařuje oslnivá záře. Žádný unylý upírek, ale pořádný upír, který chce krev. Kromě Colina Farrella ve filmu uvidíme Davida Tennanta, který je známý především ze čtvrého pokračování Harryho Pottera, kde si zahrál vyšinutého Bartyho Skrka. Hlavní ženskou roli ztvárnila Imogen Poots, který se objevila nedávno v nové verzi Jany Eyrové.
Režisér Craig Gillespie natočil například komedii Pan tělocvikář a na rok 2013 chystá film Pride and Prejudice and Zombies.

Tintinova dobrodružství /
The Adventures of Tintin: Secret of the Unicorn

Česká premiéra: 27. října 2011
Režie: Steven Spielberg
Hrají:  Jamie Bell, Daniel Craig, Andy Serkis, Nick Frost, Simon Pegg

Tintinova dobrodružství jsou vůbec jedním z nejznámějších komiksů. Točí se kolem belgického reportéra Tintina. Film natočil Steven Spielberg metodou motion capture, přidává se tak k dalším, kteří mají s touto metodou zkušenosti. Pohádku ve 3D natočil i Robert Zemeckis, v roce 2004 oživil Polární expres, ve kterém nechal Toma Hankse zahrát několik postav, v roce 2009 vytvořil další pohádku, tentokrát podle předlohy Charlese Dickense, Vánoční koleda. Oba tyto filmy byly natočeny technikou  motion capture.
Asi vizuálně nejkrásnější 3D film využívající motion capture je ale bezesporu Cameronův Avatar.

[nggallery id=77]

Foto: FALCON

Tintinova dobrodružství budou dalším 3D filmem, na který snad bude příjemné se dívat. Steven Spielberg na něm spolupracoval s Peterem Jacksonem, toto duo slibuje, že výsledek by měl opravdu stát za to.
I herecké obsazení vypadá zajímavě. Jako Tintin se představí Jamie Bell (známý především díky filmu Billy Eliot), další zkušenosti s motion capture sbírá i průkopník této techniky Andy Serkis (Glum v Pánovi prstenů a v chystaném Hobitovi) . Ve filmu se objeví i duo skvělých britských komiků Frost/Pegg.

Pina

Česká premiéra: 15. září 2011
Režie: Wim Wenders
Hrají: Pina Bausch, Regina Advento, Malou Airaudo

Nový snímek Wima Wnderse (Nebe nad Berlínem) Pina měl být společný projekt choreografky Piny Bausch a právě Wima Wenderse. Bohužel čekali příliš dlouho, jak svůj projekt uchopit, aby si zachoval jedinečný náboj, který by přenesl na diváka. Než je napadlo natočit první evropský hraný 3D film, stihli společně vytvořit jen pár záběrů. Pina Bausch zemřela v červnu 2009.

Pina je poctou jejímu dílu, příběh tvoří sami tanečníci. Moto filmu zní: „Tančeme, tančeme jinak jsme ztraceni.“ Pohyb pro člověka znamená radost.
Film byl premiérově uveden na letošním Berlinale v nesoutěžní sekci. Byl také zařazen do programu letošního filmového festivalu v Karlových Varech, kde byl k vidění v sekci Horizonty.

Dluh / The Debt

Česká premiéra: 27. října 2011
Režie: John Madden
Hrají: Helen Mirren, Tom Wilkinson, Sam Worthington, Jessica Chastain

Film Dluh se vrací k období válečných zločinců, tedy těch nacistických. Agenti Mosadu mají za úkol vyhledat bývalého nacistického lékaře Vogela. Film má přítomnou a retrospektivní rovinu. V té přítomné si agenty zahráli Helen Mirren, Tom Wilkinson a Ciarán Hinds. Příběh začíná v roce 1996 kdy se dva agenti dozví nepříjemnou pravdu o svém třetím kolegovi.
V tuhle chvíli se děj vrací do minulosti, tedy do roku 1966, kdy se v západním Berlíně trojice snaží zločince najít. Mladé verze agentů si zahráli Sam Worthington, Jessica Chastain (která se nedávno objevila v úchvatném filmu Strom života) a Marton Scokas.

[nggallery id=78]

Foto: BONTONFILM

Dozvídáme se, jak jejich snažení probíhalo a na konci to vypadá, že se jim podařilo jejich misi dokončit úspěšně. Ale bylo tomu tak doopravdy?

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka