FILMOVÉ TIPY – leden 2011: lesbická komedie, britské drama a Cage lovící čarodějniceThe Kids Are All Right/ Děcka jsou v pohodě
Česká premiéra: 6.1.2011

Tenhle film by měl mít premiéru 6. 1. 2011 a podle traileru vypadá na celkem vtipný, i když místy určitě i vypjatý film. Moderní rodina, kde dvě ženy/lesbičky vychovávají děti, které pomalu dospívají a rády by našly svého biologického otce, který daroval sperma jejich matkám, to je něco, co jsem ve filmu ještě neviděla. A upřímně, docela se na to těším.

Jestli nejste předpojatí, homofobní nebo jinak zaostalí, tak bych doporučila na tenhle film vyrazit. Zahraniční plátky říkají, že je to portrét postmoderní rodiny. Tak nevím, kolik takových rodin znáte vy, ale možná by nebylo na škodu mít nějakou takovou ve svém okolí.

Herecké obsazení slibuje dobrou podívanou, Julianne Moore, Mia Wasikowska (ano, Ta Alenka), Anette Benning a Mark Ruffalo. Režie se ujala Lisa Cholodenko, jejíž práci sice neznám, ale tenhle film si ujít nenechám.

Trailer:

Another Year /Další rok
Česká premiéra: 13.1.2011

Film je britský, už to někomu stačí na to, aby na něj radši nevyrazil. Britské filmy jsou specifické tím, že jsou často o všem důležitém a zároveň máme pocit, že jsou o ničem.
Tenhle film vypráví příběh dvou postarších lidí a jejich rodiny. Je to takový portrét, jak žijí, jací jsou. Pro někoho děsná nuda, někdo naopak v tom vycítí hutné drama. Uvidíme.

Podle traileru se dá říct, že to jistě nebude akční podívaná, spíše komornější kousek. Takže takový klidný film, který ale asi nenabídne úplné uvolnění. Pro příznivce dramatických snímků ale ideální.
Britské listy nešetří chválou a film opěvují. Tak uvidíme, co nám tenhle snímek nabídne.

Trailer:

Season of the Witch/ Hon na čarodějnice
Česká premiéra: 13.1. 2011

Co čekat od tohohle snímku? Těžko říct. Doby, kdy N. Cage hrál v dobrých filmech a byla radost se na něj dívat jsou už bohužel dávno pryč. A Hon na čarodějnice určitě nebude žádná hodnotná podívaná. Nejde ani o postmodernu ani o hodnotné drama.

Fascinace lidstva čarodějnictvím je neuvěřitelná. Otázka je, jestli film bude vůbec „poživatelný“. Podle ukázky vypadá na dost lacinou směsku scének, kde hlavní motiv je uchvátit diváka skvělou výpravou, ne příběhem.
Na páteční večer, kdy se nám nechce moc myslet to snad bude vyhovující kousek. I když osobně si ho možná nechám ujít.

Trailer:

Nevinnost
Premiéra: 20.1.2011

České filmy mám ráda, když mají vypovídací hodnotu. A to Hřebejkovy filmy většinou mají. Sice ne všechny, ale třeba poslední Kawasakiho růže byla dost povedená. A podle ukázky vypadá i Nevinnost na dost slušný snímek.

Hřebejk o svém novém filmu tvrdí: „„Nevinnost vypráví o lásce a jejích nejrůznějších tvářích. Láskou se řídí jednání všech postav. Objeví se tu láska rodičovská, láska dítěte k rodičům, láska manželská, láska přátelská. Ale také láska uražená, láska zrazená, láska nerovná, láska posedlá, vymyšlená, vylhaná, zakázaná, láska mimo zákon či láska člověka k člověku.“ (Zdroj:http://kultura.idnes.cz/hrebejkova-nevinnost-slibuje-velky-navrat-ludka-munzara-pzp-/filmvideo.asp?c=A100829_214856_filmvideo_ob )

 

Takže se zase všechno točí kolem lásky. Uvidíme, jak bude tenhle materiál vypadat na plátně a co to s náma udělá. Poslední český film, který jsem viděla byla komedie Občanský průkaz, tak by to chtělo zase něco vážnějšího. Ale ne tak moc, aby to nezabředlo do zbytečného patosu. Dvojice Hřebejk/Jarkovský nás snad nezklame. A moje oblíbená česká herečka Anna Geislerová neumí hrát špatně, tak když už nic, alespoň na ní se těším a věřím, že její výkon mě potěší.

Trailer:

Hereafter/ Život po životě
Česká premiéra: 20.1. 2011

Poslední film od C. Eastwooda jsem viděla Gran Torino, skvělý snímek. Hereafter vypadá všelijak. Chlápek,  co komunikuje s mrtvými? No uvidíme. Jsem skeptik, tak jsou pro mě tyhle věci docela těžko stravitelné, ale  na druhou stranu neříkám, že neexistuje něco, co je za hranicí lidského chápání.

Film má vyprávět o osudech tří lidí, které se na konci nějakým způsobem střetnou. Vlna tsunami, která v roce 2004 zasáhla Indonésii bude hrát důležitou roli. Jinak se můžeme těšit na M. Damona právě v roli člověka, který se dokáže spojit s mrtvými a nějakým způsobem s nimi komunikovat. Na frašku to nevypadá, režie C. Eastwooda spíše nabídne dramatický thriller, u kterého možná i občas zamrazí.

Trailer:

The Tourist/Cizinec
Česká premiéra: 27.1. 2011

Dramatický thriller, ve kterém hraje J. Depp a A. Jolie? No kdyby už v tom nebylo nic jiného, tak kvůli tomuhle páru se na film rozhodně podívám. Postava režiséra také není úplně neznámí, Florian Henckel von Donnersmarck má na kontě například ceněný film Životy těch druhých (Das Leben der Anderen, 2006).

Takže film rozhodně nebude ztráta času. Ukázka napovídá, že se bude na co dívat. Tolik sex-appealu v hlavních rolích jsem už dlouho neviděla. Každý si přijde na své. Jestli i v příběhu, to už se nedá tak lehce odhadnout, ale snad ano.

Trailer:

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka