FILMOVÉ TIPY – květen 2011: Rychle a zběsile popáté, Piráti z Karibiku počtvrté a post-apokalyptický KazatelOproti našlapanému dubnu, který měl v nabídce hodně silných filmových premiér je květen slabší. Jenže co ztrácí na kvantitě filmů vyrovná tím, že se do kin blíží dlouho očekávané sequely úspěšných filmových sérií. Rychle a zběsile a Piráti z Karibiku. Takové hity rozhodně vytáhnou diváky do kin. Rychle a zběsile slibuje návrat ke kořenům a páté pokračování by se mělo nést více v duchu prvního dílu.

Opět uvidíme dvojici Diesel-Walker, která od prvního dílu v žádném pokračování nebyla. Proto byly všechny předchozí filmy pouhými výškrabky a parazity. Ani časté střídání režisérů rozhodně nepřišlo vhod. Pátý díl si vzal pod své vedení Justin Lin, režisér zcela průměrného filmu Rychle a zběsile: Tokijská jízda. (Kdo viděl, musí uznat, že ten film je naprosto zbytečný). Ani předchozí díl Rychlí a zběsilí nevyrazil divákům dech, i když v něm byla ústřední dvojice z prvního dílu.

Rychle a Zběsile 5 (Fast Five) jde do kin hned 5. května a otevře tak nový filmový měsíc. Dějově je tenhle díl zasazen do brazilského Rio de Janeira, což je nám jasné hned z úvodu traileru, kde se na nás culí obří socha Ježíše Krista. Hlavní postavy (stejně jako v prvním a čtvrtém díle) jsou Dom Toretto (Vin Diesel), Brian O´Conner (Paul Walker) a půvabná Jordana Brewster v roli Domovy sestry.
Do Ria se přišli ukrýt, jelikož jsou to stále uprchlíci před zákonem. Čeká je tu ale jistá práce, na jejímž konci může být kýžená svoboda a sto milionů dolaru k tomu. Je jisté, že jejich cesta nebude jednoduchá, že budeme mít opět šanci pokochat se (tedy zejména pánové) pohledem na ladné nožky půvabných slečen, kterých se jen v traileru hemží opravdu dost. Je to spíše pánská záležitost, rychlá auta, sličně dámy (nebo spíše lehké děvy), akce od začátku do konce. Stylisticky se bude také blížit prvnímu dílu, i když od roku 2001 je technika zase o něco vyspělejší, takže kvalita bude rozhodně vyšší. Akční scény vyšperkovanější a sukně dívek ještě kratší. (Za chvíli možná dospějeme do doby, kdy se herečky ve filmech pro masové publikum budou objevovat zásadně jen nahé).

Velký šéf Dom povolá do slunného Ria starou partu a jde se na věc. Vykrást policejní stanici, zaplést se s narkomafií a další skvělé aféry, které nejspíš dopadnou pro ústřední dvojici dobře. Velké otázky se tu asi řešit nebudou, ale akční scény vypadají slušně. Trailer slibuje povedený film ve svém žánru.

Trailer filmu Rychle a zběsile 5 [CZ titulky]

Další film je adaptace úspěšné grafické novely, jejíhož zfilmování se chopil Scott Charles Stewart, který zatím nepřevedl na plátno žádný velký film. Jeho kariéra byla dosud producentská a je také odborník na vizuální efekty. Což se v jeho novém filmu Kazatel projevuje značně. Protože Kazatel je hlavně film vizuální. Je zasazen do post-apokalyptické doby, kde lidé svádí lítý boj s upíry. Církev pak vládne všem lidem, a to se znelíbí jednomu odhodlanémuu bojovníkovi, kterého si zahrál Paul Bettany, to on je onen velký Kazatel-bojovník. Paul Bettany si naposledy zahrál agenta ve filmu Cizinec, což byl filmový propadák. Možná mu tato role sedne víc. Kazatele vyburcuje nečinnost Církve při únosu jeho neteře, kterou mají ve spárech nebezpeční upíři. Na své cestě potká pomocníky, mladého šerifa, přítele své neteře a bývalou Kazatelku-bojovnici, která je navíc vybavena nadpozemskými bojovými schopnostmi. Takže o zábavu bude postaráno. Milý sci-fi film doplněný řadou epických bojových scén. A jako takový je uváděn samozřejmě i ve 3D. Doufám, že ta šílenost jednou opadne. Nebo že to vymyslí tak, aby z toho nebolela hlava a nechodili jsme z kina z polovylezlými očními bulvami.  Vyrazit můžete již 12. května 2011.

Trailer filmu Kazatel [CZ titulky]

Všichni máme rádi Johnnyho Deppa, a většina má ráda také jeho pošahané postavy. Jack Sparrow nás baví už od roku 2003, kdy nás poprvé vzal do Karibiku. První tři díly režíroval Gore Verbinski. První film byl opravdu milým překvapením, že se někdo snaží vzkřísit pirátský žánr, i když hned bylo jasné, že o ctění jeho pravidel tak úplně nepůjde. Obsazení Deppa do role Jacka Sparrowa byl šikovný tah. Bez něj by ubylo humoru, který beztak zajišťuje jen on. A charismatický kapitán Barbossa v podání skvělého Geoffreyho Rushe.
Čtvrtého dílu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (Pirates of the Caribbean: On Strangers Tides) se ujal režisér Rob Marshall, který režíroval úspěšný muzikál Chicago nebo romantický film Gejša. Leč jeho poslední film (znovu muzikál) Nine, plný krásných odhalených žen propadl. Třeba si svou reputaci napraví pokračováním úspěšné pirátské série. Kieru Knightley vystřídala Penelopé Cruz, která se představí v roli dávné Jackovy lásky. Tento díl je plný nástrah. Mořské panny, zombíci a obávaný Modrovous.Ti všichni půjdou po krku Jacka Sparrowa a budou se snažit zmařit jeho plány, které budou jako vždy trochu sobecké. Jack se totiž tentokrát pouští do honby za legendárním Pramenem mládí. Při své cestě navštíví i Londýn.
Trailer sází hlavně na postavu Jacka, takže je plný jeho vtípků. Ale jako rovnocenný partner se jeví také půvabná Penelopé Cruz, která narozdíl od Kiery Knightley netvoří pouhou ozdobu, ale je vyrovnaným soupeřem.  Na čtvrté piráty můžete zajít 19. května 2011.

Trailer filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna [CZ titulky]

Nový film Larse von Triera Melancholia se představí na festivalu v Cannes a k nám by měl (stejně jako do dalších zemí) dorazit 26. května. Článek o posledním Trierově filmu si můžete přečíst zde. Jde o katastrofický snímek, ale v netradičním podání. V Trierově podání nemůže být nic tradiční. Je známý svou výstředností a kontroverzním výběrem témat. Jako naposled ve filmu Antikrist, kde se neštítil mrzačit lidské genitálie.

Trailer k filmu Melancholia [CZ titulky]

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka