FILMOVÉ TIPY – duben 2011: útěk ze sibiřského gulagu, romantická komedie a akční fantasyDuben 2011 přináší vcelku pestrou přehlídku filmových novinek, která zahltí česká kina. Přes očekávané trháky jako je akční fantasy Thor s Natalií Portman a Chrisem Hemsworthem, romantickou komedii s Jenifer Aniston až po mrazivý snímek Petera Weira Útěk ze Sibiře. Pokdu však zatoužíte po čistě uměleckém a mírně surrealistickém snímku, můžete zajít na film Ladič pian zemětřesení. Duben zkrátka nabízí přehršel filmových možností, jak strávit páteční večer.

Začátkem měsíce vstoupil do kin snímek Ladič pian zemětřesení (The Piano Tuner of Earthquakes), a zvláštní na tomto filmu rozhodně není jen jeho název. Především zaujme jméno Terryho Gilliama, který je pod filmem podepsán jako producent. Gilliamovy snímky jsou svým zpracováním vždy trochu netradiční. Jeho natáčení vždy provází nějaká katastrofa. Jako v případě filmu Imaginárium dr. Parrnasse. Film ještě nebyl dotočen, když tragicky zemřel představitel hlavní role Heath Ledger.

O čem film Ladič pian zemětřesení vypráví? Příběh je možná triviální. Zákeřný doktor Droz chce uchovat překrásný zpěv pěvkyně Malvíny, kterou zabil v den její svatby. K tomu mu má dopomoci onen „ladič pian zemětřesení“. Že nepůjde ani tak o příběh jako spíše jeho zpracování je zřejmé. Surrealistické ztvárnění světa, který se vymyká všem fyzikálním zákonům reality, kterou známe. Film mají na svědomí bratři Quayové, kteří se tímto snímkem vrací ke své animované éře.  Snímek je sice z roku 2005, ale byl zařazen na letošní FebioFest a můžete na něj stále zajít do pražského kina Ponrepo.

Trailer filmu Ladič pian zemětřesení [ENG]

Dalším snímkem, který rozhodně stojí za tu námahu jít na něj do kina je bezesporu film Petera Weira Útěk ze Sibiře (The Way Back). Který byl pro české diváky předpremiérově uveden na letošním FebioFestu. Důvodů, proč si na tenhle film udělat čas a na dvě hodiny se zavřít v kině, je hned několik. Zaprvé samotná postava režiséra. Jeho filmy jsou dokonale pochopitelné pro většinu diváků a přitom v sobě nesou jakýsi pocit výlučnosti, když se na ně díváte. Nespadají do unylého mainstreamového proudu. Za druhé obsazení, které je opravdu kvalitní. V čele s několikrát na Oscara nominovaným Edem Harrisem, mimochodem jedna z nominací je za roli v jiném Weirově filmu Truman Show. Skvělý je i Colin Farrell coby ruský kriminálník Valka, potetovaný, hrubý ale v jádru celkem „dobrý chlap“. Hlavní role, polského vězně Janusze, který je odsouzen za špionáž, přičemž je samozřejmě nevinný, se pak zhostil Jim Sturgess (Králova přízeň, Across the Universe). V jediné hlavní ženské roli uvidíme Saoirse Ronan, která má na kontě již také jednu oscarovou nominaci za roli Briony ve filmu Joea Wrighta Pokání, naivní dívky, která jedinou lží zničí život své sestry a jejího milence.

Pokud stojíte o kvalitní podívanou, rozhodně na film zajděte. Můžete hned 7. dubna 2011, na tento den je naplánovaná premiéra.

Trailer filmu Útěk ze Sibiře [CZ titulky]

Dalším snímkem, který na nás v dubnu zaútočí je typický americký dramatický thriller, při jehož sledování můžete s klidem vypnout mozkové závity a jen občas zkontrolovat, zda-li vám z úst nekape slina. Jde totiž o snímek Neznámý (Unknown). Film má vskutku působivě vypadající trailer, který ovšem tak trochu kopíruje styl jiných filmů.
Scéna havárie taxiku až příliš nápadně připomíná scénu z Nolanova Počátku. A náhoda to zřejmě není. Ale to samo o sobě nemusí být na škodu. Počátek totiž do filmu přinesl nové prvky, které se od teď prostě budou napodobovat. Ale ani ta zápletka není nijak originální. Doktor Martin Harris v podání Liama Neesona přijde o paměť a začíná se pomalu dopátrávat toho, kdo mu takovou věc mohl způsobit, protože je od začátku jasné, že o nehodu rozhodně nešlo. Jako klíčový hráč se jeví jeho žena, která nejspíš vše pečlivě naplánovala se svým milencem. A vším tím brajglem na cestě za spravedlností ho bude doprovázet půvabná Diane Kruger.  Režie se ujal Jaume Collet-Stera, který natočil béčkový horor Dům voskových figurín. Pokud budeme porovnávat tyto dva snímky, Neznámý má ještě šanci nás mile překvapit. Akční nářez to jistě bude, jestli ale půjde o thriller, ze kterého bude mrazit v zádech, na to si budeme muset počkat do 14. dubna, protože právě v tento den má českou premiéru.

Trailer filmu Neznámý [CZ titulky]

Pokud patříte k té hrstce šťastlivců, kterým nevadí romantické komedie, ba co ví, máte z nich dokonce radost a příjemný zážitek, pak vás rozhodně potěší film Zkus mě rozesmát (Just Go with it), z jehož obsazení nemůže vzejít nic jiného než úsměvná taškařice. Nebo jak říkají cynikové, totální blbost. Jennifer Aniston se z komediálních rolí asi už nikdy nevyhrabe a Adama Sandler se ani do ničeho jiného zřejmě pouštět nechce. Těžko si ho představit ve vážném dramatu.
Název filmu Zkus mě rozesmát se dá brát i jako docela slušná výzva od diváka, který si při čtení anotace k tomuhle snímku říká, že nic horšího, než jít na tento film, ho snad nemohlo potkat. Romantická komedie podle hollywoodské šablony. Dva lidé, které spojuje pouze pracovní poměr a téměř se neznají, se jednoho dne nečekaně sblíží a prožijí dobrodružství, které jim změní život. Že vám to něco připomíná? Pak vězte, že máte pravdu. Originální příběh od toho nečekejte. Nicméně trailer vypadá vcelku úsměvně. Chlap co předstírá, že je ženatý a na tuto fintu úspěšně loví ženy. Jenže jednoho dne potká slečnu, u které vycítí příležitost k navázání trvalejšího vztahu. Proto využije služeb své asistentky, která předstírá roli jeho manželky a matky dětí. Film možná nebude totální propadák, ale spíše se zařadí po bok průměrných amerických komedií. Podle trailer však nabídne i několik vtipných gagů.  Jak bude film vypadat zjistíme 14. dubna 2011.

Trailer filmu Zkus mě rozesmát [CZ titulky]

Po romantické komedii přijde příjemné osvěžení v podobě dramatu německého režiséra Toma Twykera (Parfém: Příběh vraha). Snímek 3 je opět výraznější počin od režiséra, který má na svém kontě snímky jako Lola běží o život nebo Princezna a bojovník. Jeho nejnovější snímek 3 (Drei) vypráví komorní příběh o životě spokojeného páru, který spolu žije již 20 let. Simon a Hanna mají své každodenní radosti, prožívají i partnerskou krizi. Vše v mezích normálního života. Když jim ale do života vstoupí Adam, začíná se na plátně rozehrávat milostný příběh, do kterého jsou zapojeny všechny tři postavy. Film slibuje drama i humor. Tento film bude v českých kinech uveden v rámci filmové přehlídky Dny evropského filmu. Promítat se bude v kině Lucerna již 14. dubna a od 17. dubna 2011 také v kině Aero.

Kompletní seznam a promítací časy filmů, které budou uvedeny na přehlídce Dny evropského filmu najdete na eurofilmfest.cz.

Trailer filmu 3 [DE]

No a závěr měsíce přinese do kin oddechovou fantasy řežbu s názvem Thor. Zajímavé je, že se režie chopil chlapík, která má za sebou četná filmová zpracování Shakespearových her jako Hamlet, Jindřich V., Mnoho povyku pro nic nebo Jak se vám líbí. Co má společného Thor a Shakespeare? Ať si na tuto otázku odpoví psychoanalytikové.
Stejně jako Spider-Man, Iron-Man a X-Men pochází i toto dílko od Marvelu. Film láká zejména na „velká“ jména jako je Anthony Hopkins, nedávno Oscarem oceněná Natalie Portman a samozřejmě hlavně na ústředního bijce Thora v podání Chrise Hemswortha.
Příběh Thora začíná jeho vyhnáním z říše bohů a zbavení ho jeho moci. Z vyhnání si příliš velkou hlavu nedělá. Na zemi si počíná trochu neotesaně, ale do oka mu padne sličná vědkyně Jane Foster (Natalie Portman). Jeho bratr s ním má ovšem jiné plány. Pošle na zem svou armádu, která má jediný úkol: zničit Thora. Jenže ničí i naší Modrou planetu a sličný plavovlasý Thor se chopí svého kladiva a dá vše do pořádku. Hrdinský epos 21. století. Samozřejmě komplet ve 3D. Jak jinak.  Epická řežba vypukne již 28. dubna 2011.

Trailer filmu Thor [ENG]

Zde trailer s českým dabingem

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka