FILMOVÉ TIPY – červen 2011: očekávané filmy i první český muzikál ve 3DČervnem oficiálně začíná letní filmová sezóna. Tedy doba, která je nabitá očekávanými filmy, ať už to jsou originální autorské kousky, nebo pokračování zavedených a osvědčených titulů. Červnovému programu českých kin dominuje zejména historický velkofilm Petra Nikolaeva Lidice, který po dlouhých útrapách, finančních potížích a průtazích konečně dorazil do českých kin. Projekt vznikl na základě knihy Zdeňka Mahlera Nokturno, projektu se nejprve chopila režisérka Alice Nellis (Tajnosti, Výlet), která stihla udělat casting, bohužel ale kvůli zdraví nemohla na projektu dále pracovat. Režie se tedy ujal Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa, …a bude hůř) a film dotáhl do zdárného konce. Filmové Lidice přišly na úctyhodných 70 milionů korun. Přejme jim tedy, aby se náklady vrátily v co největší míře. 

Kung Fu Panda 2
Česká premiéra: 2. června 2011

V roce 2008 dorazila do kin první Kung Fu Panda společnosti DreamWorks a jelikož slavila úspěch, byla jen otázka času, kdy se dočkáme pokračování. Nedávná premiéra filmu nicméně způsobila protesty v Číně, kde nesouhlasí s hollywoodským pojetím a film bojkotují. Podle čínských umělců a akademiků film znásilňuje čínskou kulturu. Inu, to je Hollywood. Ten znásilňuje kdeco.

Nicméně děti film milují a zdá se být stravitelný i pro odrostlejší publikum. Svůj hlas propůjčili postavám známí herci, Angelina Jolie, Jack Black, Dustin Hoffman nebo třeba Gary Oldman. Pro herce je jistě práce na namlouvání animovaného filmu zajímá zkušenost. Škoda, že pro českého diváka přítomnost takových jmen ztrácí s českých dabingem smysl. Ale v tomto případě se to dá pochopit. Film je primárně určen mladšímu publiku, takže ti, kteří by rádi originální hlasy si musí počkat až na DVD.

 

 

Lidice
Česká premiéra: 2. června

Historický snímek Lidice vyvolává rozporuplné reakce z řad kritiků. Někteří ho považují za solidní kus filmařské práce, jiní ho označují za patetický. Zatím nemůžu soudit, jelikož jsem se na film ještě nedostala, nicméně alespoň podle traileru film vypadá na opravdu slušnou historickou rekonstrukci a nejen to. Tím, že se do filmu dostává i osobní rovina, tedy rovnou tři osobní roviny, dostává se celá tragédie ještě blíže k divákovi.

I herecké obsazení dává tušit, že zážitek z filmu by měl být opravdu jedinečný a silný. V hlavní roli uvidíme Karla Rodena, který ztvárnil jediného přeživšího muže z Lidic, jeho manželku si zahrála Zuzana Bydžovská. Dalších rolí se zhostili Jan Budař, Zuzana Fialová, v roli hlavního německého záporáka uvidíme Joachima Paula Assböcka.

Na všemožné otázky okolo filmu odpovídal režisér Petr Nikolaev i v dnešním HydeParku na čt24. Film zhlédla i Milada Cápová, jedna z tzv. lidických dětí. Přiznává, že její prožívání celé této tragické události je odlišné od filmové vize. Což je pochopitelné, film se musí přizpůsobit i tomu, že jej bude sledovat především generace, která o události slyšela jen v hodině dějepisu. Přesto si myslím, že kritiky zaznívající na filmové Lidice jsou nepřiměřené. Zatím ovšem nemůžu objektivně hodnotit.

 

X-Men: First Class
Česká premiéra: 2. června

Očekávaná prequel x-menovské komiksové ságy z dílny Marvelu se povedl opravdu výtečně. Matthew Vaughn se sice v základech drží kontur, které definoval  Bryan Singer ve dvou prvních filmech, nicméně jeho vize a technické možnosti jsou zase o něco dál. Obsazení pak nemohlo být lepší. James McAvoy v roli mladého Charlese Xaviera a Michael Fassbender coby démonický Erik aka Magneto se do svých rolí opravdu skvěle hodí. Z obou sálá charisma a je radost sledovat jejich počiny. Nohy jim nepodkopává ani scénář. Ten je také velice šikovně vystavěný, důležitá je absence patosu a trapných scény a dialogů. Dalším plusem je skvělá hudba Henryho Jackmana, zejména pak svižné a trochu pesimistické tóny doprovázející Erikovy scény.

Celou recenzi filmu X-Men: First Class si již můžete přečíst zde.

Pařba v Bangkoku
Česká premiéra: 9. června 2011

Další očekávané pokračování úspěšného filmu. Když v roce 2009  přišel režisér Todd Phillips s první Pařbou ve Vegas, byla to doslova malá revoluce v komediálním žánru. Velice originálně vyprávěný film, kdy se parta kamarádů odjede loučit se svobodou. Ráno se vzbudí s pořádnou kocovinou a nemohou si vzpomenout, co se dělo. V koupelně je tygr, chybí ženich a Stu má vyražený zub. Honba za tím, co se minulé noci dělo pak přináší celou řadu velice vtipných scének, hlášek a vůbec je to vážně skvělá komedie.

Kdežto její pokračování už pouze kopíruje to, co známe z prvního filmu. Není to špatný film. Zase je to jedna z nejlepších komedií letošního roku (zatím), jenže ten svěží nápad už je trochu vyčichlý. Žádná velká obměna se nekoná, jede se v zajetých kolejích a spoléhá se na to, že diváci tuto hru přijmou. Přijmeme ji, ale je to trošku škoda.
Celou recenzi filmu čtěte zde.

 

Paul
Česká premiéra: 9. června 2011

Jako vcelku vtipná bláznivá letní komedie vypadá i další filmový tip června. Americká komedie od studia Universal alespoň podle traileru slibuje povedenou zábavu, kde hlavní roli ztvárnil roztomilý mimozemšťan jménem Paul. Zřejmě rád světu ukazuje své „kosmokoule“, rád si přihne a je s ním opravdu zábava. Jenže po něm jdou i agenti, kteří by mu rádi vyřízli mozek, který by podrobili rozsáhlému zkoumání.

Režisér Greg Mottola je autorem také povedené teenagerovské komedie Superbad, tudíž se dá očekávat, že se zasmějeme i u tohoto filmu.
Hlavními postavami filmu Paul jsou (kromě  Paula) dva milovníci ufo Greame (Simon Pegg) a Clive (Nick Frost), kteří jsou nálezem návštěvníka z jiné planety poněkud vyvedeni z míry, ač celý život toužili po podobném setkání. Jejich údivu se nelze příliš divit. Paul vypadá, jako by na Zemi strávil opravdu značnou část svého života, nebo jsou jeho adaptivní schopnosti opravdu fenomenální.
Nejspíš můžeme čekat vtipnou komedii, která si možná vystřelí z pár zažitých stereotypů, nebo se jich naopak bude striktkně držet. Každopádně to vypadá na vcelku slušnou komediální podívanou.

 

V peřině 3D
Česká premiéra: 16. června 2011

Hodně zvláštně vypadá první český muzikál ve 3D v režii F. A. Brabce, který do kin dorazí v polovině června. Co mě odrazuje nejvíce je už jen žánr filmu. Muzikály opravdu nejsou můj žánr a tenhle navíc vypadá podivně růžově a všechny postavy se tváří šíleně uměle. Obsazení pak v čele s Lucií Bílou vypadá všelijak. Lucka Bílá zpívá sice krásně, ale jako herečka tedy nic moc. Proč se tomuto projektu upsali Karel Roden, Bolek Polívka nebo Eliška Balzerová, to vědí asi jen oni sami nejlépe.

Další věc, 3D. Kozí příběh se snažil být českým průkopníkem 3D filmu a jak to dopadlo. Z plátna na diváka vyskakovalo akorát bujné poprsí a koza vypadala trochu nedomrle.
Vcelku mě vůbec nezajímá, o čem film vypráví. V traileru se hodně zpívá, provádí se podivné kreace, které mají být asi tanec, lítá tam všude spousta peří a Lucka Bílá se zvláštně svíjí kolem koštěte.
Možná to ale pro děti bude zajímavý filmový zážitek, já si ho možná v zájmu ochrany svého zdraví nechám ujít.

Transformers 3
Česká premiéra: 30. června 2011

Megaloman Michael Bay přivádí do kin již třetí film s mimozemskými, superinteligentními stroji, které se na zemi dokáží skvěle maskovat v podobně různých dopravních prostředků. Absence Megan Fox nebude až taková tragédie, jak by se zdálo. Je za ní totiž docela slušná  náhrada v podobě modelky Rosie Huntington-Whiteley. Sice jiný typ, ale zatraceně sexy, takže se nemusíme obávat, že by třetí Transformers byly o něco ochuzeni.

Obsazení Sama Witwicka zůstalo stejné, opět ho ztvárnil Shia LaBeouf. Vcelku se bude zřejmě dít zase to samé. Autoboti budou mít za úkol ochránit obyvatele Země před děsivými plány Decepticonů. Že nejde ani tak o děj, jako spíše o zajímavou vizuální podívanou, která je plná velice povedených speciálních efektů a triků je jisté. Prostě dokonalý letní blockbuster.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka