FILMOVÉ TIPY – březen 2011: osloví nás Králova řeč, děti potěší chameleon, a ďáblem posedlý Hopkins nás přesvědčí, že zlo je skutečnéVýhled premiér na březen 2011 je vcelku pestrý, nicméně neslibuje žádný výraznější film, kromě oceňovaného konverzačního dramatu Králova řeč s Colinem Firthem, který si za necelý týden za svůj skvělý výkon možná odnese Oscara.
Také na nás vyskočí pár animovaných dobrodružství, samozřejmě ve formátu 3D, protože klasická animace už se nenosí. A vřískající děti zabavíte jedině tím, že jim nasadíte obří brýle a necháte je malými ručičkami chňapat po neexistujících předmětech.  Animáky Rango a Máma mezi Marťany nejspíš  nepřinesou světoborný příběh, otázka je, aby to nenudilo i děti. Na druhou stranu i poslední film produkovaný studiem DreamWorks Jak vycvičit draka člověka nechal málem usnout svou předvídatelností, a přesto si vysloužil nominaci na Oscara.

The King´s Speech - Colin FirthKrálova řeč
(The King´s speech)

Dlouho očekávaná česká premiéra (možná) Oscarového a ceněného konverzačního dramatu o králi Jiřím VI., který trpí výrazným neduhem, jež mu brání ujmout se plně funkce veřejného činitele. Poté, co abdikuje jeho bratr na post krále, je princ Albert dalším v pořadí. Jako král Jiří VI. se ujímá trůnu v rozbouřené Evropě, která stojí na pokraji světového konfliktu. V této době je potřeba silný vůdce, který promluví ke svému lidu pevným hlasem a dá mu víru a naději.

A tak se do dění dostává logoped-samouk a amatérský herec, který se královi stane nejen léčitelem jeho neduhu, ale také přítelem, ač tuto stránku jejich vztahu dlouho nechce vůbec připustit. Excelentní herecké výkony v podání zejména Colina Firtha a Geoffrrey Rushe. Ale také H. B. Carter, která se ujala role pozdější královny-matky, manželky Jiřího VI. Konverzační drama, které má spád a ani na minutu nenudí, protože je nabité emocemi a skvěle vyprávěným příběhem.
Premiéra v českých kinech již 10. března 2011.


Rango 2011Rango

Další z celé řady animovaných filmů, které jsou zabalené do líbivého 3D formátu a zabaví takřka celou rodinu. Tento kousek se točí kolem postavy chameleona Ranga. Gore Verbinski si zřejmě dává pauzu po natočení xtého dílu Pirátů z Karibiku před natočením další série, protože každý další díl přináší ještě větší porci nudy oproti prvnímu dílu, který byl zábavný a neotřelý. Jenže tahle nuda se asi pořád dobře prodává  a tak ji budeme muset ještě chvíli trpět.
Podle traileru to vypadá, že ve snímku Rango půjde o záchranu holého života v drsném kraji, což s sebou jistě přinese hezkou dávku“vtipných“ scén, které budou dosti prvoplánové, ale možná na našich cynických tvářích vyloudí kradmý úšklebek. Ústřednímu hrdinovi, smolnému chameleonovi, který se nestihl adaptovat na drsné podmínky života vezdejšího, propůjčil svůj hlas Johnny Depp, ale to my stejně neuslyšíme. Animáky u nás jedině dabované, prosím…
Stejně jako Král i tento opus rozrazí brány českých biografů 10. března 2011.


The Rite 2011Obřad
(The Rite)

Snímek The Rite zaznamenal v USA nebývalý úspěch, návštěvností dokonce trumfnul oscarové favority. Na Anthonyho Hopkinse, ortodoxního kněze, který v Římě vymítá ďábla z posedlých lidí můžete vyrazit již 17. března, protože právě v tento den vstupuje do české distribuce. Film je natočen podle skutečné události, která byla nejprve popsána v knize The Rite: The Making of a Modern Exorcist od Matta Baglia a poté převeden i do filmu. Jak moc je ta událost skutečná, o tom by se dalo polemizovat. Ale bezesporu půjde o hezkou hollywoodskou podívanou se vším všudy. Obsazení Hopkinse byl také chytrý tah, protože ten spolehlivě do kina diváky dostane. A bude se na co dívat, pokud máte rádi zkřivené končetiny, idiotské výrazy posedlých lidí a hrůzné kočky, ve kterých možná dřímá ďábel. Zlo je skutečné a ďábel existuje. Alespoň to tvrdí Anthony Hopkins v novém filmu Obřad.Odcházení

Dlouho se mluví o adaptaci divadelní hry Václava Havla Odcházení. Havel usedl do režisérského křesílka a vytvořil přepis své hry na film. Ukázka napovídá, že opravdu půjde o absurdní drama. Jen aby to diváci strávili. Ne že by se na film šli lidi podívat proto, že je zajímá jeho zpracování. Zajímavá je hlavně osoba bývalého prezidenta Havla coby režiséra.
Film podle ukázky působí hodně stylizovaně, herci hrají afektovaně, trochu moc divadelně. Ve filmu to nemusí působit vůbec dobře, ale záleží na celkové atmosféře snímku. Herecké obsazení vypadá slušně. Ale aby ho ta vysoká míra stylizace a afektu nepohřbila. Ukázka působí hodně agresivně a expresionisticky.

Premiéra filmu Odcházení je plánována na 24. březen 2011. Kolem tohoto data se do kin nevypraví žádné zajímavé filmy, tudíž na Odcházení lidé ze zvědavosti ( a z nedostatku jiné zábavy) možná přijdou.

Hlavně nezávazně 2011Hlavně nezávazně
(No Stings Attached)

Režisér Ivan Reitman (rodák z Komárna) je autor několika velice úspěšných a zábavných komedií jako například Krotitelé duchů s Billem Murraym, ale také bohužel takových paskvilů jako Dvojčata a katastrofálně trapného filmu Junior. Takže co máme čekat od tohoto režiséra? Jeho poslední film Moje suberbejvalka nabídlo méně než průměrný film a totálně zničilo obraz Umy Thurman, který většina lidí měla po zhlédnutí Tarantinovy řežby Kill Bill. V tomhle snímku hraje Natalie Portman, která se teď pohybuje v baletní sukni a piškotech zmítána narušenou psychikou a hrozně jí to sluší.

Snad její obraz nepokazí tahle komedie, která se také  bohužel tváří jako spíše průměrná. Je o dvou dlouholetých přátelích, kteří se jednoho dne spolu vyspí. Žádná láska, prostě jen sex. Ale jako vždy v romantické komedii, láska jim začne dělat problém. Tak aby to nedopadlo tak, že se za ně budeme v kině červenat.

 

Film má premiéru 31. března 2011.


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka