První Avenger slaví sedmdesátku a míří do kinPřed sedmdesáti lety se v Marvelu poprvé objevil Kapitán Amerika. Symbol lidské síly a odhodlání. Takřka v předvečer vstupu USA do druhé světové války (no dobrá, osm měsíců před útokem na Pearl Harbor) se na titulní straně komiksu objevil mladíček s americkou vlajkou na hrudi, kterak zasazuje ránu Adolfu Hitlerovi.
 Joe Simon a Jack Kirby stvořili prvního z řady Avengerů. Za dvacet let po Kapitánovi vznikly takové postavy jako Hulk, Thor a Iron Man – tato čtyřka nejoblíbenějších komiksových hrdinů, která byla stvořena studiem Marvel, dává dohromady skupinu známou jako The Avengers. A právě Kapitán Amerika byl oním prvním Avengerem, který se objevil právě v době, kdy ho bylo nejvíce potřeba.

Kapitán v prvním víkendu porazil i čaroděje

Hrdina žije již sedmdesát let, a letos poprvé vstoupí na stříbrné plátno. A zařadí se tak letos mezi své „marvelácké soukmenovce“ Thora a X-Meny, kteří se také probojovali na plátna a vedli si víceméně dobře.
X-Men: First Class ovšem v tržbách poněkud zklamali. I přes nespornou kvalitu a slušnou fanouškovskou základnu ve své domovině (tedy v USA) propadli. Od úplného dna ho mírně zachránily tržby ze zámoří. Matthew Vaughn se sice držel tradice, kterou s prvními filmovými X-Meni započal Bryan Singer, dodal jim ale mnohem větší dávku speciálních efektů a celkově je zabalil do pěknějšího hávu. Nemluvě o hereckém obsazení a skvělém scénáři, které tuto „komiksovku“ posunují na tu lepší úroveň v adaptacích.
O něco lépe si vedl severský bůh Thor. Proto se napjatě očekávalo, jak si na plátně poradí Kapitán Amerika, jeden z nejoblíbenějších postav od Marvelu vůbec.
Kapitán Amerika si svou premiéru již odbyl (na tu českou musíme počkat až do 4. srpna) a za svůj premiérový víkend vydělal přes 65 milionů dolarů. (Přesně $65 827 000) A tímto svým uvedením předčil dokonce i poslední finální epický díl Harryho Pottera. Který za první víkend nasyslil $48 065 000. Z víkendové bitvy tak vítězně vyšel Kapitán Amerika. Otázkou zůstává, zda bude za mladým čarodějem stačit i v celkovém součtu. Přeci jen je Kapitán Amerika více lokální záležitostí než celosvětovým fenoménem.

Konečně na velkém plátně

Přestože je Kapitán Amerika jeden z nejstarších superhrdinů, na svůj vlastní film si musel počkat hezky dlouho. Na scénáři pracovali Christopher Markus a Stephen McFeely celých patnáct let. Režie se nakonec chopil Joe Johnston, jenž také  pracoval jako tvůrce vizuálních efektů u společnosti Industrial Light & Magic, za níž si odnesl Oscara díky filmu Dobyvatelé ztracené archy. Jeho zkušenosti jako art directora mu rozhodně při práci na Kapitánovi přišly k duhu.
Příběh Kapitána Ameriky ale začíná ještě dřív. Nejprve se musíme seznámit se Stevem Rogrsem, obyčejným, trochu nedomrlým chlapcem, jenž se chce stát mužem a chránit lidské životy. Do role tohoto odvážného mladíka obsadil Joe Johnston Chrise Avanse. Než se stane Kapitánem Amerikou je to zcela obyčejný chlapec. Ale díky speciálnímu séru je z něj během pár minut supervoják. Možná právě v tom tkví oblíbenost jeho postavy. Ukazuje, že každý může dosáhnout svého cíle, bez ohledu na své fyzické dispozice.
Chris Evans má již ze studiem Marvel svoje zkušenosti. V roce 2007 si zahrál v adaptaci Fantastické čtyřky.

Steve Rogers je naprosto obyčejná postava, proto je tak snadné, aby se s ní ztotožnili i čtenáři (teď také diváci). Na rozdíl od svých komiksových parťáků nemá žádné speciální schopnosti. Díky menšímu zákroku má sice mnohem větší sílu než obyčejný člověk, ale to je tak všechno.

[nggallery id=59]

Za každým hrdinou stojí žena

Pro každý dobrý příběh o superhrdinovi je klíčový dobrý padouch. Nemá-li hrdina dobrého nepřítele, celý příběh nestojí za nic. Arcipadouch v Kapitánovi je Johann Schmidt aka Red Skull. Ten stejně jako Steve usiluje o sérum, jenž by ho trochu „vylepšilo“.
Do role Johanna byl obsazen Hugo Weaving, který ve filmu V jako Vendeta odehrál celý film s maskou a přesto se neztratilo nic z jeho charismatu.  Proto při obsazování padlo jeho jméno téměř okamžitě. Johan se totiž po většinu času objevuje právě s maskou Red Skulla.

Hlavní ženskou postavou je zde Peggy Carterová. Mladá, ambiciozní žena, která se pohybuje v ryze mužském armádním prostředí a snaží se vydobýt si rovnoprávné postavení. V této roli se představí britská herečka Hayley Atwell, která je zatím nedotknutá žádnou komiksovou adaptací. Právě Peggy se stane oporou Stevovi v době, kdy se jeho fyzický slupka mění, ale uvnitř je pořád stejný naivní klučík, který tak trochu neví, co s ženami. Peggy Carterová by tak měla být plnohodnotným hráčem v příběhu, ne pouze ozdobičkou. 

Kapitán Amerika: První Avenger /
Captain America: The First Avenger 2011

Česká premiéra: 4. srpna 2011
Světová premiéra: 22. července 2011
Režie: Joe Johnston
Scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely
Hrají: Chris Evans, Tommy Lee Jones,
Hugo Weaving, Hayley Atwell, Stanley Tucci

Foto: BONTONFILM

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka