Thor 2, Hunger Games 2, Kick-Ass 2 / Filmový výmaz začínáÚspěšné filmy málokdy stojí osamoceně. Zvlášť když jsou to filmy vycházející z knih nebo komiksů. Takové náměty se musí „ždímat“, dokud to jde. Takže se letos dočkáme pokračování Thora, který zaznamenal v roce 2011 značný úspěch, pokračování Hunger Games je nasnadě, jelikož první díl si vedl velmi dobře a druhý Kick-Ass potěší všechny fanoušky netradičních superhrdinských filmů.

Thor: The Dark World

Kenneth Branagh vnesl do tematiky superhrdinů něco z elegance svých shakespearovských adaptací a jeho Thor z roku 2011 byl skvělou podívanou s jednoduchým, ale stylovým scénářem a nápaditým zpracováním bez zbytečných samoúčelných efektů. Na konci prvního dílu se Thor musel rozloučit s Jane, ale svůj slib dodržel a opět se vrací na Zemi. Do hry se také samozřejmě vrací jeho nevlastní bratr Loki (Tom Hiddleston), který dost (ale ne příliš promyšleně) řádil  v Avengers. V druhém Thorovi však dostane možnost svou reputaci napravit a pomoct zachránit hroutící se světy.

V hlavních rolích stále zůstává Chris Hemmsworth (Thor) a Natalie Portman (Jane). Děj druhého dílu vypadá velmi podobně jako toho prvního s několika málo obměnami. Samozřejmě se mění ti, proti kterým se bojuje, Země je klasicky opět v ohrožení a potřebuje zachránit a Jane se dostává na Asgard, kde upoutává pozornost, především Sif z její přítomnosti rozhodně nadšená není.

Druhý Thor půjde zřejmě více spektakulární cestou, i když nejspíš bude zachovávat pravidla nastavená Branaghhovou režií. Nicméně Thor navazuje na Avengers, takže se dá čekat, že efekty a velkolepé bitvy budou na prvním místě. Režie se tentokrát ujal Alan Taylor, který je především znám jako jeden z tvůrců seriálu Hra o trůny a dalších seriálů z produkce HBO (Rodina Sopránů, Boardwalk Empire, Řím).

Thor: The Dark World by se měl v českých kinech objevit 7. listopadu 2013. Což je ještě slušná doba, ale první už trailer už láká nedočkavé fanoušky, i když film ještě není kompletně dokončen.

Hunger Games: Catching Fire

Zfilmování první části úspěšné knižní trilogie Hunger Games americké spisovatelky Suzanne Collins se dočkalo velkého úspěchu (při rozpočtu  $78 milionů vydělal celosvětově film téměř  $700 milionů), takže netrvalo dlouho a začalo se pracovat na další adaptaci. Hunger Games: Catching Fire (v českém překladu knihy nese podtitul název Vražedná pomsta) se odehrává v době, kdy Katniss a Peeta jako vítězové 74. výročních her objíždí kraje a sledují vzdouvající se rebelii, kterou se hlavní město Capitol snaží samozřejmě potlačit. Jakožto nečtenář knižních předloh, pro mě byl první díl Hunger Games slušnou podívanou, ale s mnoha podivnostmi, které se ve filmu zdaleka neobjasňují. Nejvýraznějším otazníkem je pak přesná příčina, proč jedno malé hlavní město, které evidentně potřebuje produkty, které vyrábí kraje, ovládá tyto kraje s takovou silou a kraje se nespojí, aby se konečně vzbouřily. Na místo toho, aby se jejich obvyvatelé dívali, jak každoročně ve zvrácené televizní show umírají jejich děti.

Hunger Games rozhodně vykazují jistou podobnost s japonským Battle Royale (Batoru rowaiaru). Kniha česky nevyšla, zfilmována byla v roce 2000, ale Battle Royale i ve své filmové podobě zůstává jasnou a srozumitelnou kritikou společnosti, kdežto Hunger Games ve filmovém zpracování postrádají jakýkoli přesah. Třeba se ale právě v dalších filmech rozjede příběh více do hloubky a zodpoví otázky z prvního dílu. (Nebo prostě bude lepší přečíst si knihy a zhodnotit smysluplnost příběhu na jejich základě.)
Obsazení samozřejmě zůstává stejné. V roli Katniss opět uvidíme Jennifer Lawernce, Peetu si zopakuje Josh Hutcherson a v roli Haymitche se opět objeví skvělý Woody Harrelson. Vedle nich se dále opět objeví Donald Suterland v roli prezidenta Snowa a nově Philip Seymor Hofman jako tvůrce nových her, který vystřídal Senecu Cranea.

Hunger Games: Catching Fire

Hunger Games: Catching Fire

Režisérská sesle také zaznamenala změnu. První díl Hunger Games režijně zaštítil Gary Ross (Seabicuit), toho ale v případě druhého dílu vystřídal Francis Lawrence (Vody pro slony, Constantine) a bude zajímavé sledovat, jak se s touto adaptací vypořádal. V druhém díle se Katniss a Peeta vrací jako dva vítězové výročních Hunger Games a s nimi přichází mezi lidi jiskra naděje, která pomalu zažehává rebelii, která se rozhodně nezamlouvá Capitolu.  Druhé pokračování tak vypadá, že  bude ještě drastičtější, ale teď už ne jen v tom, že se zabíjí děti v televizní show. Katniss se nyní stává symbolem boje a odvahy, který se establishment bude snažit zadupat do země.

Samozřejmě že se začne pracovat také na zfilmování třetího dílu Hunger Games: Mockingjay (česky vyšlo jako Síla vzdoru). V případě ohlášeného třetího dílu se dočkáme hned dvou filmů, jelikož Hunger Games poslušně následují trend rozdělovat jednu knihu do několika filmů (z Hobita vzniknou hned tři filmy, poslední díl Harryho Pottera byl rozdělen do dvou filmů, dokonce i poslední část ságy Twilight se dočkala dvou filmů – asi aby naplno vynikla složitost příběhu a propracovaná psychologie jednotlivých postav).

Hunger Games: Catching Fire jde do kin 21. listopadu 2013.

Kick- Ass 2

Snímek Kick-Ass 2 vychází ze stejnojmenného komiksu a komiksu Hit-Girl, který vytvořili Mark Miller a John Romita. V roce 2010 se v kinech objevilo první filmové zpracování, které do záplavy filmů o neporazitelných superhrdinech přivedlo spíše nadšence a v podstatě neumětela, který ale mermomocí chtěl bojovat se zlem. S pomocí dvojice Hit-Girl a jejího táty přezdívaného Big Daddy se mu podařilo vypracovat se mezi superhrdinskou elitu a společně s Hit-Girl nabírá do svých řad další nadšence, kteří chtějí bránit zločinu. Samozřejmě musí mít adekvátního nepřítele, kterým je již z prvního filmu známý lotr s přezdívkou Red Mist, jenž si ale svoje jméno mění na The Mother Fucker (netřeba překládat). Ten se chce především pomstít za smrt svého otce v prvním díle. Red band trailer (nepřístupný pro nezletilé oči) obsahuje ještě více šíleností než první díl. Zejména ale spoustu akce, o kterou jde především. Matthew Vaughn, který režíroval první díl se tentokrát na filmu podílí jako producent a režie se ujal Jeff Wadlow (Nikdy to nevzdávej) .

V druhém Kick-Ass se objeví také k nepoznán namaskovaný Jim Carrey v roli jednoho z naverbovaných ochránců veřejného blaha plukovníka  s příznačným jménem Stars and Stripes (hvězdy a pruhy). Hlavní role opět obsadili Aaron Taylor-Johnson coby Dave Lizewski aka Kick-Ass a Chloë Grace Moretz jako Mindy Macready aka Hit-Girl. Premiéra Kick-Ass 2 (s poněkud zbytečným českým podtitulem „Na plný koule“, který byl v trochu jiné variaci přilípnutý  i pod druhé pokračování Charlieho Andílků) je naplánována na  8. srpna 2013.

Na jaký filmový výmaz se letos těšíte nejvíce? Již příští týden můžete vyrazit třeba na třetího Iron Mana, který je podle prvních ohlasů velmi povedeným dílem v této sérii.

Foto: © 2013 – Lionsgate

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka