The Bling Ring / Znuděné děti okrádají celebrityNový snímek režisérky Sofii Coppoly Bling Ring se představil letos na festivalu v Cannes a pomalu míří i do české distribuce, kde z nějakých nepochopitelných důvodů vyfasoval ještě přídomek „Jako VIPky“. Tak stupidní název zřejmě u pokladen kina ještě nikdo nevyslovoval.
Příběh filmu vychází ze skutečných loupeží, ke kterým docházelo mezi říjnem 2008 a srpnem 2009. Skupina sedmi teenagerů se tehdy vloupala do domů několika celebrit a celkem způsobila škodu přesahující tři miliony dolarů. Největší škodu napáchali v domě Paris Hiltonové, ke které se vloupali několikrát.
Téma snímku je zajímavé a provokující samo o sobě, ale říká skutečně něco o době, ve které žijeme, nebo jde jen o nepatrnou část společnosti, která není zaneprázdněna ničím jiným než hromaděním hezkých věcí?

Spring Breakers, 2012 | r. Harmony Korine (Foto: Muse Productions)

Spring Breakers, 2012 | r. Harmony Korine (Foto: Muse Productions)

Otázka je možná zbytečná, protože i když evidentně jde jen o omezenou část populace (africké děti holt nemají komu co krást), tak je to téma, kterému má smysl se věnovat. Mediální obraz světa rozhodně nemůže zachytit skutečnou realitu a tak produkuje jistou iluzi, které se může chtít někdo přiblížit. V současné době jsou to peníze a sláva, k čemu se vzhlíží. Prázdné modly, ale taková je doba.
Zejména na dospívající můžou mít takové obrazy zásadní vliv. Hodnotu mají drahé věci, značkou ocejchované oblečení a designové produkty; média na nás valí obrazy krásných, dokonalých lidí. A cesta k jejich dokonalosti vede přes slávu a peníze. Proč ne, takový obraz tu klidně může být, ale jaký je jeho skutečný vliv?

Ostatně podobnou situaci reflektoval také snímek Spring Breakers, který zase ukazuje čtyři středoškolačky, kteří si chtějí užít prázdniny, ale k tomu přirozeně potřebují peníze. Ty ovšem nemají a snadná cesta k nim vede přes loupež.
V obou snímcích nejde ani tak o samotné krádeže, ale spíše o motivace, které za nimi stojí. Totiž premisa, že bez peněz nelze dělat vlastně vůbec nic. Nelze nic dokázat, nelze si nic užít. A není právě tohle ten mediální konstrukt, který se na nás denně valí?

Samotné pojmenování snímku vychází z toho, jak se o tomto případu psalo v novinách. Zřejmě nejznámější článek o tomto tématu vyšel ve Vanity Fair a jeho autorkou je Nancy Jo Sales. Článek s názvem The Suspects Wore Louboutins podrobně popisuje celý případ i s výpověďmi zadržených zlodějů a informacemi od policie. Název článku odkazuje k luxusní značce, kterou si oblíbila jedna z obviněných dívek, jenž si zároveň budovala sbírku bot. (Slovo bling označuje velmi drahý klenot, nejčastěji diamant.)

Bling Ring 2013  | Sofia Coppola

Bling Ring, 2013 | r. Sofia Coppola (Foto: A24)

Motivace jejich zlodějských výletů může tkvět také v obdivu a touze obléct na sebe něco, co oblékají známé celebrity. Jakkoli to zní zvráceně, dá se takové motivaci uvěřit. Policista Goodkin, který vedl vyšetřování, měl ovšem na tento aspekt loupeže poněkud radikálnější názor:

„Možná je to překrucování, ale v čem se liší touha nosit něčí oblečení od touhy stáhnout jiného člověka z kůže a tuto kůži potom nosit, jako to udělal ten chlap z Mlčení jehňátek?“

Sofii Coppolu ke zfilmování tohoto příběhu přivedl právě článek z Vanity Fair. S Nancy Jo Salesovou se sešla a poté začala psát scénář k filmu. Salesová ji navíc poskytla přepis jejích rozhovorů se zadrženými zloději.

Na rozdíl od skutečného případu, kde bylo zlodějů celkem sedm, je ve filmu pět hlavních „hrdinů“. Čtyři dívky a jeden chlapec. Jednu z hlavních rolí si zahrála Emma Watson, která se tak po roli Hermiony z Harryho Pottera dostala k dalšímu naprosto odlišnému projektu, jakým byl i například snímek The Perks of Being a Wallflower. (Přeloženo jako Charlieho malá tajemství a s naprostou absencí v kinech byl film vydán pouze na DVD).  Knihu zfilmoval sám její autor Stephen Chbosky a snímek se stal po dlouhé době velmi slušným filmem o dospívání, který je provokativní, citlivý a zároveň inteligentní, navíc s dospívajícími lidmi, kteří řeší skutečné problémy spojené se svým věkem.

„Nemohla jsem uvěřit některým slovům, která ta děcka pronášela. Prozrazovalo to o nich tak moc, ale také o jejich cílech i naší kultuře.“ Sofia Coppola

Bling Ring přináší neméně závažná témata, ale sympatie si tato čtveřice bude hledat mnohem složitěji. Přesto je dobrá zpráva, že se tento snímek, na rozdíl od Perks of Being a Wallflower, do české distribuce dostane.
Sofia Coppola ukázala nejen nesmírnou citlivost ve svých filmech, ale také skvělou práci s mladými herečkami. V jejích filmech si zahrály například Scarlett Johanssnon (Lost in Translation), Kirsten Dunst (Virgin Suicide, Marie Anttoineta) nebo Elle Faning (Somewhere).

Kromě Emmy Watson si ve filmu zahrála také Taissa Farmiga, kterou je možné znát z první série seriálu American Horror Story. Sofia Coppola pracovala ale převážně s herečkami, které dosud měly jen minimální, nebo zatím vůbec žádné zkušenosti s natáčením celovečerního filmu. Největší překážkou pro Emmu Watson tak zřejmě byl její britský přízvuk, kterého se musela zbavit, aby její role zhýčkaného dítěte z Valley působila co nejvěrohodněji.
Snímek Bling Ring poběží v českých kinech od 26. června.

 

The Bling Ring

Česká premiéra: 26. června 2013
Česká distribuce: Bontonfilm
Režie: Sofia Coppola
Scénář: Sofia Coppola
Hrají: Emma Watson, Katie Chang, Taissa Farmiga, Gerogia Rock,
Israel Broussard

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka