Stone – film o ničem doprovázený plky o nápravě a fiktivním náboženstvíDobrý režisér, který má na svém kontě například vcelku povedený dramatický snímek Barevný závoj (Painted Veil), ocenění herci v čele s De Nirem, krásná žena (Milla Jovovich), ale přesto je výsledek suchý, bez nápadu, bez jiskry. Hlavně že se tam mluví o zvucích, které změní náš život, vpustíme-li je do svého nitra. Dobře, kdyby jednou, dvakrát. Ale stavět na tom celý příběh, vkládat postavám do úst takové nesmyslné dialogy a chtít po nich mistrovské výkony… to je předem odsouzeno k záhubě.

Nejenže film nic nevypráví, nedává možnost se s kýmkoli ztotožnit, nevyužívá příležitosti, které se přímo nabízejí, aby nás do příběhu více vtáhl, vysvětlil minulost, dal postavám lidské charaktery, nic takového. Postavy jsou prázdné figury pohybující se líně a bez ducha. Ani nahá Milla nemůže zakrýt fakt, že tenhle film je jasný propadák a jít na něj je ztráta času. Do českých kin se tenhle strašák chystá 17. února. Je s podivem, jak se čeští distributoři rozhodují o tom, jaký film poslat do kina a jaký hodit pouze na dvd. Tenhle si diváky v kině nezaslouží.

Spokojená americká rodinka. Až na malý problém, že manželka nemiluje manžela, manžel je blázen, který si myslí, že letitým sledováním golfu v televizi se stal samozvaným mistrem všehomíra, dcera je zřejmě hodně milovaná, jelikož otci by nedělalo problém vyhodit ji z okna. Samozřejmě by mu to problém dělalo, ale tváří se statečně, když tím vyhrožuje své manželce, aby od něj neodcházela. A tak oba mlčky, s biblí a pastorem místního kostela, trpí. Trpí sebe navzájem, trpí si své mrzké osudy. Ono vůbec v tomhle filmu je hodně trápení, ale také nápravy, hlubokého klesání a lidských slabostí. Tak proč to vůbec nejde dohromady?

Stone 2010

Především je to nedomrlými postavami, které jsou slabé. Ani jedna nedokáže sama utáhnout děj, ale dohromady pracují ještě více nestabilně. Ústřední trojice jsou sice úspěšní a dobří herci, ale tady jim to nefunguje. Oni totiž nemají koho hrát. Představitelka Lucetty (Milla Jovovich) je sice krásná žena, De Niro má pořád své charisma a Edward Norton má roztomilé dredíky. Ale všechno je to naprosto k ničemu. Celým filmem se jen tak táhnou. Občas si přečtou knihu o skvělém novém směru Zukangor (čistě fiktivní nábožensko-filosofický systém, který byl speciálně vymyšlen scénáristou Angusem MacLachlanem), občas podvádí svého ve vězení trpícího manžela, tajně pijí a čtou bibli. Všechny ty náboženské nesmyly, které nám tam všude prostrkují. Jako věty typu: „Všichni jsme hříšníci.“, „Nic nás nemůže spasit.“

Stone 2010

Zápletka (nebo něco na ten způsob) je pak to jediné, co se budete ve filmu snažit najít. Ale marně. Jestli nás mají uchvátit „psychologické“ hrátky Stona a jeho ženy Lucetty, tzv. nátlak na Jacka (R. De Niro). Nebo je stěžejní Stonův příběh o zavraždění svých prarodičů? Sjetý mladík a jeho bratranec vniknou do domu prarodičů, zbude z nich jen oharek, jelikož dům shoří na popel. Stone za to jde sedět, nikoli za vraždu, protože on je nezabil. Zapálil dům, když už byli mrtví. Postupně se nám tedy odhaluje i tento příběh, který se stejně nezajímavý. Je totiž úplně jedno, za co je ve vězení, jestli se opravdu změnil, nebo všechno jen hraje, aby mohl být doma se svou ženou a konečně si trochu užít.

Stone 2010

S čím si dali tvůrci největší práci, vybrat herce, představující mladého pana a paní Marbryovi. Aby se hezky podobali svému staršímu já. Takže máme možnost ze začátku dlouze sledovat výraznou pihu na tváří mladého Jacka, a tu samou pihu vidíme i na tváří starého Jacka. Tomu se říká výborná práce s detaily. Škoda že příběhu nevěnovali už tolik pozornosti.

__________________________________________

Stone 2010
Režie: John Curran
Hrají: Robert De Niro, Edward Norton, Milla Jovovich

Trailer filmu Stone [ENG]

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka