Sněhulák: Adaptace Joa Nesbøho v nedohlednu, hledá se nový režisér
Představovat v českém prostředí norského spisovatele Joa Nebøho je soudě podle žebříčků prodejnosti jeho knih zřejmě zbytečné.

Série kriminálních románů s hlavní postavou svérázného, většinu času na mol opilého detektiva osloské kriminální policie Harryho Holea je stále oblíbená. Poslední česky vydaný příběh nese název Švábi a čtenáře zavádí do horkého Thajska. Harry Hole se zde musí vypořádat nejen s intrikami vysoké politiky, ale také s pedofilií a dětským pornem.

Celkem Jo Nesbø vydal již deset románů s Harrym Holem, česky jich zatím vyšlo šest (Netopýr, Švábi, Nemesis, Pentagram, Spasitel, Sněhulák). Kromě toho píše Nesbø také příběhy pro děti (Doktor Proktor) a na kontě má ještě jeden román mimo HH sérii Lovci hlav. Právě Lovci hlav byli v roce 2011 úspěšně adaptovány do filmu. Režie se ujal norský režisér Morten Tyldum a hlavní roli Rogera Browna – lovce hlav, ale také zloděje uměleckých děl, ztvárnil norský herec Aksel Hennie. Ve filmu se objevil také stále populárnější  dánský herec Nikolaj Coster-Waldau (známý v současné době především díky seriálu Hra o trůny) v roli Clase Greveho. Film si získal značnou popularitu. Zřejmě proto, že zůstal výhradně v norským rukou, zachoval si film značnou dávku brutality, kterou měla i knižní předloha.

Lovci hlav | r. Morten Tyldum (Foto: Aerofilmx)

Lovci hlav | r. Morten Tyldum (Foto: Aerofilmx)

Pokud je něco úspěšné, musí se to „dojit“. Takže úspěch Lovců hlav přirozeně podnítil touhu natočit další adaptaci některé z Nesbøho knih.  Volba padla na Sněhuláka, v pořadí již sedmý případ Harryho Holea. První informace naznačovaly, že by se režie měl ujmout Martin Scorsese, poslední vývoj ale poukazuje na něco jiného. Scorseseho nabitý plán mu v současné době nedovoluje ujmout se dalšího projektu, takže kdo nakonec Sněhuláka přivede k životu a kdy, to je velká neznámá.

Práva na zfilmování Sněhuláka zakoupilo studio Universal, které v současné době shání za Scorseseho náhradu. Nabídku poslali i Mortenu Tyldumovi, který se již v práci na „nesbøvské“ látce osvědčil, ten však nabídku nepřijal. Stejně tak ji odmítl i islandský režisér Baltasar Kormákur, jehož film Hluboko můžete stále vidět v českých kinech.

Důvody, proč se Scorsese projektu neujme, jsou prosté. Momentálně má v postprodukci snímek The Wolf of Wall Street, který by měl jít do kin v listopadu 2013; pracuje na televizní sérii založené na snímku Gangy New Yorku; jako výkonný producent se podílí na novém filmu Luca Bessona a Andrewe Laua a HBO se upsal k tomu, že bude režírovat  seriál o Billu Clintonovi.


Kdo nakonec usedne do režisérského křesílka bude zřejmě ještě nějakou dobu nejasné. Stejně tak nejsou zatím známé žádné podrobnosti o tom, kdo si případně zahraje roli Harryho Holea.
Atmosféra Sněhuláka je stejně jako v případě ostatních knih ze série dost temná a vyhrocená, ale Sněhulák je výjimečný tím, že se zde setkáváme s velmi nebezpečným sériovým vrahem. Sérioví vrazi řádí možná v Americe a v Austrálii (jak se přesvědčil Harry Hole v románu Netopýr), ale Norsku se doposud víceméně vyhýbali. Harry Hole se zde dostává do mnohem složitějších situací, kterého se navíc osobně dotýkají, tudíž je případ mnohem komplikovanější.

Kdo myslíte, že by se měl objevit v roli Harryho Holea? Čtete Joa Nesbøho, nebo máte radši jiné severské autory?

 

Zdroje: slashfilm.com, indiewire.com,cinemablend.com

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka