Severský filmový podzim přinese mrazivou přehlídku filmůSeverský filmový klub pořádá již čtvrtou přehlídku filmů ze severských zemí, které se do běžných kin dostávají jen pozvolna, většinou v rámci tematických celků nebo menších festivalů. Filmový sever prosviští pěti českými a moravskými městy – Prahou, Brnem, Olomoucí, Uherským Hradištěm a Berounem. Celkem nabídne ke zhlédnutí jedenáct filmů původem z Dánska, Norka, Švédska a Islandu. 
Islandská kinematografie, ač patří k těm menším, chrlí řadu zajímavých titulů.  Na přehlídce Severský filmový podzim bude k vidění islandský snímek z roku 2009 Prosinec, který byl oceněn islandskou filmovou cenu Edda.

Celý svět je ve filmu

Přehlídka je rozdělena do čtyř tematických bloků – Polární kruh na dosah, Cestou zločinu, Odvážné ženy (nejen za volantem) a Prkna, co znamenají svět. Přehlídka se zaměřuje především na současnou severskou filmovou tvorbu, nabídne ale také snímek z roku 1956 Qivitoq – Duch hor, jenž se stal prvním dánským filmem, který získal nominaci na Oscara. Snímek je zařazen do bloku s názvem Polární kruh na dosah. Jeho cílem je přiblížit divákovi svět dvou severských zemí Grónska a Islandu.

Již zmiňovaný film Prosinec je taktéž zaražen do tohoto bloku. Prosinec se odehrává v současném Reykjavíku v období Vánoc a rozehrává na plátně dramatický příběh Jonniho a jeho rodiny. Jonni se vrací po letech z Argentiny a těší se za svou rodinou, která období Vánoc hodně prožívá. Navíc má další plány s kapelou. Cestou do nemocnice, kam jede pro svého otce, se však stane tragická událost, která změní osud celé rodiny. Poklidný vánoční čas tak zaplaví dlouho skrývané rodinné nepříjemnosti. Zdá se, že osud Vánoc a celé rodiny záleží na Jonnim.

Po stopách zločinu a absurdity

V dalším tematickém bloku Cestou zločinu bude uveden dánský snímek s prvky absurdity Řezníci režiséra Anderse Thomase Jensena, který natočil například snímek Adamova jablka. Řezníci jsou natočeny podobným stylem, kdy se dramatické prvky mísí s komediálními a humornými, ale jde většinou o humor ostrý, při kterém nevíte, zda se máte ještě smát. Snímek doprovází slogan „Na chuť lidského masa nikdy nezapomenete“; spojí-li se toto úsloví s názvem filmu, divák začíná tušit, o čem je řeč.
Příběh se točí kolem dvou známých, kteří neustále trpí urážky svého šéfa. Nakonec se rozhodnou pro samostatnou dráhu a zakládají vlastní podnik. Obchodně se jim daří. A nehoda Bjarneova bratra rozhýbá masový mlýnek poněkud jiným směrem.
Ve filmu Řezníci ztvárnil hlavní roli dánský herec Mads Mikkelsen, který je známý především díky filmům dánského režiséra N. W. Refna, se kterým spolupracoval na snímcích Pusher, Bleeder nebo třeba Valhalla Rising. V současné době je k vidění také v moderním zpracování Tří mušketýrů, kde se chopil role Rocheforta, velitele kardinálovy gardy.

Dalším filmem, který je zařazen do bloku Cestou zločinu je norský snímek Nokas natočený dokumentárním stylem. Nokas zachycuje největší norskou bankovní loupež, která se odehrála v roce 2004. Tato událost tragicky rezonuje s katastrofou, ke které došlo v červenci 2011 na norském ostrově Utöya. Kde bylo násilně zabito 66 převážně mladých lidí.

[nggallery id=106]

Foto: Severský filmový klub

Přehlídka probíhá současně v Praze a Brně ve dnech 17.-20. listopadu 2011. Na pražské a brněnské přehlídce bude k vidění největší počet snímků. Celkem deset z celkového počtu jedenácti představovaných filmů. Občanské sdružení Severský filmový klub je spolek lidí, které sbližuje zájem o severskou kulturu a film je jedna z vděčných cest, jak se o kultuře dané země dozvědět něco navíc. Severské filmy spojuje jistá hrubost a černý humor, který dokáže oslovit i českého diváka. Jména jako Aki Kaurismäki nebo Fridrik Thór Fredrickson většina nejen filmových nadšenců zná. Cílem této přehlídky je přiblížit tvorbu nezávislých režisérů, jejichž filmy se do běžné české kinodistribuce dostanou jen výjimečně.

Podrobnější informace o jednotlivých filmech a kompletní program najdete na stránkách sfklub.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka