Severský filmový podzim je v ohroženíU nás ojedinělá přehlídka zaměřující se na předvádění severských filmů je v ohrožení. Její existence je značně závislá na příspěvcích Ministerstva kultury a protože kultura je zřejmě ministerským úředníkům ne moc blízká, krouhá rozpočet mnoha organizací, kteří se podílí na filmové osvětě českých diváků. Podobný malér zažil také festival v Litoměřicích, který organizují studenti filmových studií. I jim byl odmítnut příspěvek na provoz festivalu, ale díky crowdfundingu, který u nás zajišťuje třeba hithit.cz, se jim podařilo vybrat dostatečné množství peněz na realizaci (a pak přišly povodně, ale to už je jiná kapitola).

Stejně na tom je i Severský filmový podzim, který měl letos přinést již 4. ročník festivalu zaměřeného na filmovou produkci Norska, Dánka, Švédska, Finska a Islandu. Jejich prostřednictvím se čeští diváci mohli v kině setkat například s filmy Anderse Thomase Jensena, který natočil velmi mrazivé černé komedie Adamova jablka, Blikající světla nebo Řezníci. V jeho filmech si zahrál mimo jiné i skvělý dánský herec Mads Mikkelsen (kterého je v současné době možné sledovat v roli Hanniabala Lectera v seriálu z produkce AXN Hannibal).

Řezníci | r. Anders Thomas Jensen

Řezníci | r. Anders Thomas Jensen (Foto: Newmarket Films)

Přehlídka severských filmů se uskutečňovala v Praze vždy v kině Atlas a odtud dále pokračovala třeba do Ostravy a jejího Minikina, dále zamířila také do Brna a Ústí nad Labem. Putovní přehlídka nabízí vždy kolem 10-15 hraných filmů, navíc speciálně otitulkovaných k potřebě neslyšícím divákům. Všechno úsilí samozřejmě potřebuje dostatečné financování, výnosy ze vstupného pokryjí přibližně polovinu nákladů a příspěvek od státu je pro takovou akci nezbytný. Pokud však tyto studny vyschnou, je potřeba hledat peníze jinde.

Proto se organizátoři rozhodli hledat pomoc přímo u těch, kterým festival dělá největší radost – tedy u diváků. Na stránkách hithit.cz/seversky-filmovy-pozdim-2013  můžete přispět libovolnou částkou a budete se tak přímo podílet na tom, jestli festival letos do vašeho kina zavítá.
Do konce sbírky zbývá ještě 24 dní. Pokud se cílovou částku nepodaří vybrat, peníze se vám samozřejmě vrátí zpět.
Za každou darovanou částku organizátoři rozdávají odměny. Například za darovaných tisíc korun dostane dárce 4 vstupenky na libovolný film na festivalu a hrnek s maskotem losem.

Los | Trocha citového vydírání skrze maskota

Los | Trocha citového vydírání skrze maskota

 

Za mecenášské dary slibují organizátoři dokonce umístnění loga na stránky a jejich tiskové materiály. Můžete ale přispět třeba i jen stokorunou. Forma crowdfundingu se osvědčila v zahraničí (český hithit je vlastně domácí verzí známého kickstarter.com) a i v českém prostředí přináší peníze do zajímavých projektů. Například pražský Containall (zatím ještě neotevřen – děkujeme, velká vodo) vznikl také díky drobným příspěvkům na hithitu.

Severský filmový podzim si zaslouží zůstat zachován. Navíc jeho problémy jsou i dobrou ukázkou toho, kam peníze v tomto státě jdou, a kam už tak moc ne. Pokud chceme kulturu, musíme se o ní v první řadě zajímat a podporovat ji.

Pro další informace o tom, kdo pořádá Severský filmový podzim, jaké filmy jste třeba jejich prostřednictvím mohli vidět a další informace najdete přímo na stránkách Severského filmového klubu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka