Poznejte pravou zimu na festivalu severských filmůSeverský filmový klub i letos v zimě chystá přehlídku filmů z mrazivého severu. Ve dnech 15. – 19. února 2012 se uskuteční festival Severská filmová zima v artových kinech v Praze, Brně a Ostravě. Všechny filmy navíc budou opatřeny barevnými titulky, které umožní mít skvělý zážitek z filmů i neslyšícím diváků. Na programu bude jedenáct filmů z Dánska, Norka, Islandu a Švédska. 
Doprovodnou akcí k festivalu bude 17. února Severský hudební mejdan, na který mohou zájemci přijít do pražské Malostranské besedy. Na akci vystoupí moderně-folklorní elektroakustická skupina l´Arachecoeur, která návštěvníkům předvede speciální severský repertoár.  Na akci bude možné naučit se některé lidové tance. Podobné akce jsou v severských zemích zcela běžné. Je to skvělá příležitost pro všechny, které zajímá mimo severské filmy také jiná oblast severské kultury.

Z Pákistánu do Norska

Multikulturalismus je v poslední době hodně skloňován a nevyhýbá se žádným oblastem, ani filmu. Norský  film režiséra Khalida Hussaina Import/Export vypráví příběh mladé muslimky Jasmine, která je zasnoubená s bratrancem  Rashidem z Pákistánu, jenž konečně získal vízum a může se vydat do Norska. Jasmin ale miluje Jan, který se bude snažit udělat ze sebe správného muslima, aby si mohl Jasmin vzít. Komedie s nadhledem ukazuje rozdíly mezi norskou a pákistánskou kulturou a zabíhá také do tematiky smíšených manželství.

[nggallery id=115]

Foto: Severský filmový klub

Drama režiséra Mariuse Holsta diváky zavede na ostrov Bastoy, kde bylo v roce 1900 vybudováno nápravné zařízení pro chlapce, kteří byli z „normální“ společnosti vytrženi pro své delikty a v tomto ústavu měli být převychování zpět ve slušné občany. Tato polepšovna však proslula spíše brutálním zacházením s chlapci, než čím jiným. Snímek Král z ostrova Bastoy odkrývá citlivou kapitolu norských dějin a zavádí diváky do roku 1915. Mrazivý snímek natočený podle skutečné událost zaskočí svým naturalismem, který je vlastní severské kinematografii. Rozpočet filmu činil 54 milionů norských korun a je to znát v každém detailu. Především ve scénografii a použitých kostýmech.
V hlavní roli exceluje Stellan Skarsgard.

 

Miluji tě/ nenávidím tě

Švédské drama Harryho dcery podává obraz o tom, jaká tenká hranice je mezi láskou a nenávistí. Dvě sestry, které ve stejnou dobu čekají první dítě zažívají nejkrásnější období svého života. Zatímco Marie porodí zdravé holčičku, Nina o své dítě přichází. Nadšení se mění ve zlobu a Mariinu štěstí Ninu dráždí čím dál více. Jejich celoživotní láska se mění v nenávist. Odpověď na některé otázky jsou lidskému vědění vzdálena. A Nina nemůže pochopit, proč se taková věc přihodila zrovna jí.
Film doprovází krásná hudba polského skladatele Zbigniewa Preisnera.

[nggallery id=116]

Foto: Severský filmový klub

 K vidění bude také snímek islandského režiséra Björna Br. Björnssona Vychladlá stopa. Jde o čistý thriller, který vypráví příběh bulvárního novináře Baldura, který se v honbě za senzačními příběhy neštítí téměř ničeho. Když se doslechne o smrti příslušníka ochranky na odlehlé přehradě, nevidí v tom nic zajímavého. Než se dozví, že mrtvý muž byl jeho biologický otec, kterého nikdy nepoznal. Rozhodne se vydat sám na sever Islandu, předstírá, že je nový člen ochranky a postupně proniká do tajů tamní uzavřené komunity. Ta se s vnějším světem nerada sbližuje a Baldur pomalu začne odkrývat její tajemství.

Více informací o uváděných filmech, vstupném a  kompletní program najdete na webu  Severského filmového klubu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka