SERIÁL: Mob City / Gangsteři v Los AngelesTento rok starý seriál vzešel z pera Franka Darabonta. Každý si ho vybaví jako režiséra Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelené míle. V roce 2010 režíroval seriálový horor podle komiksu Walking Dead. V roce 2013 napsal a režíruje nový seriál Mob City. Původní název byl Lost Angeles a je natočen na motivy knihy L.A. Noir od Johna Buntina. Než se totiž Mickey Cohan dostal jako boss k moci, šéfovali LA zcela jiní vlci. Máte rádi noirový žánr? Líbí se vám gangsterky? Tak pak je Mob City přímo pro vás.

Příběh se odehrává v LA v roce 1947. Policejní oddělení je prorostlé korupcí a mafie ve městě si rozděluje ulice. Jeden z místních komediantů Hecky Nash (Simon Pegg) má plán, jak díky vydírání mafie vydělat spoustu peněž a prchnout se svojí přítelkyni z města. Ovšem sám si na místo předání netroufne a tak díky doporučení nalezne v jednom baru Joea Teague (Jon Bernthal), veterána z Pacifiku. Ten mu na jeho nabídku rychle vydělaných peněz kývne. Ale jak už to bývá, ne každý plán plyne tak, jak se očekává. A ne každý zprvu dobrý nápad je skutečně dobrý.

(Photo © Turner Network Television (TNT))

(Photo © Turner Network Television (TNT))

Tak začíná příběh seriálu, který je inspirován skutečnými událostmi. Děj se odvyjí plynule a klidně. Seriál má pouze šest epizod po čtyřiceti pěti minutách a jejich čas je na obrazovce skutečně využit. První dva díly mají sice pomalejší rozjezd, ale čím více sledujete postavy a jejich činy, tím více si všímáte odkazů na předchozí díly. Až pak vám začne docházet spoustu věcí, které už jste viděli, ale nevěnovali jste jim dost pozornosti. Charaktery se tak vybarvují a tyto detaily dělají příběh mnohem zajímavější.

Seriálu taky hodně pomáhá obsazení, které je opravdu skvělé. Hlavní postava Teague, kterého ztvárnil Jon Bernthal je výtečně napsaná. Tohoto herce jsme si už mohli všimnout v několika sériích Živí mrtví. Tady ovšem hraje prim. Jeho buldočí instinkt, který ho žene kupředu bez ohledu na to kolikrát ho až nechutně zmlatí do krve, je výborně zahraný. Už jen díky tomuto hrdinovi by stálo na celý seriál koukat. Jeho ex-mariňák a jeho zlé sny jsou pochoutkou pro každého náročného diváka.

 „White hats, black hats – that’s what they always wore so we could tell the good guys from the bad guys. Guys like me had to make do somewhere in the middle… I live in a world of grey hats.“

Joe T. se během seriálu několikrát dostane do úzkých a vždy dokáže bez problémů vstát, popadnout pušku a jít si to se všemi vyříkat – jak se říká z očí do očí. Proti němu se postaví Edward Burns jako hlavní šéf podsvětí Bugsy Siegel. Ovšem více se policie bude potýkat s Robertem Knepperem, který jako Sid, pravá ruka Bugsyho, bude vyřizovat špinavou práci. Fanoušky HBO seriálu Band of Brothers potěší i Neal McDonough, který ztvárnil policejního důstojníka.

Jon Bernthal a jeho skvěle zahraný Joe T. (Photo © Turner Network Television (TNT))

Jon Bernthal a jeho skvěle zahraný Joe T. (Photo © Turner Network Television (TNT))

Největší klad seriálu je jeho výprava. Dobová hudba a prostředí je něco co musí ocenit snad každý. Od zbraní, aut, oblečení až po budovy je vše skvěle vytvořeno, abyste se ocitli ve 40.tých letech. Navíc atmosféra co na vás dýchá je prostě něco úžasného.

Jako dramatický seriál taky nezklamal. Na pouze šesti epizodách se rozprostírá příběh, kterému nechybí akce, napětí, strach, zrada i velké finále. Vše navíc krásně doplňuje soundtrack, který kromě dobové hudby je okořeněn o dobré drama a akční pochody.

Jelikož se jedná o čistě Darabontův projekt, tak si můžeme všimnout několika originálních nápadu. Jako je finále třetího dílu na kolotoči, nebo střílení puškou skrz velké okno. Darabont je mistr napětí a tak se mu v každém díle povede nějaký zvrat, který divák nečeká. Díky tomu je seriál šťavnatější a vy máte čím dál více chuti se těšit na další epizodu.

Shrnutí:

Mob City zcela splnil veškerá velká očekávání. Díky dokonalé výpravě a hudbě je to krásný výlet do noirového žánru a světa LA 40. let. Navíc díky buldočímu Jonu Bernthalovi je seriál akční, napínavý a i dramatický. Zatím bych řekl, že to je jeho nejlépe zahraná role. Frank Darabont tak vytvořil snad nejlepší seriálovou údálost loňského roku. Na konci vše zamrzí pohledem na titulky, jelikož šest dílu je akorát na namlsání tohoto skvostu. Více dílů by mohlo v tomto případě dělat neplechu. Řekl bych že je čistě na divákovi, zda bude přiliš rozmrzen, že seriál skončil a nebyl obnoven. V případě Mob City musím říct, že byl plánovaný jako seriálová událost o třech týdnech. Já osobně si myslím, že další série by jen zkazila tento výživný zážitek.

Nicneříkající hodnocení: 5/5

Mob City / Mob City

Režie: Frank Darabont, Guy Ferland
Scénář: Frank Darabont
Hudba: Mark Isham
Hrají: Jon Bernthal, Milo Ventimiglia, Neal McDonough, Alexa Davalos, Robert Knepper, Edward Burns

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.