RECENZE: Rudý kapitán / Richard Krauz, oddělení vražd!Slovenský autor píšící pod pseudonymem Dominik Dán je jedním z nejuznávanějších autorů současnosti. Zároveň se všechny jeho knihy staly krátce po vydání bestsellery. Skrytý pod identitou se pravděpodobně jedná o skutečného detektiva z oddělení vražd a jeho knihy dýchají autenticitou. Do kin přišel film, který mapuje jednu z jeho nejúspěšnějších knih. Nebo ne?

Než začnu o tom jaký film je, tak bych rád podotknul to, že knížky pana Dána čtu již od roku 2010 a díky knize Červený kapitán (Která je předlohou filmu), jsem se do této série knížek naprosto zamiloval a dodnes zůstávají mojí nejoblíbenější četbou.

Začal bych jednoduše tím, že na filmu je dokonale poznat dělnická práce každé scény. Auta, kanceláře, byty, tužky, oblečení. Vše je naprosto perfektní a dobové. Úvodní titulky jsou naprosto skvělé. Následuje první překvapení a to, že se tvůrci rozhodli přidat do filmu i drobné pomrkávání na čtenáře knížek. Příběh totiž nezačíná podle knihy, ale ukazuje rekonstrukci starého případu, kteří znají fanoušci knížek. A sice drobných pár sekund Bestie je pro mě osobně velmi příjemné překvapení.

RK 1

(Photo © Fog´n´Desire Films)

Film jsem měl možnost vidět v originálním jazyce a mohu říct, že jsem opět velmi rád. Slovenský jazyk k tomu zkrátka patří a dodal filmu správnou atmosféru. Za herce mohu říct, že Maciej Stuhr je jako Ríša Krauz velmi dobrý a Maciej dokázal vystihnout jeho povahu více než obstojně. Tedy až už jako otec od malé Laurinky, tak manžel a i jako drsný policista s horkou hlavou. Taky už asi začnu mluvit o srovnání s knihou. A to bohužel tak, že tento film nemá s knihou vůbec nic společného. Jména, prostředí, nález kostry s hřebíkem v hlavě, ano. Ale zbytek je důmyslná práce autorů vytrhnout důležité pasáže z knihy a ty předělat, zkombinovat, a nebo, jednoduše překroutit pro filmové plátno.

Rudý kapitán je skvělý film. Atmosféra ve filmu je parádní. Co se týče výpravy a kostýmů, tak jsem jednoduše neviděl lepší tuzemskou práci. Nikdy. Je pravda, že samotný děj má svoje chybky, ale ve výsledku se skutečně jedná o ryzí krimi thriller z prostředí Československa.

Divný nález na hřbitově.

Divný nález na hřbitově. (Photo © Fog´n´Desire Films)

Jako adaptace knihy pana Dána je to bohužel naprosto strašné. Postavy z knih mají ve filmu zcela jiné role. Kancelář 141 a její osazenstvo jednoduše nemá žádný prostor a tak z mordparty Kuky, Váňa, Hanzel, Burger a Krauz. Je to pouze poslední zmiňovaný, který je na scéně. K mému překvapení jsem se tedy nedočkal žádných brilantních dialogů z knih, které jsem si tak moc oblíbil. A vlastně jsem se nedočkal ani toho nádechu atmosféry této kanceláře, která je v knihách popisovaná s tvůrčí dokonalostí a s nadšením. (Dokonce i chybí moje oblíbená část knihy.) Nehledě na to, že příběh stojí na těchto postavách a tvůrci filmu vytvořili vlastní one-man show.

„Potrebujem vedieť kto to bol!“

Další, co by se dalo vyčíst je postava Ivana Canise, ze kterého tvůrci jednoduše udělali zcela jinou charakterní postavu, než ve skutečnosti je. Fanouškům knih se tedy alespoň může líbit prostředí Našeho města a samotná budova U dvou lvů.

RK 3

Mordparta kanceláře 141 (Photo © Fog´n´Desire Films)

Shrnutí:

Jaký je tedy můj názor na Rudého kapitána? Film jsem si v kině maximálně užil a jednoduše říkám, že film se mi líbil. Snímek totiž jako sám o sobě je skvělý. Ale jako adaptace knihy Dominika Dána je to s prominutím velmi mizerné. S knihou to tedy nemá vlastně vůbec nic společného. Vím, že to bude pro mnohé matoucí, ale já v tomto případě dokázal odlišit od sebe knihu a film. Snímek si totiž rozhodně znovu pustím. A to ne pouze jednou. Ale bohužel ho nikdy nebudu spojovat s knihou. Jestli to je tak správně, to nevím. Vím, ale jistojistě, že knihy budu stále hltat se svojí vizí kanceláře 141 a film si rád pustím, až budu chtít vidět výbornou detektivku z našeho prostředí, které je neskutečně autentické. A vypadlo jako z oka roku 1992.

Rudý kapitán / Červený kapitán

Česká premiéra: 10.března 2016
Česká distribuce: A-Company CZ
Režie: Michal Kollár
Scénář: Dominik Dán
Hudba: Petr Ostrouchov
Hrají: Maciej Stuhr, Oldřich Kaiser, Martin Finger, Michal Suchánek, Marián Geišberg, Zuzana Kronerová, Ladislav Chudík

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.