RECENZE: Phantom / Třetí světová na obzoruPhantom vyplouvá a s spolu s Edem Harrisem a Davidem Duchovnym se noří do temných vod oceánu. Film láká pěkným trailerem a typickým klišé, že je inspirován skutečnými událostmi. Jak tento thriller vlastně dopadl?

Ed Harris velí jako kapitán jaderné sovětské ponorce a vydává se na přísně tajnou misi. Je vybrán jako ten nejspolehlivější muž v celém Sovětském svazu. Ovšem nemá zrovna lehkou minulost a i když je vzhůru, tak se mu promítá přízrak minulosti.

Spolu s ním nastoupí na loď expert na zbraně, ze kterého se nakonec vyklube agent KGB. Roli tohoto bezcitného padoucha ztvárnil charismatický David Duchovny.

David Duchovny jako bezcitný agent KGB

David Duchovny jako bezcitný agent KGB (Foto: RCR Distribution)

Z tajné a jednoduché mise se ale stává postupně hra o holý život. Duchovny se ukáže jako velitel celé akce, a kapitán ponorky (ať už chce nebo ne) se mu musí podřídit. Na lodi je tajná ruská zbraň – Phantom, který dokáže zmást sonary amerických ponorek, a tím se stává tato ruská ponorka prakticky neviditelnou. Vzhledem k tomu, že se jedná o jadernou ponorku, je vám asi jasné, jakým směrem se bude film odvíjet.

„We will emerge on the right side of history.“

I přes velmi příjemnou délku 98 minut, se první polovinu film trošku vleče. První půlka filmu se snaží detailně navodit atmosféru, a to se jí opravdu daří. Prostředí ponorky je zvládnuto parádně. Film se prakticky odehrává v jednom prostředí, což není nikdy na škodu. Ale na druhou stranu je neustále v temnotě. Snímek je většinu času tmavý a to opravdu není dobré.

Jaderná ponorka s Phantomem na palubě

Jaderná ponorka s Phantomem na palubě (Foto: RCR Distribution)

Atmosféra filmu je opravdu parádní. Tíha zodpovědnosti dopadá na diváka každou chvíli a ve druhé polovině filmu, kdy začíná zvrat ve vedení,  o napětí není nouze.

Mince má dvě strany a to platí i u Phantoma. Duchovny a Harris jsou opravdu skvělí herci. Ovšem jelikož se jedná o ruskou ponorku a ruské námořníky, je trošku jak pěst na oko, když se ve filmu mluví anglicky a slyšíte stále dokola: „Captain on the deck.“ či „Yes, sir!“ Je to místy opravdu nepřirozené.

I když se jedná o heroický film, tak závěr filmu neodpovídá tomu epickému konci, jaký by si film zasloužil.

David Duchovny je v roli skvělý. Je pravda, že roli agenta už si zahrál, a sice v Aktach – X, ale působil zcela jiným dojmem. Bezcitný a chladný muž, který má jediný možný cíl je zajímavá postava, a Duchovny jí zahrál dobře. I když mu přišíváme jiné ikonické role.

Atmosféra filmu stoupá a klesá. V jeden moment se na palubě šíří strach a heroické povstání a v ten další jsou pouze bezduché dialogy, které absolutně potápí tu atmošku, kterou si tak pracně vypracovala scéna předtím. Ve srovnání s předloňským Sanctumem, který se odehrával taky pouze v jednom prostředí, je snímek trošku pozadu. Herce sice známé neměl, ale na druhou stranu dokázal vytvořit výtečnou atmosféru, kterou udržel až do závěrečných titulků.

Shrnutí:

Musím říct, že Phantom je místy dobrý snímek, díky atmosféře a hudbě. Dva hlavní herci určitě film vyzdvihují. Na druhou stranu film má problémy s udržením atmosféry, kterou se celou dobu snaží navodit. Sympatie k charakterům je taky téměř žádná. Největší zklamání je mírně nedotažený konec, který neodpovídá tak velkému příběhu.

Hodnocení: 60 %

Phantom 2013

Česká premiéra: Zatím nestanovena
Americká premiéra: březen 2013
Režie: Todd Robinson
Scénář: Todd Robinson
Hrají: Ed Harris, David Duchovny, William Fitchtner, Lance Henriksen, Sean Patrick Flanery

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.