RECENZE: Percy Jackson: Moře nestvůr / Olympu hrozí opět zkázaDruhý Percy Jackson se k nám vrací po třech dlouhých letech. Teenageři nám dospěli a svět je opět na pokraji zkázy. Jako na potvoru si ovšem vzali všichni Olympští bohové volno a tak je na jejich synech a dcerách, aby zachránili nejen Olymp, ale i celý svět.

Ihned po velmi pěkných úvodních titulcích a okouzlující doprovodné hudbě se ocitáme znovu v táboře polobohů (Camp Halfblood). Ovšem po chvíli si připadáte jako byste ani vůbec neodešli. Hlavní protagonisté možná vyrostli, ale tábor je zcela stejný.

 

Po chvíli rozkoukávání si začnete film opravdu užívat a možná vás překvapí, že kentaur Chiron už není Pierce Brosnan. Nicméně po rozcvičce v koloseu zaútočí na tento tábor ohromný býk. Vizualizace je skvostná a příběh konečně začne dostávat nějaké ty grády. Po rozmluvě s věštkyní se Percy (Logan Lerman) dozvídá, že on je vyvolený a býk v táboře není vlastně vůbec náhoda. A tak začíná lov za relikvií s názvem Zlaté rouno.

Staří známý

Po skolení býka čeká na Percyho další překvapení. Potká starého známého Luka (Jake Abel), který se nezdá být na dně moře, jak si diváci prvního dílu mysleli. Luke je potomek Herma a svůj záměr zničit bohy projevil už v prvním díle. Tady jeho plán je ještě hrozivější a za pomocí Zlatého rouna chce oživit nejstaršího titána Crona.

S býky není nikdy sranda

S býky není nikdy sranda (Foto: 20th Century Fox)

Po opravdu působivé a skvělé půl hodince, která končí vydáním se na cestu z kempu. Poznají hrdinové tři trhlé taxikářky. Určitě vzpomenutí na Harryho Pottera je na místě. Po skvělé sekvenci, kdy jsem se náramně bavil, začíná takové hluché místo, kdy stará parta s jedním novým kamarádem vyráží zachránit svět. Cesta je to nepříliš působivá a i když se občas vyskytne nějaká ta humorná hláška, tak přesto film pouze sledujete, ale neprožíváte.

Scény se po vzoru jedničky docela opakují. Rozdíl je v tom, že v jedničce to bylo originální a dobře vymyšlené. Ve dvojce se styl opakuje a už to není ničím vyjímečný zážitek. Skupina teenagerů se špičkuje a občas prohodí nějakou tu vtipnou hlášku, ale snímek neustále překračuje na místě a bojí se vydat jiným směrem od zažitého klišé.

Epické finále? Kdepak!

Říkal jsem si, že nápad s Bermudským trojúhelníkem (Mořem nestvůr) není vůbec špatný nápad. Velké potvory a mořští hadi to by mohlo být to pravé, čím by se dvojka lišila od svého předchůdce. Ale chyba lávky. Velká mořská potvora je tu pouze jedna a co hůř, užijete si jí zhruba tak dlouho jako Krakena z Truhly mrtvého muže.

Mě tedy mořská sekvence trochu zklamala, protože jsem očekával zkrátka něco jiného. Věřil jsem, že finále napraví  prostřední část, ve které se skoro nic neděje. Jenže on i konec je spíše nemastný neslaný. Žádný epický duel, či příjemné mravenčení z akce nebo nádech napětí. Bohužel ani jedno z toho. Konec je převyprávěný rychle, zbrkle a bez náboje.

Že se konec obešel bez větší bitvy je zklamaní, ale o to víc zamrzí, že závěr celého filmu není nijak výjimečný. Naopak jakmile začnou titulky, budete si připadat ochuzeni. Vyvstane vám v hlavě otázka: „To už je konec?“

Staré přátelství v novém kabátě

Staré přátelství v novém kabátě (Foto: 20th Century Fox)

 Shrnutí:

Jak už jsem řekl, dvojka je od jedničky oddělena neuvěřitelnými roky. Je to tak, že první díl si na sebe vůbec nevydělal. Zloděj blesku přišel v blbé době, kdy ještě měl každý nutkání koukat na Harryho Pottera nebo Stmívání. Ovšem Percy Jackson dokáže zaujmout opravdu dobře. Spojení moderního světa s mytologickým Řeckem není vůbec špatný nápad. Jen si k němu musí každý najít svoji cestu.

Úvod filmu tedy opravdu chválím. Film je vtipný, vizuálně úchvatný a dokáže skvěle vtáhnout do příběhu. Po odjezdu z tábora jako by filmu došla šťáva. Dlouhou chvíli přešlapuje na místě a bohužel ani konec to nevytáhne na úroveň kvality, co nasadil v prvních 30ti minutách.

Percy Jackson: Moře Nestvůr je určitě dobrá snaha o pokračování příjemného příběhu. I když film má nějaké ty chybky, tak si stále myslím, že jde o velmi dobrého nástupce Harryho. Zamrzí zcela jistě absence velkých hvězd jako v případě předchozího dílu. (Thurman, Brosnan, Bean) A nebo více originality a velkých soubojů. Moře nestvůr mě přesvědčilo, abych nečekal další dva roky a pořídil si knihy od Ricka Riordana a pořádně se do nich začetl. Dvojka není tak dobrá jako předchozí díl, ale za zhlédnutí to určitě stojí.

HODNOCENÍ: 70%

Percy Jackson: Moře nestvůr / Percy Jackson: Sea of Monsters
Česká premiéra: 15. srpna 2013
Česká distribuce: CinemArt
Režie: Thor Freudenthal
Předloha: Rick Riordan (kniha)
Hudba: Andrew Lockington
Hrají: Logan Lerman, Alexandra Daddario, Jake Abel, Brandon T. Jackson, Stanley Tucci

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.