RECENZE: Zkus mě rozesmát – Adam Sandler dospívá? Ani náhodou…Adam Sandler je pověstný svými bláznivými komediemi. Které jsou plné tak trochu primitivnějšího humoru, ale divák se docela slušně baví. Občas. Na snímku Zkus mě rozesmát (Just go with it) si američtí kritici smlsli ještě víc, než na filmu Princ a pruďas.
Vcelku pochopíte, co se jim asi na filmu nelíbilo. Předvídatelný děj, stokrát opakované vtípky. Zranění mužského přirození už nevyvolá takové nadšení jako kdysi.
Ale na druhou stranu je to také film, který ukazuje Jennifer Aniston jako neuvěřitelně sexy čtyřicátnici. A když už nic jiného, tak tenhle fakt filmu nikdo nemůže vytknout. Film měl českou premiéru již v dubnu, ale protože duben (až červen) byl nabitý mnohem lepšími filmy, zbyl na něj čas až teď. Kdy netrpělivě očekáváme premiéru závěrečného Harryho Pottera.

Rachel z Přátel už se nevrátí, ale Jennifer je pořád krásná. Adam Sandler jako plastický chirurg? Prostě mu nevěříte, že by mohl dělat tak zodpovědnou práci. A vlastně svou praxi ve snímku ani neprovozuje. Jen se směje nepovedeným zákrokům jiných doktorů a upravuje prsní implantáty.

[nggallery id=32]

Podvodníček Danny a jeho opravdová láska

Je to především romantická komedie, která stojí na hromadě vtipných scének, z nichž většina je dopředu jasně zřetelná. Jenže budete-li uvažovat tímto způsobem, můžete film odsoudit rovnou, aniž byste se na něj podívali.
Copak by mohl někdo v reálném životě  používat tentýž fígl na balení krásných žen jako Danny? No jistěže ne, ženy (tedy ne všechny) nejsou takové nanynky, jaké z nich dělají romantické komedie.

Ale tady to prostě funguje. Je tou součást té zábavy. Jde především o to, moc nepřemýšlet. Nebo nejlépe vůbec nepřemýšlet. Vlastně je to film vhodný přesně pro dny, kdy chcete absolutně vypnout.

Prvních pár minut filmu (a poslední minuty filmu) jsou zřejmě nejslabším článkem. Obě tyto části se snaží být vážné. Zcela vybočují z komediálních hranic. Chybí tomu jistota.  Přeskakování z melodramatu do komedie a zase zpět, to je něco, co filmu ubírá hodně bodů. Taková kombinace prostě nefunguje. Více by snímku slušelo, kdyby byl pouze šílenou jízdou. Bez onoho velkého procitnutí.

V úvodu se seznamuje s naprostým lúzrem Dannym, který se má právě ženit. Nicméně zjišťuje nemilý fakt. Totiž že ho snoubenka podvádí. (Podvodnou nevěstu si zahrála skutečná Sandlerova manželka Jackie.)
A tak se zhrzený mladík (s nemožným účesem, jarmulkou a křivým nosem) vydává utopit svůj splín do baru. A objevuje moc magického prstenu. Ano, scéna s prstenem připomene Ten Prsten. A to není jediný popkulturní výkřik fillmu.

Je to tak trochu na Devlin…

Přes trochu unylý úvod se na scénu dostává nejen zmiňovaná (skvěle vypadající) Jennifer Aniston, jsou to především její děti, které zaručí zábavu v dalších minutách.

Zejména Maggie (Baille Madison) je nejen roztomilá malá holčička, která ráda mluví s britským přízvukem, ale také nadaná mladičká herečka. Jejíž scény je radost sledovat. A občas odstrkuje okoukaného Sandlera na druhou kolej.
Koho si ve filmu Zkus mě rozesmát zaručeně neoblíbíte je rádoby osudová láska Dannyho Palmer. Už jen to pitomoučké jméno. Palmer.

Brooklyn Decker je krásná mladá žena s dokonalým tělem panenky Barbie, ale její role v tomto snímku je naprosto žalostná. Nejen že mezi její postavou a panem chirurgem Dannym nejiskří absolutně nic, na vše hází velice soucitné pohledy. Pro všechno má pochopení a často se diví. Neuvěřitelně nesympatická postava.
Ve filmu Zkus mě rozesmát si ale zahrál její skutečný manžel, tenista Andy Roddick, který si překvapivě hrál… tenistu.

Proto je děj tak snadno předvídatelný. Z ošklivé asistentky-svobodné matky dvou podivných děcek, neučesané, nenamalované Katherine, se rafinovaným trikem změní život a stává se z ní sexy čtyřicátnice. A Danny najednou přehodnocuje své rozhodnutí. Sice postupně, ale i tak moc očividně.

Soudntrack filmu tvoří povětšinou profláklé skladby současné populární hudby. Hluchá místa ve snímku jsou zastoupena hojně. Především scéna s kadeřníkem je zbytečně protažená.

Šťastná rodinka na Havaji

Z nepochopitelných důvodů je zde postava opravdové Devlin. Slovo „Devlin“ je ve snímku používáno jako eufemismus pro výkaly. A to docela sedí k roli Nicol Kidman, která zde ztvárnila právě onu Devlin.

Její přítomnost ve snímku Zkus mě rozesmát mi není zcela jasná. Možná se chtěla na chvíli uvolnit z vážných, zajímavých a charakterních rolí.

Devlin je největší sokyně Katherine již ze školy, z dívčího spolku. A její ambiciózní povaha ji doprovází i v dospělosti. Jako důkaz postačí scéna se soutěží o nejlepší „hula dívku“. Na kraji kokosu pak Danny a Katherine prozřeli.

Výlet na Havaj je více než nutný. Kde jinde by si „velká rodinka“ mohla užít spoustu zábavy během svého velkého sbližování. Zažijete zde opravdu pořádnou porci vtipných scén. Že jste ještě neviděli Heimlichův hmat prováděný dusící se ovci? Tady se dočkáte více než toho.

Nakonec vezmete-li v potaz ono množství romantických komedií, které jsou spíše neuvěřitelnou splepeninou nablblých stále dokola se opakujících gagů, tak Zkus mě rozesmát v tomto marasmu září jako záchranná bóje. Není to skvělý film. Ale je to slušná komedie. Emocionální přesah, o který se snaží, se příliš nevyvedl. Ale kde se drží svého žánru, tam  funguje výborně.

 

 

Zkus mě rozesmát / Just Go with It 2011

Režie: Dennis Dugan
Hrají: Adam Sandler, Jennifer Aniston, Nicol Kidman, Bailee Madison, Brooklyn Decker

Foto: columbiapictures.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka