RECENZE: Super 8 je průměrné sci-fi, ale potěšíPo Kovbojích a vetřelcích přichází do kin další snímek, ve kterém si Steven Spielberg (v obou případech jako producent) plní své klukovské sny. Super 8 je na tom ale o poznání lépe. Nesnaží se spojit dva naprosto odlišné prvky. Naopak vypráví docela „normální“ příběh party dětí, která tráví prázdniny tím, že se snaží natočit svůj první zombie horor na kameru „super osmičku“. (Tedy přesně na takovou, na jakou Spielberg točil své první „filmy“ jako mládě.) Ale nebyl by to Spielberg, aby měl snímek pouze takový fádní motiv.
J. J. Abrams umí budovat napětí, a daří se mu to i u Super 8. Například scéna s vykolejením vlaku způsobí dokonce i lehké mrazení, nicméně udržet diváka takto napruženého po celou dobu je mnohem těžší, a jak příběh plyne, dostavují se spíše rozpačité pohledy na hodinky.

Tajnůstkářská mediální kampaň byla skvělým lákadlem. Úplně první trailer neprozradil téměř nic a diváky tak držel v pěkné pozici, kdy se na snímek opravdu těšili z čisté zvědavosti. (Ne tak čeští diváci. Nutno podotknout, že Super 8 jde do českých kin až s tříměsíčním odstupem. Což je u takového blockbusteru téměř neodpustitelný zločin.)

Prázdniny s emzákem

Pečlivý výběr představitelů hlavních dětských rolí se vyplatil. Protože jsou to hlavně děti (mnohdy úplně nedotčené natáčením), kteří slouží jako hlavní tahouni příběhu. Dospělé postavy jsou tu jaksi do počtu, a příliš velký prostor nedostávají. Vyjma některých rodičů hlavních hrdinů. Původní zápletka natáčení amatérského hororu se rychle zvrtne ve skutečných horor, i když stále víte, že dětem se nic zlého nestane. To je hlavní překážka. Těžko budovat napjatou atmosféru, když je vám jasné, že dětem v podstatě nehrozí reální nebezpečí. (V americkém „popkorňáku“ prostě dítě zemřít nemůže. To je jasné každému.)

[nggallery id=75]

Foto: BONTONFILM

Takže je mnohdy zajímavější sledovat natáčení dětského filmu, kdy z úst dvanáctiletých dětí zaznívají hlášky jako: „Nedělal bych to, kdybychom spolu nebojovali ve Vietnamu.“ Sledovat partu usoplenců jak natáčejí hororový snímek vás bude bavit víc, než ten emzák, na kterého v podstatě čekáme až na konec filmu.
Co si ale u Super 8 nelze odpustit, je silný vliv Spielbergova klukovského nadšení. Ten samý vliv byl stejně cítit i z Kovbojů a vetřelců. Jenže tady je to vtipné. Jelikož se můžete přenést tak trochu do jeho dětství, kdy se stejnou kamerou natáčel on svá první dílka.

Sluchátka jsou metlou lidstva

Jelikož se děj snímku odehrává na konci 70. let s malém průmyslovém městečku, dočkáme se i pár retro vtípků. Mezi nejlepší rozhodně patří vize, že se sluchátky padá na lidstvo pohroma. Vzniká totiž převratný vynález walkman a tím se navždy mění životní styl mládeže.
Samotné děti pak jsou tak trochu klišé. Jeden zakřiknutý chlapec bez matky, obtloustý kamarád a malý pyroman.  A dívka, která vyrůstá bez matky s otcem opilcem. Když ale pomineme tato okoukaná témata, jsou dětské charaktery naopak velice zajímavé. A navíc skvěle zahrané. (Jediné co trochu kazí celkový dojem je český dabing. Film je sice přístupný od 12 let, člověk by ale předpokládal, že děti v tomto věku umí dokonale číst. A měly by mít i jakousi povrchovou znalost angličtiny. A film s originálním zvukem jim k jejich učení jen prospěje.)

Elle Fanning v roli Alice, jediné dívky v partě chlapců dokazuje, že skončilo její období, kdy byla pouze roztomilým dítětem (Například ve snímku Dveře v podlaze nebo Babel). Tady již působí jako zkušená mladá herečka a je vidět, že její talent se bude ještě vyvíjet.
Kromě občasných výletů k retro vtípkům dodává filmu skvělou atmosféru také výběr hudby. Film zdobí sklady jako My Sharona nebo Don´t bring me down, které skvěle dolaďují celkový ráz filmu.  Originální hudbu složil Michael Giacchino, který často spolupracuje s Pixarem. (Úžasňákovi, Vzhůru do oblak aj.)
J. J. Abrams nedělá tu chybu, že by dětem vkládal do úst slova, která by normálně nevyslovily. Děti mluví svým přirozeným jazykem a chovají se uvěřitelně.

Kluci rádi akci

Nepochybně nejjistěji se ale Abrams cítí v akčních sekvencích, které si užívá a trochu je přetahuje. Scéna s vykolejeným vlakem nicméně nepostrádá napětí a dokonale diváka naladí. Navíc jsou všechny tyto scény okořeněny upřímnými dětskými poznámkami, které ve skutečnosti opravdu pobaví. Nepůsobí pouze jako prvoplánové výkřiky.
I vedlejší dějová linka, totiž formování vztahu mezi Alice a Joem (Joel Courtney), pohladí a potěší. Je to pěkný příklad dětské lásky, kdy jde čistě jen o náklonnost, žádné vulgarity ani perverzní touha vidět přirození opačného pohlaví.

Od Super 8 jsme možná všichni očekávali až příliš. Je to pěkná podívaná plná zajímavých dětských hrdinů, ale jako sci-fi příliš neoslní. Nehledě na to, že hlavní mimozemšťan, kvůli kterému se zmobilizuje polovic armády, mizejí psi a ztrácí se lidé, do příběhů příliš zakomponován není. A výtvarné zpracování tohoto návštěvníka z vesmíru vás také nejspíš nepotěší. Navíc v záběru nezůstává dostatečně dlouho, aby bylo možné si ho pořádně prohlédnout.

U Super 8 se budete docela dobře bavit, ale zcela jistě nebudete mít chuť se na film podívat opakovaně. Dětský sen a klukovské nadšení vás sice na okamžik docela dojmou a pohltí, na plnohodnotný zážitek to ale nestačí. Přesto je to příjemné překvapení, spíše než zklamání.

Hodnocení filmu Super 8

Super 8

Česká premiéra: 8. září 2011
Světová premiéra: 10. června 2011
Režie: J. J. Abrams
Scénář: J. J. Abrams
Hrají: Elle Faning, Joel Courtney, Riley Griffiths,
Ron Eldard, Kyle Chandler

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka