RECENZE: Rango – animovaná pocta westernu se spoustou odkazůVětšina diváctva a návštěvníků kinosálů si musela povšimnout, že pokud se vypraví na animovaný snímek (mainstreamový animovaný snímek) musí počítat s tím, že bude velice barevný, rozjuchaný, ne příliš promyšlený (až na pár výjimek) a poslouží především jako nástroj pro umlčený řvoucí ratolesti.
Takže zatímco se vaše děti marně snaží udusit praženou kukuřicí, vy na svém „smartfounu“ projíždíte internet a hledáte spásu jinde.

Tato charakteristika se pak vůbec netýká nového animovaného snímku Rango, v němž hlavnímu hrdinovi propůjčil svůj excelentní hlas Johnny Depp. (A ten ani neuslyšíte, pokud jdete na film s dětmi.)

Tak trochu jiný „animák“

Čekat od Gora Verbinskiho, jenž má za sebou kariéru úspěšnému režiséra, rozjuchanou, načančanou růžovoučkou parádičku by bylo dočista nesmyslné. Člověk, který proslul zejména svým remakem kultovního japonského hororu Kruh přeci nebude poplatný dětskému publiku. Tím nemíním nic ve smyslu, že by Rango nebyl také určen pro dětské diváky. Děti se u něj mohou skvěle pobavit. Jen je použitý humor určen pro odrostlejší. (Což dokazuje také fakt, že jako hračka pro HappyMeal byly použity figurky z filmu Rio, ne z Ranga.)

Těžko bychom mohli od dětí očekávat, že rozpoznají všechny odkazy, které jsou ve filmu použity.Rozhodně ne scénu s Gilliamova snímku Strach a hnus v Las Vegas.
Rango je oproti jiným animovaným snímkům určený k široké konzumaci o dost jiný. Už tím, že jeho styl vyprávění je totálně odlišný. A postavičky nepřipomínají roztomilé zvířecí kamarády. Jedině Rango vypadá vcelku normálně, ale ostatní figurky nepůsobí zrovna dvakrát líbivě.

A to je právě to obrovské plus, které Rango má. Je to tak trochu experiment, jak se bude publikum tvářit na tento nový (a mnohem svěžejší) styl. O animaci snímku se postarala americká společnost Industrial Light & Magic (ILM), se kterou má Gore Verbinski zkušenosti už z předchozí práce na trilogii Pirátů z Karibiku. (Čtvrtý díl s podtitulem Na vlnách podivna má na svědomí režisér Rob Marshall.) ILM se vůbec staralo o speciální efekty mnoha velice úspěšným komerčním snímkům. Za všechny uveďme třeba ságu Harry Potter, spolupodíleli se na výrobě šesti z celkových osmi filmů.

Stejně jako v případě Pirátů z Karibiku je i Rango jakési vzkříšení „mrtvého“ žánru. V roce 2001 uvedl Gore Verbinski svůj první snímek s pirátskou tematiku a nejspíš asi netušil, jak velký komerční hit ze z filmu vyklube. Že celkem vzniknou čtyři filmy (A nevíme, zda je to konečné číslo), které celosvětově vydělají přes tři miliardy dolarů.

Western se vrací do hry

Rango je oproti tomu mnohem skromnější počin. (I když zase tak skromný není. Rozpočet se pohyboval okolo  částky 135 milionů dolarů.) A rozhodně je svým způsobem poctou westernovému žánru. Možná spíše tzv. spaghetti westernu, jenž je nejvýznamněji reprezentován dílem Segria Leoneho (Hodný, zlý a ošklivý; Tenkrát na Západě). Filmový počin bratrů Coenů Opravdová kuráž dokázal, že western stále patří na filmová plátna. I Quentin Tarantino chystá poctu westernovému žánru na rok 2012 svým filmem Django Unchained.

Všestranný talent Johnnyho Deppa se zdá být nevyčerpatelný.  Jaké to je namluvit „neživou“ postavičku si okusil již ve spolupráci s Timem Burtonem na jeho Mrtvé nevěstě. Ovšem postava Ranga skýtá mnohem větší tvůrčí prostor než melancholický mladík Victor.
Scenárista John Logan stvořil hravý mix vtipných replik, promyšleného příběhu a zábavné podívané napěchované filmovými odkazy.

Nejen dobrý scénář dělá z Ranga výjimečný animovaný film. Je to především technika, kterou je natočen. Emotion capture je nová technika natáčení animovaných snímků.  Jde o to, že skuteční herci opravdu hrají a výsledek je pak zaznamenám do animované podoby. Což umožňuje hercům mnohem větší tvůrčí prostor, než při obyčejném „namlouvání“ filmu. Vzniká tak něco jako divadelní scéna. Větší zábava pro herce nemusí nutně znamenat lepší zážitek pro diváka. Nicméně u Ranga jde o přímou úměrnost.

Rango je chameleon žijící v teráriu, kde není obklopen zrovna vybranou společností. Kromě umělé rybičky, torza panenky Barbie a mrtvého švába, se o zábavu musí starat především Rango sám. A opravdu. Jeho všední den naplňuje tvorba nejrůznějších hereckých výstupů. Neustále vymýšlí, kým by mohl být.
Stvořit si novou identitu nejde nikde lépe než ve městě, kde vás nikdo nezná. Po automobilové nehodě, kdy se mu jeho terárium nenávratně poškodí a on vypadne ze své izolace, musí čelit skutečnému životu venku. Městečko Prach, které sužuje nedostatek vody je ideální místo pro začátek nového života.
Po „sóloúvodu“, kde se velice dobře seznamujeme s Rangem a jeho krizí identity se do příběhu začínají motat nové postavy. Kromě Fazolky, Jestřába, Chřestýše a starosty se ale ve velkém počtu postav může divák trochu ztratit.

Je jisté, že kromě zábavy v příběhu nesmí chybět větší morální téma a opravdová láska. Z filmu vyčnívá osten kritiky nad roztahovačností a chamtivostí lidského druhu. Ale pořád jde hlavně o zábavu.

Jistěže je Rango plný opravdu povedených vtipných scén, dialogů, výrazů, ale neubráníte se pocitu, že na animovaný snímek má přeci jen trochu delší stopáž. Možná za to může samotný Verbinski, která rád kombinuje příběhy a vytváří nové zápletky. Jak to nakonec ukázal i v Pirátech z Karibiku.

[nggallery id=33]

Popletený šerif

V Prachu je Rangovi udělena pocta. Stává se z něj šerif. Po jeho úspěšném zahnání nebezpečného Jestřába. Je jasné, že spíše než Rangův talent a hrdinství, to bylo především štěstí, které mu pomohlo zabít toho mocného ptáka.
Seznamuje se také blíže s Fazolkou.  Trochu nestálou dívkou, která se v rozrušení vždy zasekne.

Velice vtipně doprovází celý příběh parta sov, které muzicírují na téma Rangovy smrti.
Nejdramatičtější akce se odehrává v kaňonu za doprovodu Wagnerovy Valkýry. Velkolepá dobrodružná honička nesmí chybět. (I každý díl Pirátů přeci končil velkou epickou bitvou.)

Nejen Johnny Depp se ale zasloužil o velice povedenou podívanou.  Fazolce propůjčila svůj hlas (a nejen to) herečka Isla Fischer. Bill Nighy coby chřestýš Jake je taktéž skvělá postava, byť záporná. Na rozdíl od starosti má chřestýš šmrnc a hlavně úroveň.

Začátek filmu je vynikající. Jak se blížíme ke konci, ztrácí film svou sílu. Především tím, že se soustředí na moc věcí najednou. Možná by mu neuškodila trochu skromnější zápletka ke konci.
Jinak je ale Rango příjemné osvěžení v břečce rozjuchaných animáků, ve kterých se hodně zpívá. (Tady jsou písničky zcela a výlučně na téma smrti.)
Ctí ovšem klasickou pohádkovou šablonu a tak je konec více než zřejmý. I tak je ale zábava sledovat všechny Rangovy eskapády a jeho vývoj ze samolibého jedince, který stále hledá své místo v životě,  do role opravdového hrdiny a přítele.
Proč nadávat na takový konec? Ve skutečném životě by se takových proměn hodilo více.

 

Rango 2011

Režie: Gore Verbinksi

Hrají: Johnny Depp, Bill Nighy, Isla Fisher, Ned Beatty

Foto: paramountpictures.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka