RECENZE: Princ a pruďas – letní oddechovka s vulgárním přídechemPrinc a Pruďas (Your Highness) dorazil do českých kin s dvouměsíčním zpožděním. Ale dočkali jsme se. Pro hodně lidí je to laciná komedie se spoustou narážek na pohlavní orgány, lehké i těžší drogy a film plný nestoudných vtípků. No, to opravdu je. Ale také je to výborná parodie na všechny fantasy a pohádky, kde mocný hrdina musí ze spárů zlého čaroděje vysvobodit svou krásnou nevěstu.

Skoro jako když vám babička povídala všechny ty pohádky. Jen trochu jinak. V případě filmu Princ a pruďas rozhodně nesouhlasím z hodnocením na rottentomatoes.com, které filmu dalo mizerných pár procent. Úzkoprsí maníci.
Příběhová kostra stojí na velice primitivní zápletce. Tedy takové, kterou lze najít v každém pohádkovém příběhu. Dva princové, z nichž jeden zoufale závidí druhému, krásná panna unesená zlým čarodějem. A neodolatelná bojovnice, kterou na své výpravě uzří oni dva princové.

[nggallery id=31]

Dokonce i intro je vtipně a zajímavě zpracované. A nutně vám to musí připomenout Shreka. Toho prvního samozřejmě. I Shrek byl svého času animovaný výsměch tradičním pohádkám. A velice povedený. Stejně takový je i Princ a pruďas. Jen s trochou více vulgarit. Ve Shrekovi byly narážky opravdu skryté. Zde je vše očividné, někdy až  příliš.

Semeno a tráva

Princ Thaedous není zrovna člověk, kterému by někdo svěřil byť jen trochu zodpovědnosti. Když má vyjednat mír se skřítky, zvrtne se to v orgie s manželkou krále trpaslíků. Danny R. McBride coby Thadeous je roztomile vulgární, rozmrzelý a vtipný. Má k sobě svého věrného baviče a pomocníka Courtneyho (Rasmus Hardiker), který ho vždy dokáže pobavit svými veselými obličeji. Až na trojúhelníkový obličej.
Danny R. McBride se na filmu nepodílel jen herecky. Spolupracoval také na scénáři.  Společně s Benem Bestem vytvořili velice širokou škálu vtípků zahrnující semeno (vícero druhů) a kouření trávy. To je další z mnoha oblíbených kratochvíli (tedy kromě klácení panen) prince Thadeouse. Nic nezažene splín lépe než dobře ubalený joint.

Naproti tomu princ Fabious, kterého si zahrál James Franco zde roztomile pošišlává a hází udatné obličeje na všechny strany. Ze své poslední hrdinské výpravy si přiveze i krásnou pannu Belladonnu (doslova znamená „krásná žena“), která má tak trochu buranské manýry, jelikož většinu svého života strávila zavřená ve věži, kde byla terorizována zlým čarodějem Leezarem.

Komplex prince Thadeouse

Většina pohádek má dva prince, z nichž jeden musí odložit své zájmy stranou a ujmout se kralování. Thadeous je trochu jiný případ. Rád by se věnoval svým zájmům a jako bonus by rád byl králem. Celý život strávil ve stínu svého staršího bratra. Rozhovory mezi Thadeousem a Fabiousem jsou jako hádky milenců.
Fabious chce rozptýlit svého mladšího bratra a zvýšit mu tak jeho sebevědomí. Ovšem všechny pokusy končí katastrofou. Thadeous je rozmazlený spratek, jemuž není pomoci.

Ani když se mu naskytne příležitost všem ukázat, že i on je udatný hrdina. I v tomto úkolu selhává.
I když je Princ a pruďas zdánlivě hloupý film vyplněný pouze dokola se opakujícími hláškami, vaše bránice bude mít během sledování opravdu co dělat. Vtípky jsou sice účelové, ale přesto máte prostor pro fantazii. Nikdy si nemůžete být jisti, co přinese další scéna. Jediná jistota je, že to bude šílenější než co jste čekali.

Ale ani princ Fabious není úplně čisté stvoření. Sdílí lože s pannami, své semeno bezhlavě šíří dál, a dokonce byl zneužívám moudrým čarodějem, který vypadá jako růžová houba, který samozřejmě kouří velké množství trávy. Z toho má své moudré vize.

Minotauří penis a jiné trofeje

Kromě Zooey Deschannel je to především Natalie Portman, která láká mužskou část publika ke sledování. Zooey Deschannel je sice vtipná unesená panna, ale Natalie Portman jako bojovnice Isabel, to je úplně o něčem jiném. Docela jednoduše zapomenete, že jste kdy viděli Černou labuť. Bojovnice Isabel vám zažene vzpomínky na vyšinutou Ninu někam hodně daleko. V bulváru se objevovaly články o tom, že zadeček, který vidíme ve filmu Princ a pruďas, ve skutečnosti nepatří Natalii. Ale koho to zajímá.

Isabel se na scéně objevuje jako tajemná bojovnice s lukem, která nemilosrdně kosí příšery a žene ji touha po pomstě. Jaká náhoda, že i ona míří za zlým čarodějem Leezarem.
Postavu Leezara si zahrál Justin Theroux a maskéři se na něm opravdu vyřádili. Také mu dali do úst velice povedené hlášky. Bohužel že již zazněly v traileru. I tak se ale s Leezarem pobavíte. Rozhodně nejlepší Leezarova reakce zazní při rozhovoru s krásnou Belladonnou. Opět nemístné vtipy ohledně jeho penisu završí skvělá tečka.

Jelikož je Thadeous seznámen s tradicí o hrdinských trofejích, nemůže si nechat ujít příležitost si také jednu opatřit. V bludišti přemůže zlého Minotaura a protože jeho roh je jaksi neoddělitelný, zaměří se na jinou část jeho těla.  Hrdě si vykračuje s penisem na krku. Tak to vypadá, když někdo nehledí na konvence.

[nggallery id=11]

Rozpačitý filmový experiment

Za sebe musím říct, že mě Princ a pruďas opravdu pobavil. Ne tak, že bych měla chuť podívat se ihned znova. Na to se použité vtípky rychle omrzí. Je to především experiment, který zkoumá, co všechno divák vydrží. Na co se dokáže dívat, jestli je schopen uvolnit se a naplno se zasmát.
Většina hlášek, které byly ve filmu použité vznikala přímo při natáčení. Hodně jich je improvizovaných. Možná proto film funguje. Nevznikalo to tak, že by se křečovitě vytvářeli gagy, které se pak lepily do jednotlivých replik. Určitá spontaneita je ve filmu hodně vidět. A proto film pobaví.

Jako letní oddechový film, když je venku úmorné vedro, se skvěle hodí. Princ a pruďas má všechno. Nemusíte přemýšlet, je tu akce, dobrodružství, krásna žena, udatný princ. A čaroděj – panic.

 

 

Princ a pruďas / Your Highness 2011

Režie: David Gordon Green
Hrají: James Franco, Danny R. McBride, Natalie Portman, Zooey Deschannel, Toby Jones

Foto: universalpictures.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka