RECENZE: Barbar Conan žije, miluje a zabíjí; víc nepotřebujeNa nového Barbara Conana nesmíte za žádnou cenu nahlížet jako na remake. Pokud tuhle chybu uděláte, nevyhnete se nesmyslnému srovnávání, které v tomto případě prostě není na místě. Takže zapomeňte na Arnolda, jehož toporný pohled (aka deadly look) ho právě v Conanovu z roku 1982 proslavil. Svět, který R. E. Howard ve svých příbězích zpracoval je natolik bohatý, že snese více filmových zpracování. Ale Conan z roku 1982 je nyní už kult. A tak ho nechme odpočívat na jeho piedestálku, kam ho vyšvihla banda pomatených milovníků akčních fantasy. 

Nový Conan s Jasonem Momoiou v hlavní roli totiž předvedl slušnou podívanou. Přesně v duchu takové akční řežby. Kdo snad čekal filosofické zamyšlení se nad životem, může být zklamán. Conan je barbar. Nikterak kulturní. Protože i takové snímky do populární kultury patří a dokonce zde mají své zákonité místo. (Jen to 3D mohlo být klidně oželeno. Film to rozhodně nikam neposouvá. Spíše je na škodu, protože zase tak trojrozměrný zážitek v kině nedostanete.)

Obsadit do hlavní role Conana právě havajského herce Jasona Momou byl skvělý nápad. Těžko si představit herce, který by se do této ploché role ponořil tak hluboko a vdechl ji takto plastický život i skutečné emoce, které v jistých chvílích lze i prožívat. Příběh je primitivní, ale díky svižnému tempu, se v sedačce nekroutíte nudou, nýbrž si užíváte jednu akční scénu za druhou.

Velký hřebec opět v sedle

S rolí barbarského divocha má Jason Momoa bohaté zkušenosti z televizní ságy Hra o trůny, kde ztvárnil právě postavu vůdce kmene Dothrakiů. Krutého, nelítostného Velkého hřebce, který si bere to, co chce. Přesně tak se chová i Conan. Ač z barbarského kmene, nezotročuje si lidi a svým pomocníkům je vděčný. I přes své obhroublé chování a nestálé máchaní mečem je to vlastně čistý charakter.

Úvodní prolog Conanova narození a jeho následného dospívání přinese velkou dávku rozlité krve a scén, při kterých možná budete nadskakovat. Conan jako malý chlapec vyřídí celou skupinu nepřátelských nájezdníků, téměř holýma rukama. No a co, že to nemá žádnou logiku. Tu jste tu přece snad nečekali.
Největší potíž s Conanem budou mít jednak zarytí fanoušci původního Conana s Arnoldem a ti, kteří četli knihy a mají svou přesnou vizi a jakékoli nové ztvárnění jejich hnidopišská srdce nemůže uspokojit.

Přijmete-li fakt, že se díváte na akční fantasy řežbu plnou krve, uřezaných údů, nosů, přeťatých šlach (a to všechno pěkně zblízka a nápadně), nahých sličných žen a odhalených mužných hrudníků (v čele s tím Conanovým), můžete se u nového Conana skvěle pobavit.

Sword and sorcery v plné síle

Jedno z velkých překvapení je obsazení Rose McGowan do role zlé čarodějnice a dcery hlavního zloducha příběhu. Trochu zastínila Rachel Nichols, která se objevila v roli posledního potomka čisté pokrevní linie, kterou potřebuje zlý Khalar Zym k rituálu, jenž ho přivede k boží síle a navíc mu vzkřísí jeho manželku-čarodějnici, kterou před lety upálili.

Příběh je prosťounký, ale přesně v duchu stejně laděných příběhů. Jedním ze subžánrů fantasy je totiž právě sword and sorcery – tedy fantasy meče a magie. A přesně tyto síly proti sobě stojí i v Conanovi. Conan třímá svůj meč jako symbol své mužnosti, severské síly a odhodlání jít svou cestou bojovníka a pomstít se za krutou smrt svého otce.

Na straně druhé je zcela obyčejný člověk posedlý mocí, který má k sobě dceru, jež je zběhlá právě v magii. Jeho malá čarodějka mu pomáhá již od dětství a přesto, že její schopnosti narůstají, a mohla by tak klidně nahradit svou matku, její otec, velký Khalar si přesto chce svou milou vzkřísit pomocí krutého rituálu.

Conan žije, miluje a zabíjí

Když se v jedné scéně Tamara Conana ptá, zda-li si myslí, že jejich konání na zemi je pouhou hříčkou Bohů a že každý má na světě jistý účel, Conan uličnicky odpovídá, že tohle je mu naprosto ukradené. Tím divákům dává jasný signál, aby se v příběhu nešťourali, uvolnili se a užili si trochu nesmyslného braku, protože ne vždy musí všechno být doprovázeno chladnou logikou.
Conan se zcela jistě potopí na to nejhlubšího dno filmového odpadu, ale on si to vlastně nezaslouží.

Neustálé srovnávání nového Conana s dva roky starým Solomonem Kanem ale postrádá tu samou logiku. Nehledě na to, že Solomon Kane byl typické béčko, které se ani nesnažilo podívat se na sebe trochu sebeironickým pohledem.
A právě tato vtipnost (často sice hraničící s trapností), kterou Conan v sobě má, celý film hodně zachraňuje. Conan o sobě ví, že je patetický, ale dokáže z přítomného patosu udělat svou přednost. A tak se i v nejvypjatějších scénách divák nemusí studem choulit a zakrývat si oči.

[nggallery id=87]

Foto: Hollywood Classic Entertainment

Režiséra Marcuse Nispela, který je řazen tak trochu mezi hollywoodské smolaře, bych z toho vynechala. Naopak by zasloužil pochvalu za to, jak výsledný Conan vypadá. Jeho chyba je právě v tom, že točí látky, které už před ním byly natočeny. A ortodoxní filmový geekové prostě remaky nemají rádi. Nicméně scénář se povedl, jelikož obsahuje přesně to, co by divák čekal, že obsahovat bude.
Celý Conan je vlastně taková hra. Nesnaží se konkurovat svému předchůdci, nýbrž nabízí zcela jiný pohled na tuto tematiku. Pohled pro novou generaci, která třeba původního Barbara Conana považuje za to nejhorší akční fantasy, jaké kdy bylo natočeno.
Navíc dvojic arcipadouchů v podání Rose McGowan a Stephana Langa je jedna z nejlepších, jaké jsme v létě viděli. A dělá to z nich právě ona patetičnost, která hraničí až s trapností a tou nejhorší formou klišé. A přitom je to tak kouzelné.

 Hodnocení filmu Barbar Conan

Barbar Conan / Conan the Barbarian 2011

Česká premiéra: 10. srpna 2011
Režie: Marcus Nispel
Hrají: Jason Momoa, Rose McGowan, Stephen Lang,
Rachel Nicols, Ron Perlman

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka