RECENZE: Escape Plan / Sly a Arnie konečně spolu!Znáte Ramba, znáte Terminátora. Znáte je každého zvlášť. Víte, že oba vyhodili do vzduchu mosty, auta, kamiony i celá města. Ovšem tentokrát kopají za jeden a tentýž tým. Plán útěku vyjadřuje lásku k akčním filmům 80. let. A jak se mu to povedlo? Fanoušky tímto Útěkem nelze zklamat.

Ray Breslin (Sylvester Stallone) se představuje jako vězeň, co vůbec nemluví. Ray pečlivě pozoruje. Pozoruje zvyky, rutiny, chyby, překlepy a dozorce samotné. Po velmi rychlém útěku z malé věznice, se dozvídáme, že to není žádný kriminálník, ale profesionální „utíkač“ z jakéhokoliv zařízení na celém světě. Jeho práce je prostá – utéct. Jeho sedmiletá praxe mu pomohla vytvořit neobyčejný smysl pro všímání detailů a jejich cíl je najít slabinu vězení a díky ní uprchnout.

Velmi brzo je nasazen na velmi těžký případ, za který by ovšem dostal dvakrát větší finanční odměnu. Potíž je v tom, že ani jeho zaměstnavatel neví o této speciální věznici nic. Ray se přesto rozhodně v této nebezpečné práci pokračovat. Ovšem záhy zjišťuje, že to byl velký omyl. Evakuační kód či tajný kontakt uvnitř neexistuje a on je odkázán na uměle vytvořenou identitu teroristy.

Staré páky znovu na scéně (Foto: Summit Entertainment)

Staré páky znovu na scéně (Foto: Summit Entertainment)

Ray pomalu zjišťuje nejen sílu obušku bachařů, ale taky, že toto vězení je postaveno přesně dle instrukcí jaké popsal ve své knize „Jak se dostat snáze z vězení aneb chyby systémů“. Kniha je vytvořena z jeho vlastních připomínek, poznatků a myšlenek, které získal za dobu své neobvyklé práce. Vězení se tedy zdá opravdu – „útěkuvzdorné“.

Při jedné potyčce pomůže Rayovi místní vězeňský boss, Emil Rottmayer (Arnold Schwarzenegger), který jeví o Raye neobvyklý zájem. Přátelství je tedy na světě a zbývá jediná věc…. dostat se ven!

Akční hvězdy nestárnou

I když Sylvester Stallone letos oslavil 67. narozeniny, stále každou sekundu na plátně dokazuje, že nepatří do starého železa. Loni překvapil  svým filmem Expendables 2 a již připravuje trojku.

Arnold Schwarzenegger je sice o rok mladší, nicméně filmové roky se na něm taky nepoznamenaly. Nejslavnější kulturista opět předvádí akčního drsného hrdinu jako před dvaceti lety.

Humor přichází samozřejmě s touto legendární dvojkou. Jakmile ze sebe vypustí trochu testosteronu a začnou si dávat rány, diváci jsou nadšení a spokojení. Není snad potřeba dodávat, že o hlášky nebude nouze. Hlášky jsou přesně ve stylu 80. let a tak ne každý je zcela ocení. Záleží, zda vám byly kdysi filmy jako Rambo či Komando po chuti. Testosteronem, ránami do obličeje a drsným vystupováním je tento film dost nasáklý.

Z těch všech je ale pouze málo z nich kvalitních. O nejhumornější scény se postará bývalý guvernér Arnie, když projevuje svůj malířský talent či začne mluvit ve své rodné řeči.

Útěk z nejmodernějšího vězení dá zabrat (Foto: Summit Entertainment)

Útěk z nejmodernějšího vězení dá zabrat (Foto: Summit Entertainment)

Samotný film nemá nikterak promyšlený scénář a sází především na dva hlavní aktéry. Spousta stěžejních detailů je lehce předvídatelných a tak příběh ničím nepřekvapí. Co se týká třeba hudební složky,   dal by se říct, že film téměř žádnou nemá. Následkem toho se tedy nestane, že by vám film způsobil husí kůži při akčních a důležitých momentech.

O to horší je fakt, že vám film jen příjemně proběhne před očima a následně pomalu vyšumí. Escape Plan tedy není Expendables, aby vás stále držel napnuté či v adrenalinové jízdě. Spíš nastavuje laťku nad většinu akčních filmů a tu laťku drží až do konce. Neklesne, ale bohužel se ani nebude snažit zvýšit.

Když srovnám Escape Plan s filmem Lock Up z roku 1989, ve kterém si zahrál taky Sylvester Stallone, tak samotný Sly v Lock Up vede na plné čáře. Snímek Kriminál  (Lock Up) překvapil nádhernou hudbou a velmi napínavým příběhem. V obojích filmech je Sly podveden, uvězněn a následně mučen. Jenže Kriminál dokázal vytvořit perfektní atmosféru, kdy vám tekly slzy pohledem na zničeného a zlomeného Stalloneho. V Escape Plan ať ho mučí jakkoliv, nesoucítíte s ním skoro vůbec. Nejde o již zmiňovanou hudbu, ale spíše o pocit, že Sly je železný muž, který nemá co ztratit. Atmosféra pak není vůbec napínavá a soucit s hlavní postavou je tentam.

Shrnutí

Escape Plan je krásným moderním zpracováním akčního filmu 80. let. Jsou zde hlášky, akce a i nějaký ten příběh. Kdo má rád tyto filmy či hlavní aktéry, film si užije se vším všudy. Komu nevadí, že příběh nemá žádná překvapení, na film bude pohlížet jako na nadprůměrný akční trhák, který je dobře promyšlen a místy se u něj zasměje. Pokud tedy hledáte zamyšlení, či dojmutí, tak jste zcela na špatné adrese. Plán útěku nenabídne nic víc, než moderní ohlédnutí za tvrdými chlapy, co se nikdy nebojí a nikdy nevzdají. Není to zlatý hřeb akčního žánru, ale určitě neurazí nikoho, kdo na něj zajde do kina.

PS: Arnieho němčina je něco nezapomenutelného!

Hodnocení: 75%

SOUTĚŽ: Zaujal Vás film Plán útěku a chcete ho vidět v exkluzivní premiéře 16. října? Klikněte a máte možnost vyhrát jeden z deseti lístků na premiéru, která proběhne v Cinema City Flora!

Plán útěku / Escape Plan
Česká premiéra: 17. října 2013
Česká distribuce: Bontonfilm
Režie: Mikael Hafstrom
Hudba: Alex Heffes
Hrají: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, James Caviezel, Curtis Jackson

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.