RECENZE: Edge of Tomorrow / Tom Cruise v přelomovém sci-fiV blízké budoucnosti zahájí mimozemská rasa invazi na Zemi. Lidstvo tak bojuje na všech frontách. Ovšem s jedním mimozemšťané nepočítali. Jeden z lidí si osvojí jejich nejlepší zbraň. Že je vám to povědomé a zavání klišé? Tak Na hraně zítřka vám dokáže pravý opak.

V poslední době se vylíhlo spoustu sci-fi. Loni to byl Oblivion a Elysium. Ovšem zatímco Oblivion sázel na příběh, tak Elysium zase na pěkný vizuál. Ve výsledku oběma filmům něco chybělo. Na hraně zítřka je velmi povedené sci-fi, které skloubí jak hezký vizuál tak dobře napsaný příběh.

Tom Cruise má na dobré role v poslední době štěstí. Ve zmiňovaném Oblivionu hrál taky. V tomto filmu se objevuje jako uhlazený Podplukovník Bill Cage. Je naprosto skvělé vidět Cruise taky jako chlapa co má strach a do první linie se vůbec nechystá. Jeho reakce a překvapení jsou pak skvěle zahrané. Co se týče mimozemské rasy, tentokrát jsou to „Mimikové„,;  ti se v žádném z trailerů neobjevili. Tvůrci nejspíš věděli proč to tak dělají, protože ve výsledku jsou velmi pěkně udělaní. Nejsou totiž žádní mutanti či slintající xenomorfové. Naopak jsou chytře vymyšlení a vizuálně parádní. Samozřejmě leckomu připomenou chobotničky z Matrixu.

Na  hraně zítřka 1

(Photo © Warner Bros. Pictures)

Invaze tedy začíná a je jak vystřižená ze Zachraňte vojína Ryana. Paradoxně je to tady ve Francii. Nicméně vizuál je jedním slovem ohromný. Samotná akční pasáž s vyloděním se tak může pochlubit parádními výbuchy a skvělou akcí.

Jestli jste viděli trailer tak víte, co vás čeká a tak samotnou invazi zažijete ještě několikrát a pokaždé je to radost pohledět. Možná by se zdálo, že neustále opakování skutečností je už v dnešní době taky klišé. Jenže omyl, Na hraně zítřka umí s tímto nápadem velmi dobře pracovat. Naopak se i najdou vtipné a chytré momenty, které jenom dokazují důvtip scénáře. Nejvíce asi pak pobaví věta typu: „…..takhle daleko jsem se zatím nedostal.“

Ve srovnání třeba s podobně laděným sci-fi Source code, kde se neustále opakoval jeden a tentýž příběh, by v Edge of Tomorrow nevadilo, kdyby se několik momentů trošku sestříhalo. Není to vysloveně rušící element, nicméně v některých scénách už to někomu může připadat lehce iritující.

Další výtky se neubrání soundtrack. Samozřejmě že ve filmu hraje hudba, nicméně příliš v pozadí. Nejvíce se má hudba projevovat v akčních pasážích, ale tady je velmi utlumena a v příliš velkém pozadí. Takže ve výsledku se žádného zapamatovatelného nebo epického soundtracku nedočkáme.

Na  hraně zítřka 2

(Photo © Warner Bros. Pictures)

Když se vrátíme k vizuálu, tak ten  skutečně zaslouží pochvalu. Již dlouho jsem neviděl tak dobře vypadající sci-fi. Oblek, který vojáci používají je nejen cool, ale i zároveň plně multifukční a je skvost vidět jak ho vojáci využívají.

V čem tedy tento film vyniká? Je to prosté, dokázal spojit sci-fi prostředí, akci a chytrý nápad do jednoho velkofilmu, který ví jak zaujmout, pobavit i rozesmát. Je těžké v dnešní době najít všechny tyto aspekty v jednom filmu. Edge of Tomorrow se to povedlo na jedničku. Tom Cruise stále ukazuje, že charisma má na rozdávaní. Emily Blunt mu v tomto skvěle sekunduje. Svojí roli „Full metal bitch“ zahrála s přehledem. Jistěže zamrzí méně zvučný soundtrack nebo místy přehnané „opakování“. Na druhou stranu jsou zde velmi trefné a chytré hlášky. Skvěle zvládnutý příběh a v neposlední řadě taky přehledné akční pasáže.

Za závěr pouze podotknu, že spousty diváků si může stěžovat na příliš americký konec. Mě ve výsledku nijak nerušil a užil jsem si film, jak se patří.

Shrnutí:

Edge of Tomorrow si bere to nejlepší z vylodění Zachraňte vojína Ryana, vizuálně se vyrovná nejlepším filmů z poslední doby a svým nápadem podobným Source codu si najde fanoušky bez problémů. Příběh se sice nevyhne romantickým klišé, ale na druhou stranu to ve výsledku nijak neruší. Bez zvučného soundtracku převedl parádní přehlednou akci, kterou v poslední době taky nevidíte leckde. Zároveň umí film příjemně překvapit, skvěle zaujmout i slušně pobavit. Za mě je tedy Na hraně zítřka parádním filmem a nejlepším sci-fi za poslední dobu. Letos to je pro mě zatím zlatá medaile. Film jsem si totiž užil na maximální možnou míru.

Hodnocení: 97 %

Na hraně zítřka / Edge of Tomorrow

Česká premiéra: 5.června 2014
Česká distribuce: Warner Bros.
Režie: Doug Liman
Scénář: Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth
(Podle knihy Hirošiho Sakaruzaky)
Hudba: Christophe Beck
Hrají: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Bill Paxton, Jeremy Piven

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.