Nespoutaný Quentin Tarantino a jeho DjangoJeden z nejočekávanějších filmů letošního roku je bezesporu i nový film Quentina Tarantina Django Unchained, kterým si americký filmař tak trochu plní svůj westernový sen. Prvky westernu byly zasazeny už i do jeho Kill Billa, ovšem až teprve s Djangem si může svou fascinaci tímto žánrem plně užít. Ačkoli jsou jeho filmy považovány za jedny z mála originálních kousků v současné hollywoodské produkci, Django Unchained není zcela původní. Ovšem mluvit o původnosti u Q. Tarantina může znamenat něco zcela jiného. Téměř žádný jeho film není zcela „originální“, jelikož jsou v nich patrné jasné a neskrývané inspirace a aluze.
Django Unchained je nejvíce prosáklý vlivem italského režiséra Sergia Leoneho, na kterého Tarantino narážel již v jiných svých filmech tím, že používal hudbu Ennia Morriconeho. (E. Morricone složil hudbu ke všem Leoneho filmům.) Bezesporu se Tarantino inspiroval také tvorbou dalšího režiséra tzv. spaghetti westernů Sergia Corbucciho a to zejména jeho filmem Django z roku 1966. V tom si zahrál titulní roli herec Franco Nero, který se objeví také v Tarantinově filmu Django Unchained. (Franco Nero dostal prostor již v prvním traileru k filmu. Ptá se v něm představitele Djanga Jamieho Foxxe na jeho jméno.)
Film se stále ještě natáčí, nicméně už byly zveřejněny dva trailery a šedesátivteřinový klip. Premiéra filmu by měla proběhnout v prosinci 2012. Česká premiéra je stanovena na datum 17. ledna 2013.

Pomsta, krev a slzy

Oblíbený motiv pomsty, který je zásadní součástí většiny Tarantinových filmů, se objevuje i v Djangovi. Je hnacím motorem příběhu, ve kterém se otrok Django snaží dostat svou ženu Broonhildu ze spárů krutého plantážníka Calvina Candiea (Leonardo DiCaprio). V tom mu pomáhá bývalý zubař a nynější lovec odměn Dr. King Schultz (Christoph Waltz).
Tarantino se ve svém novém filmu dotkne tematiky otroctví, rasismu (v traileru jsou vidět postavy s bílými kápěmi na hlavách připomínající členy Ku-Klux-Klanu), krutosti a spravedlnosti. Ovšem spravedlnosti poněkud svérázné, kterou dokládá například rozhovor mezi Djangem a lovcem odměn Schultzem:

Dr. Schultz: „Jak se ti líbí práce lovce odměn?“
Django: „Zabíjet bílé lidi pro peníze? Co na tom nelze mít rád?“

Z traileru se dá poznat Tarantinův styl, akčnost, řízné dialogy. K výrazné vizuálnosti filmu poutá například záběr na krví potřísněný bavlník. Důležitou složkou Tarantinových filmů je bezesporu hudba. V traileru zaznívají dvě populární písně.“ Ain´t No Grave“ Johnnyho Cashe a pak svižnější „Big Payback“ Jamese Browna.
Django Unchained je opět více mužský film. Motiv pomsty je iniciován ze strany Djanga a jeho žena působí určitě jako oběť. Film bude tedy zřejmě respektovat pravidla westernu, kde všechno obstarají „tvrdí chlapi“. Oproti například filmům Jackie Brown, Kill Bill či Hanebný pancharti, kde byl v příběhu patrný silný ženský element.

[nggallery id=130]

Foto: © 2012 – The Weinstein Company

Django Unchained prošel také bouřlivým vývojem co se týče obsazení hlavních rolí. Kvůli stylu, jakým Tarantino pojímá své filmy a zejména s přihlédnutím k tematice rasismu a otroctví z projektu vycouvalo několik herců, kterým byla ve filmu role nabídnuta. (Dokonce i provokatér S. B. Cohen se do filmu nakonec nezapojil. Ať už  byly pravé důvody jakékoli.)
Tarantinovo vizionářství se tak konečně dotkne i nejstaršího žánru v kinematografii. Western se určitou dobu považoval za „přežitý“ či mrtvý. Ovšem jeho variace se v kinematografii objevují i v 21. století. Zřejmě neznámějším novým westernem je Opravdová kuráž (2011) bratr Coenů. Ten však ctí pravidla westernového žánru a víceméně funguje podle zavedených postupů, ale není strnulý. Přináší do žánru obnovu stylu. Ovšem připravovaný Tarantinův western se ponese zřejmě více v duchu jeho přesných vizí. Takže divák dostane přesně to, co čeká. Ironický humor, násilí, chytré dialogy, které film povedou. (Nebudou však zřejmě chybět ani typické „krajinné záběry“.)
Jestli je v současné kinematografii žánr, který potřebuje obnovit a redefinovat, pak je to právě western. A Tarantino může být ten, kdo tento žánr od základu změní. Taková změna ovšem nemusí sedět každému. Tarantinovo pojetí násilí je divoké, živé a často i zábavné. Jeho násilí nenutí diváka zavírat oči,  nýbrž fascinovaně hledět na plátno. Pokud se dá soudit ze zveřejněných trailerů, hraje násilí v Djangovi stejně důležitou roli jako v „klasických“ westernech, kde proti sobě vždy stojí dobro a zlo. Taktéž pomsta jako katalyzátor většiny událostí je stěžejním motivem tohoto žánru.

Na letošním festivalu v Cannes se Django Unchained představil díky producentovi Harveymu Weinsteinovi, který novinářům pustil sedm minut z filmu. Reakce na Twitteru (a jinde na internetu)  po skončení projekce byly nadšené a vzrušené.

„‚Django Unchained‘ looks f’n badass… 7 minute trailer ending with Jamie Foxx shooting his pistol to James Brown ‚Payback‘ ‚The D is Silent’“ (Raffi Asdourian, The Film Stage)

„‚Django‘ gets the most whoops. Plenty of blood, plenty of laughs. Looks like it will be the Cristophe Waltz show. ‚The D is silent.’ #Cannes“ (Twitch)

V téměř všech „twítech“ se objevuje již nyní ikonická hláška („The D is silent“), která zazní i v traileru. Tarantino udělal dobře, když do traileru dal rozmluvu mezi současným představitelem Djanga Jamiem Foxxem a Francem Nerem, který si Djanga zahrál v roce 1966.
Tarantinův připravovaný film vzbuzuje nadšení stejně jako jeho předchozí filmy a zřejmě opravdu je, na co se těšit. Alespoň podle prvních ukázek.

 

Django Unchained

Režie: Quentin Tarantino
Scénář: Quentin Tarantino
Hrají: Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio, Christoph Waltz,
Samuel L. Jackson, Kerry Washington

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka