Psycho Film 2011: tentokrát s náboženskou tematikouLetos se uskuteční již čtvrtý ročník filmového festivalu, který nese název Psycho Film a jehož programovou náplní je především psychiatrie, psychologie a sexuologie. Letošní festivalový ročník se zaměřuje zejména na náboženskou tematiku. K vidění bude mimo jiné film Ivetka a hora, český dokumentární snímek o ženě, která na slovenské hoře Zvir prožila setkání s Pannou Marií.

Tento ročník má ve svém podtitulu „Mezi vírou a šílenství“. Tento slogan napovídá, že hranice mezi tím, v co lidé věří, jsou velice tenké. Blázni a věřící mají mnoho společného. Oba věří v něco, co nemohou jiným dokázat.

Hraniční sekce nese název „Lesk a bída konformismu“, a byly do ní zařazeny snímky s tematikou hledání hranic mezi tím co je normální a tím, co společnost za normální nepovažuje. Na toto téma nebude nahlíženo pouze z hlediska přírodních věd jako je lékařství, ale především z pohledu společenských konvencí. Do této sekce byl zařazen i jeden z nejvýraznějších snímků československé nové vlny 60. let Spalovač mrtvol s legendárním Rudolfem Hrušínským v ústřední roli Karla Kopfrkingla.  Spalovač mrtvol je vůbec jedním z nejlepších českých filmových hororů.

Z československé nové vlny je do festivalového programu zařazen další snímek, a tím je Údolí včel Františka Vláčila. Tento snímek je v hlavní festivalové kategorii. Tématem tohoto filmu je právě náboženský fanatismus a důsledky, které z něj pramení. Klasický snímek, který vznikl v roce 1967 má stále aktuální hodnotu. Ústřední role se zhostili Petr Čepek a Jan Kačer v roli fanatického rytíře.

Tématem festivalu je také specifická léčebná metoda nazvaná hagioterapie (z řeckých slov „hagios“ – svatý; „therapeia“ – léčba), jde o nový směr existenciální psychoterapie, kde jedním z nástrojů léčby je projektivní práce s biblickými texty.
Pokud zajdete na film z této tematické sekce, dostane se vám také odborného komentáře z úst psychiatrů, teologů a religionistů.

Do hlavní sekce „Mezi vírou a šílenstvím“ byl zařazen již zmíněný snímek Ivetka a hora režiséra Víta Janečka. Snímek popisuje události, ke kterým došlo 5. srpna 1990, kdy tři malé děti byly svědky mimořádné události. Ke zjevení Panny Marie. Ať to zní jakkoli bizarně, hora Zvir byla v roce 2009 prohlášena za poutní místo.
Pokud vás zajímá tematika náboženských sekt, co lidi pudí k tomu, aby se do takových podivných organizací přidávali, zajděte si na film Sekty a nové náboženské směry & Proč nám vadí Svědci Jehovovi. První film je záznam hodinového diskusního pořadu, kde se k tomuto tématu vyjadřují přední čeští religionisté, sociologové, novináři a spisovatelé. V rámci své diskuse se snaží nalézt odpovědi na základní otázky – Co vede lidi do sekt? Z jakých společenských poměru tito lidé pocházejí? atp.
Proč nám vadí Svědci Jehovovi je devatenácti minutový snímek, mapující postoje české veřejnosti k tomuto pochybnému náboženskému směru. Se Svědky Jehovovými se nejspíše za svého života setkal každý. Otravně obchází domy, neúnavně zvoní. Vytrvale stojí u metra a mávají Strážnou věží nebo nás marně prosí, abychom se Probudili!
Dalším zajímavým a aktuálním snímkem z této sekce je film Magie aneb Kde končí přírodní vědy & Magie útočí. Tyto dva dokumentární filmy se zaměřují na tematiku kartářství, věštectví a vůbec všelijaké moderní „magie“. Oba dokumenty sledují, proč se z fenoménu magie stal tak dobře vynášející byznys. Odpověď se musí hledat především u lidí, kteří jsou ochotni za takové nesmysly zaplatit. Proto se nabízí otázka, zda-li ani naše moderní, technologicky vyspělá doba nedokáže poskytnou všechny odpovědi a je potřeba uchylovat se k takovým šarlatánským praktikám.
O náboženské komunitě Mennonitů žijící na severu Mexika vypráví snímek s názvem Tiché světlo, který byl uveden v roce 2007 na festivalu v Torontu a  rozdělil diváky i kritiky na dva tábory. Mennonité jsou náboženskou skupinou dodržující přísný způsob života.  V atmosféře mexického venkova se rozehrává vztahové drama, kde nechybí prvky náboženské mystiky. Film získal i Cenu poroty v Cannes.

Znělka Psycho Filmu 2011

Z sekce „Lesk a bída konformismu“, kam byl zařazen snímek Spalovač mrtvol, lze doporučit také polský film Ochranné zbarvení režiséra Krysztofa Zanussiho. Tento film, natočený roku 1997 je jedním z nejvýraznějších snímků vyprávějících o morálních a etických konfliktech. Především jde o konflikt mezi zásadovým idealismem a pragmatickým konformismem. Film nemá za úkol moralizovat, nebo dávat jednoznačné odpovědi. Nechává na divákovi, aby sám zjistil, co je nejlepší řešení.
Dále můžete vidět dva filmy německého režiséra Rainera Wernera Fassbindera Strach před strachem a Proč posedl amok pana R.? Oba snímky jsou vyprávěny chladně, aby ještě více vynikla všednost a stereotypnost životů hlavních „hrdinů“.

Za zmínku rozhodně stojí i dokumentární portrét Profesor agrese, jež vypráví o českém psychiatrovi Vojtěchovi Volavkovi, který se s agresí poprvé setkal v dětství ve vězení, kdy se jeho rodina marně snažila vyhnout koncentračnímu táboru. Jeho matka Hana Volavková byla zakladatelkou a  ředitelkou  pražského Židovského muzea, otec Vojtěch byl předním znalcem sochařství , umění 19. století a Prahy. Vojtěch Volavka započal své studium medicíny nejprve bez valného zájmu, dokud se nedostal na svou první přednášku z psychiatrie. Tento obor ho nadchnul. Jeho vědecká práce mu otevřela cestu do světa, po srpnovém vtrhnutí vojsk Varšavské smlouvy do Československa emigroval do USA. Ve svých pracích se zabývá zejména agresivitou a násilím. Tento unikátní dokument natočil Vít Hájek v roce 2001.

Na festivalovou přehlídku Psycho Film 2011 můžete zajít v Praze ve dnech 3. – 5. června do kina Atlas, Evald, Polského institutu nebo Videokavárny Trick Bar. Poté se program přesouvá do Opavy, kde bude probíhat od 8. do 10. června 2011.
Kompletní přehled filmů, další nezbytné informace a promítací časy naleznete na oficiálních stránkách Psycho Filmu.
Vstup na všechny nabízené filmy je zdarma. Pokud se chystáte vyrazit, je dobré provést online rezervaci.

Foto: psychofilm.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka