PROFIL: Chris Pratt – „Mějte mě rádi!“„Věřím na osud. Mám štěstí. Ale rozhodně jsem nešel do obchodu, abych si koupil los, na který když vyhraju, tak dostanu hlavní roli ve filmu Strážci galaxie.“

Celým jménem Christopher Michael Pratt se narodil 21. června 1979 ve Virginii v Minnesotě USA. Jako nejmladší ze sourozenců vyrůstal v Lake Stevens ve Washingtonu. Po dokončení střední školy odjel na ostrov Maui, kde přespával v autě a stanu na pláži a živil se jako striptér a číšník v mnoha restauracích. Když Chris začal svůj život brát vážně, tak přišel do restaurace Bubba Gump Shrimp nějaký režisér. Tím režisérem byla herečka Rae Dawn Chong a řekla Chrisovi, že je výjimečný. Hned na to se odstěhoval do Kalifornie a dostal hlavní roli v hororové komedii Cursed Part III. Psal se rok 2000 a Chris s úsměvem na tváři vždy rád vypráví tento příběh.

Jelikož už v mladí byl Pratt známý a oblíbený svojí komičností díky tomu, že rád předváděl Jima Carreyho z různých filmů a dělal maskota skupiny svému staršímu bratru Cullymu. Rád si hrál a rád improvizoval. Dalo by se říct, že díky své improvizaci dokázal vytvořit charakter postavy Andyho Dwyera, kterou hraje v seriálu Parks and Recreation. Jeho první seriálová role přišla se seriálem Everwood (2002). Za roli byl dvakrát nominován na cenu Teen Choice Award. Po zrušení seriálu se připojil k obsazení jiného seriálu a to O.C. Pak se začal Chris objevovat ve vedlejších komediálních rolích Zásnuby na dobu neurčitou, Co ty jsi za číslo?, a nebo Noc je ještě mladá. V roce 2008 jsme ho měli možnost vidět ve vysoko-rozpočtovém filmu Wanted, kde hrál po boku Jamese McAvoye a Angeliny Jolie.

Chris jako Owen Grady v posledním filmu Jurský svět

Chris jako Owen Grady v posledním filmu Jurský svět

Než začal nacházet štěstí na filmy, musel chodit na konkurzy, kde se mu příliš nedařilo. O rok později šel na casting filmu G.I. Joe. „Tehdy jsem tam přišel a viděl ten drsný pohled režiséra a bylo mi to jasné. Na druhou stranu byl jsem hrozně těžký a vůbec ne ve formě. Nevypadal jsem jako akční figurka pro film G.I. Joe.“, vzpomíná s odstupem času Chris opět s úsměvem. Zkusil se i ucházet o role Kapitána Jamese T. Kirka ve filmu J.J. Abramse Star Trek a Jakea Sullyho v Cameronově Avataru. Jak už víme, ani v jednom konkurzu neuspěl. V roce 2007 při natáčení filmu Noc je ještě mladá se seznámil s Annou Faris. Po dvouletém vztahu si jí vzal a v roce 2012 se jim narodil první syn Jack Daniel. (První jméno má po otci Anny a druhé po svém otci).

Pratt se v roce 2011 objevuje v malé roli v Oscarovém filmu Moneyball po boku Brada Pitta. Roli málem nezískal, protože byl pro roli příliš tlustý a tak se mu povedlo v rekordně krátké době zhubnout přes 30 liber, aby mohl poslat svojí fotku do studia a roli Scotta pak získal. Kila pak znovu nabral pro roli ve filmu 10 let, a následně musel znovu zhubnout do dalšího Oscarového filmu 30 minut po půlnoci. Až tedy rok 2014 ukázal jméno Chris Pratt na plakátech v hlavní roli. Poprvé ve filmu The Lego Movie, kde namluvil hlavní postavu a pak se objevil jako Peter Quill v Marvelovském megahitu Guardians of the Galaxy. A právě film Strážci Galaxie z něj přes noc udělal Hollywoodskou hvězdu. Díky přípravě na film, která trvala více než 6 měsíců, zhubl Chris přes 25 kg a přibral svalovou hmotu akčního hrdiny.

chris 2

Chris a jeho neuvěřitelná fyzická proměna (Film: Strážci Galaxie)

Nakonec jako třetí Chris v Marvelovském univerzu měl zakázáno režisérem číst komiksovou předlohu a tak Chris využil své oblíbené improvizace, aby vytvořil filmovou postavu Star-Lorda. Diváky a kritikou byl film velmi dobře přijat a Pratt byl  mnohými fanoušky pokřtěn na moderní a drzou verzi Hana Sola. Dokonce byl i nominován na cenu Critics Choice Award za Nejlepšího herce v akčním filmu za rok 2014.

Diváci mají možnost si ho zapamatovat i letos. V roce 2015 se objevuje v dalším úspěšném filmu Jurassic World, kde jako postava Owen Grady bude muset chránit lidi a utíkat před osvobozenými dinosaury. V rámci svého tréninku pro film vyskakoval na bedny do výšky jednoho metru. Na premiéře filmu se přiznal, že původní snímek z roku 1993 je jedním z jeho nejoblíbenějších filmů. Po dotočení snímku si dokonce mohl ponechat motorku Triumph na které jezdí ve filmu. Do budoucna ho v nejbližší době čeká natáčení filmu The Magnificent Seven a sci-fi Passengers. Zároveň podepsal smlouvy na pokračování Jurrassic Park 5 a v roce 2017 by se měl vrátit jako Star-Lord v pokračování Guardians of the Galaxy Vol. 2.

Se svojí výškou 188 cm má někdy ve filmech problém se svým pocením. „Teď už to není tak hrozné. Dřív se o mě museli starat i tři lidé, abych nepropotil košili. Když jsem byl tlustý, mohlo být na place klidně i zima, ale já se i přesto potil. Nyní už jsem, ale v mnohem lepší kondici.“
Svůj volný čas tráví se svojí rodinou. Každý večer se modlí za sebe a svého syna. Má zálibu v rybaření a v lovu. Rád se obléká a rád se fotí s fanoušky. „Samozřejmě že chci, aby mě lidé měli rádi. Ale ještě více nechci, aby mě měli neradi.“ V roce 2014 ho magazín People umístil na druhé místo v žebříčku Nejvíce sexy mužů světa. Ale nejvíce ze všeho se rád usmívá a vypráví vtipy. Proto jeho fanoušci můžou očekávat i další role, ve kterých bude využívat svojí oblíbenou improvizaci a humor.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Lukáš Černohorský

Bio: *1993, Praha - Velký milovník filmů a seriálů. V roce 2012 režíroval studentský film podle své povídky. Mezi další záliby patří knihy, videohry a sport. Momentálně se věnuje trénování bojových umění a volný čas vyplňuje psaním povídek, recenzí a příběhů.