PREVIEW: Tři mušketýři poprvé ve 3D a se slušným obsazenímKlasický příběh z pera Alexandera Dumase st. Tři mušketýři byl napsán v roce 1844, od té doby ale neztratil nic na své popularitě. Právě naopak. Vznikla řada divadelních zpracování tohoto románu a se vznikem filmu přišly i četné filmové adaptace. Různé verze, více či méně povedené. První film pojednávající o příbězích Tří mušketýrů byl natočen již roku 1903. Tento materiál je ztracen, ale existuje ještě dalších čtyřiadvacet filmů, které mají Tři mušketýry v názvu. Námět inspiroval k natočení muzikálu, nebo třeba asijského kung-fu filmu. A jak se zdá, 21. století patří 3D. 
Režisér především adaptací počítačových her Paul W. S. Anderson se chopil této látky a vzniká zcela unikátní adaptace Tří mušketýrů tak, jak ji divák ještě neměl možnost spatřit. Děj se odehrává v historických kulisách, ale není to žádné sterilní kostýmní drama. Nýbrž snímek nabitý akcí od začátku do konce.

Moderní triky v historických kostýmech

Paul W. S. Anderson, známý především svou adaptací počítačové hry Resident Evil, se rozhodl natočit nové zpracování této francouzské klasiky, ale šel na to poněkud moderní cestou. Nezaujme tak určitě ortodoxní milovníky Dumasova příběhu, ale mohl by oslovit především mladší generaci, která si později u maturity, až uslyší název Tři mušketýři, vzpomene spíše na tuto adaptaci, než na onen román.
Do role milady De Winter, která je podle traileru „nejlepší zabiják v celém království“ obsadil svou oblíbenkyni Millu Jovovich, se kterou spolupracoval již při natáčení filmu Resident Evil, na kterém se podílel jako producent a režisér prvního a čtvrtého dílu.
Herci jsou sice navlečeni do historických kostýmů, ve filmu se ale klasika snoubí s postmodernou. Takže si film užijí především milovníci počítačových triků.
Snímek se natáčel převážně v Německu, přesto se tvůrcům podařilo vytvořit (sice více jen v počítači) věrné kopie francouzských reálí 17. století, tedy v době, ve které se příběh odehrává.
K věrohodnosti filmových kulis Anderson říká: „ Díky vizuálním efektům jsme byli schopni oživit celé části Paříže, které takto ve filmu ještě nikdo neviděl. Katedrálu Notre-Dame tak, jak v té době vypadala. Louvre z té doby. Ty úžasné mosty s domky a obchody, které se klenuly přes Seinu a spoustu dalších věcí, které v žádném filmu o Třech mušketýrech nikdy předtím nebyly.

[nggallery id=45]

Foto: Hollywood Classic Entertainment

Orlando Bloom ve službách Temné strany

Milla Jovovich rozhodně není jedinou „velkou hvězdou“ ve filmu. Obsazení mají Tři mušketýři opravdu vynikající. Navíc máme po dlouhé době možnost vidět Orlanda Blooma v jiné než spasitelské roli. Ať už to byl Legolas v Pánovi prstenů nebo věcně někoho zachraňující Will Turner z Pirátů z Kabiriku, Bloom vpadl do diváckého povědomí jako klaďas.
Nyní má šanci ukázat, že mu jdou i „slizké“ role.

Paul W. S. Andersen chtěl Orlanda Blooma do svého filmu dostat již od začátku. Nevěděl ale, jaká role by mu sedla. Nechtěl pokračovat v zajeté linii tím, že by ho obsadil do role jednoho z mušketýrů. Chtěl divákům ukázat jeho „temnou stránku“. A Orlando Bloom ztvárnil postavu proradného vévody z Buckinghamu.

Milla Jovovich postavu milady De Winter považuje za jednu z nejmodernějších žen v literatuře. Obdivuje zejména její schopnost orientovat se v mužském světě sedmnáctého století. Filmová milady De Winter se vyzná v boji, střelbě i bojových uměních. Trailer ukazuje mnoho z jejích schopností. Scéna, kde se ve stylu Matrixu vyhýbá letícím koulím má zřejmě podporovat tu moderní část filmu. Kromě kostýmů vlastně žádnou „klasickou“ část film vlastně nemá. Rámcový příběh, možná.

Jeden za všechny…

Impulsem pro znovusjednocení skupiny Tří mušketýrů se stává D´Artagnan, mladík pocházející z venkova, který jde za svým snem stát se respektovaným mužem. D´Artagnan symbolizuje naivitu a morálnost dítěte, kterým je, než se střetne s krutou realitou života.
Jeho snem je potkat se s chrabrými muži, kteří bojují za správnou věc, v putyce ale narazí na značně nachmelené maníky, kteří si říkají tři mušketýři. Jeho mladické odhodlání postaví bandu zase na nohy a společně se vydají vstříc dobrodružství, záchraně království.

D´Artagnana si zahrál Logan Lerman, který se objevil například ve filmu Po čem ženy touží, nebo Osudový dotek. V obou  případech jako mladší verze hlavní postavy. Z jeho pozdějších rolí stojí za zmínku především postava Williama Evanse z filmu 3:10 Vlak do Yummy.
Tři mušketýři – Athose, Porthose a Aramise si zahráli Matthew Macfayden, Ray Stevenson a Luke Evans. Zajímavější ovšem je, kdo ztvárnil podlého kardinála Richelieu. Roli přijal Christoph Waltz, který tak zatím potvrzuje svou zálibu v záporných charakterech. Waltz se proslavil především jako plukovník SS Hans Landa v Tarantinově posledním filmu Hanebný pancharti. Za svou roli získal nejen mezinárodní obdiv, ale také Oscara.

Do role královny Anny Andersen obsadil Juno Temple, jež je známá především z filmu Pokání, kde si zahrála menší roli dívky Loly. Nebo ze snímku z produkce Judda Apatowa Rok jedna.

Titulní píseň k filmu složila britská kapela Take That poté, co v Los Angeles zhlédla film za přítomnosti režiséra Paula W. S. Andersona. Snímek se jim líbil a rozhodli se singel s názvem When We Were Young (Když jsme byli mladí) věnovat jako ústřední píseň k filmu Tři mušketýři. Tuto skladbu lze najít i na jejich novém CD s názvem Progressed, což je úspěšné pokračování loňského alba Progress, kterého se prodalo více jak dva miliony nosičů.

Snímek Tři mušketýři ve 3D je zatím přirovnáván k Pirátům z Karibiku, jen s tím rozdílem, že nemá Johnnyho Deppa. Ale tato ztráta je nahrazena větším počtem akčních scén. Do českých kin se tři mušketýři probojují už 20. října, tedy přesně za měsíc.

Tři mušketýři ve 3D /
The Three Musketeers 2011

Česká premiéra: 20. října 2011
Režie: Paul W. S. Anderson
Scénář: Alex Litvak, Andrew Davies
(Podle románu Alexandra Dumase st.)
Hrají: Christoph Waltz, Orlando Bloom,
Juno Temple, Milla Jovovich, Logan Lerman,
Luke Evans, Matthew Macfayden,
Ray Stevenson

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka