Přehlídka evropských filmů v PrazeV Praze se uskuteční již 18. ročník přehlídky Dny evropského filmu, kde se představí současná evropská produkce. Jedná se o kolekci 40 filmů, mezi nimiž je i nový film německého režiséra Toma Tykwera 3 (Drei), což je asi největší lákadlo této přehlídky. Přehlídka proběhne v Praze ve dnech 14. – 21. dubna v kině Lucerna a Světozor. Poté se přesune do Brna, kde začne 22. dubna a poslední projekce se uskuteční 28. dubna v kině Bakala.

Letošní ročník přehlídky navazuje na ten minulý a rozděluje filmy do kategorií. K vidění tak budou filmy nominované na Oscara za nejlepší cizojazyčný film v sekci Národní liga. Sekce K věcí, která je  věnována aktuálního tématu Evropské komise – dobrovolnictví. A přibyla nová sekce, která se věnuje snímkům nominovaným na cenu Evropského parlamentu, LUX Prize.

Dramaturg přehlídky Zdeněk Blaha dodává: „V letošním roce budeme věnovat pozornost i evropským snímkům, které pracují s tématem hudby, ať už jde o hrané nebo dokumentární filmy v sekci Film&Music. 18. Dny evropského filmu představí opět kolem 40 filmů z posledních dvou let a zastoupeno bude více než 25 evropských států, které se na přehlídce podílí.”

Hlavním lákadlem a zároveň zahajovacím filmem je již zmíněný film Toma Twykera 3 (Drei). Jedná se o komorní dramatický příběh s milostnou zápletkou. Vypráví o životě páru ze současného Berlína, novinářka Hanna a architekt Simon mají mezi sebou zvláštní druh vztahu. Nevěra jim žádné vrásky nedělá, přes to se jednoho dne ocitnou uprostřed manželské krize. Aniž by to tušili, jejich nový přítel Adam je ve skutečnosti milenec jak Hanny tak Simona. Film je sice dramatický, nicméně vtipně reflektuje život současných čtyřicátníků, kteří hledají své místo v životě  i svou sexuální identitu.
Projekce proběhne v kině Lucerna 14. dubna 2011 od 19:15 a film uvedou představitelé hlavní role rakouská herečka Sophie Rois a německý herec David Striesow.

Sekce zaměřená na filmy nominované na cenu Evropského parlamentu LUX Prize nabídne snímek Cizinka, který tuto cenu získal. Jedná se o příběh mladé ženy, turecké matky, která svádí svůj těžký boj o svobodu a hlavně svého syna. Prchá sice do Berlína, svého rodného města, nicméně zjišťuje, že počáteční euforie pomalu vyprchává. Život v berlínské komunitě není jednoduchý, přesto se ale mladá Umay rozhodne nikdy víc nevrátit do Turecka za svým manželem. Film podává obraz o tom, jaký je těžké být ženou v muslimském světě a to i dnes v 21. století.  Film je režijním debutem rakouské herečky Feo Aladag, za který si odnesla řadu ocenění.
Film můžete vidět 16. 4. 2011 v Lucerně od 20:45.

Trailer filmu Cizinka [ENG titulky]

V sekci Národní liga – tedy filmy nominované na Oscara za nejlepší cizojazyční film, se představí například rumunský snímek Policejní, adjektivum v režii Corneliua Porumboioa, snímek, který popisuje střet morálky se zákonem. Mladý policista řeší morální dilema, zda-li má poslat mladého chlapce do vězení za to, že si dal pár jointů, nebo rozkaz bojkotovat a ztratit tak svou práci. Film kombinuje mrazivé napětí a zároveň jeho vyvrcholení evokuje dobu hluboké totality. Film získal Oscara v loňském roce za nejlepší cizojazyčný film.
Snímek se bude promítat v Lucerně 15. 4. 2011 od 20:45.

Trailer filmu Policejní, adjektivum [ENG titulky]

Zajímavě vypadá i snímek Pokušení svatého Toníka. Film vznikl v estonsko/finsko/švédské koprodukci a vypráví příběh manažera velké firmy, který prožívá krizi. Neví, jaký život vlastně vede. Film je černobílý a plný černého humoru. Kombinuje také surrealistické prvky a najdeme v něm i silný vliv beckettovského absurdního dramatu. Jde vlastně spíše o alegorický snímek, který je zároveň hojně protkán cynismem a černým humorem. Na film můžete zajít 16. 4. 2011 do Lucerny od 17:00.

Trailer filmu Pokušení svatého Toníka

Sekce Best Of představí to nejlepší z jednotlivých národních kinematografií. Mezi těmito snímky je například slovinský thriller Osobní zavazadlo, francouzský film Strom, ve kterém si zahrála herečka Charlotte Gainsbourg (Antikrist, I´m Not There). Nebo španělský film Žena bez piana, ve kterém uvidíte Jana Budaře, který se zde zhostil role polského opraváře.

Pražskou část přehlídky zakončí film český. 21. dubna 2011 proběhne v Lucerně předpremiérová projekce nového filmu Tomáše Řehořka Czech Made Man s Janem Budařem v titulní roli. Poslední film Tomáše Řehořka byl snímek PIKO. Tento film je zcela odlišný. Popisuje život muže, který se sám vypracuje na pozici velice vlivného a bohatého podnikatele. Trailer k filmu vypadá všelijak, jen ne vábně. Afektované herectví Jana Budaře rozhodně nesedne každému. Absolutní pecka letošního jara, jak zní v závěru traileru to zřejmě nebude. Film se snaží kopírovat styl gangsterských filmů, jenže obličej a zejména pak blonďaté licousy Jana Budaře, tuto snahu potápí od hlubin zapomnění.
Premiérová projekce v Lucerně se zúčastní tvůrci filmu včetně režiséra Tomáše Řehořka.

Trailer filmu Czech Made Man

Další informace o promítaných filmech, kompletní program a vše o 18. Dnech evropského filmu najdete na oficiálních stránkách eurofilmfest.cz.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka