Precious – krutost tady zaručeně vede
Film Precious je ověnčený filmovými cenami, včetně Oscara pro herečku Mo´Nique nebo Zlatého Glóbu, to jsou ty nejznámější. Představitelka kruté matky, týrající svou dceru posbírala mnoho cen filmových kritiků. Krutost tedy ve filmu opět zabodovala.

Film rozhodně nenadchne každého. Pokud například patříte k lidem, kteří nesnesou pohled na tlusté, vyžrané jedince, nebo vám leze na nervy zpomalenost hlavní hrdinky, nejspíš film vypnete po pár minutách a tento oceňovaný kousek radši nikdy do konce nedokoukáte.

Pokud ale vydržíte, na oplátku vám film nabídne sondu do života v černošském ghettu v Harlemu 80. let. A že je to opravdu naturalistická podívaná, o tom není pochyb.

Film se točí kolem šestnáctileté dívky, které říkají Precious, ačkoli je to spíše výsměch, než cokoli jiného. Při slově Poklad si člověk vybaví trochu jiné zacházení, minimálně.

Jako s pokladem se opravdu s dívkou nejedná. Její matka odmítá pracovat, nicméně sociální dávky bere s nadšením. Člověk se neubrání jisté známé paralele se situacích v naší zemi. Otec dívky je něco tak odporného, že jsem ráda, že se tomuto individuu dostává pozornost jen okrajově. I když jednu zvlášť odpornou scénu si tvůrci neodpustili.

Precious 2010

Precious je dívka zbídačená, bez perspektivy, vzdělání. Do školy chodí, dokonce i prospívá. Ovšem že by uměla číst nebo psát, to zřejmě nikdo nezkoumá.
Přemístění na speciální školu, kde se specializují právě na podobné případy jako je Precious, se ukazuje jako téměř vysvobození z pekla. Ale žádné idylické závěry se také nekonají.

Precious se dostává nicméně do kolektivu, který jí je trochu bližší. Největší oporou jí pak třídní učitelka Rainová, která dokonce Precious na čas vezme k sobě do bytu. To že je paní učitelka lesbička se ve filmu nijak nepitvá, protože to není důležité.

Precious je mírně narušená osoba. Tomu se nelze divit, když vyrůstá v neuvěřitelných a pro dítě opravdu nevhodných podmínkách. Doslova otročí pro svou matku, která po ní nechce jen obvyklé věci, jako je večere. Ani po setmění v ložnici práce nekončí. Naštěstí se tenhle aspekt jejich vztahu příliš nerozvádí.

Precious 2010

První dítě, které jí také udělal její otec se narodilo postižené Downovým syndromem, a i když má normální jméno, říkají jí Mongo. Možná je to zvrácené, ale jsou to lidi jednoduššího charakteru.

Precious má zvláštní zálibu představovat si sebe sama jako slavnou a úspěšnou zpěvačku. A to zejména ve chvílích, kdy se jí děje něco nepříjemného. Radši utíká do své fantazijní reality, než aby čelila skutečnosti. To ji také nemůžeme vyčítat.

Z filmu by se dala udělat slušná melodramatická přehlídka ztrápených duší, ale naštěstí to tak nedopadlo. Je to film s velice citlivým tématem, ale nezdá se, že by se nořil do patosu, ani na diváka zbytečně netlačí. Vypráví si svůj příběh tak, jak mu to jde nejlépe. Skoro se zdá, že je mu jedno, jak to na nás bude ve výsledku působit.

Precious 2010

A i když jsem měla problémy film dokoukat, vydržela jsem a nelituji. Nevadil mi námět, zpracování ani nic podobného. Ale zpomalenost, která je pro snímek a hlavně pro Precious typická, mě občas doháněla k šílenství.

A herečka Mo´Nique je ukázková bestie, opravdu mi z ní bylo zle. Jinak tenhle snímek považuji za nevýraznější filmový počin loňského roku. Ale chce to pevné nervy ho dokoukat. Nicméně mě potěšilo, že se nekonal žádný slavný konec a všechno dopadlo realisticky. Nic jiného by filmu neslušelo.

Precious (2010)

Režie: Lee Daniels
Hrají: Mo´Nique, Gabourey Sidibe, Pula Patton, Mariah Carey

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka