Prahu a Brno čeká příliv horkokrevné španělské kinematografiePražské kino Světozor a brněnský Art chystá přehlídku španělských filmů, která ukáže to nejlepší ze současné tamější kinematografie a také nabídne českému divákovi výběr z filmů tzv. cine de toros – býčí filmy.
Hlavním lákadlem je nový filmový hit mexického režiséra Alejanda Gonzaleze Inárritu Biutiful s Javierem Bardemem v titulní roli bývalého narkomana Uxbala, který bojuje s rakovinou. Film byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a sošku má šanci si odnést i Javier Bardem, jehož výkon už nadchnul porotce v Cannes.

Snímek je zasazen do současné Barcelony, kde se Uxbal snaží vybřednout z morálního bahna, ve kterém se tolik let potácel a postavit se na vlastní nohy, přičemž se musí starat o  své dvě děti. Do toho všeho zasahuje jeho bývalá žena, prostitutka trpící maniodepresivní psychózou. Film tak slibuje silný zážitek, podobně jako u předchozích režisérových kousků, jakými jsou například Amores Perros nebo poslední film Babel. Rozdíl je tentokrát v tom, že tento snímek má pouze jednoho hrdinu a soustředí se jen na jeden ústřední příběh.

Biutiful

Celou festivalovou přehlídku zahájí film Tmavý chléb (Pa negre) režiséra Agustí Villarongy, který získal devět prestižních španělských filmových cen Goya. Odnesl si tak ceny za režii, nejlepší film, kameru, scénář a oceněni byli i herci. Slavnostního zahájení, které proběhne 15. února v 19:00 v pražském kině Světozor se zúčastní také režisér Agustí Villaronga a kameraman Antonio Riestra.
Snímek se odehrává v poválečných letech v Katalánsku, hlavním hrdinou je malý chlapec Andreua, který je svědkem brutální vraždy. Tato událost změní celý jeho pohled na svět, kde život dospělých je špatný, pokrytecký a plný zrady. Jeho dětství je násilně přerušeno a je přinucen rychle dospět. Tmavý chléb slibuje naprosto jiný styl vyprávění, než jaký by divák čekal v příběhu, kde na dějiny pohlíží malé dítě. Můžeme se tak těšit spíše na temný thriller.

Trailer filmu Tmavý chléb [ESP]

Dramatický snímek Pohřbený (Enterrado), který vznikl ve španělsko/francouzsko/americké koprodukci je filmem odvážným. Celý  se totiž soustředí na postavu Paula Conroye, pracovníka v Iráku, který je pohřben za živa. Divák tak celý film prožívá skrze uvězněného muže, který má v rakvi pouze minimum věcí, například mobilní telefon, zapalovač. Příběh se přitom netočí kolem Iráku, spíše se snaží být napínavým thrillerem, který je natočen velice sugestivně až dokumentaristicky. Tím si také získává pozornost diváka. Má ovšem i politicko-společenský přesah, kdy se zaměřuje na válečné konflitky, ovšem nejen ty v Iráku.
Film byl uveden na festivalu v Sundance, kde byl přijat s nadšením.

Trailer filmu Pohřbený [ENG]

Další snímek Moře (El Mar) opět režiséra Augustí Villarongy je příběh dvou chlapců Manuela a Ramalla. Oba mají tuberkulózu, ale každý se se svou nemocí vyrovnává po svém. Ramallo se snaží nemoc ignorovat, kdežto Manuel našel útěchu v náboženství. Mezi oběma muži tak vzniká silný vztah, který časem vyústí ve více než pouhé přátelství.  Tento snímek je z roku 2000.

Trailer filmu Moře:

Cine de toros – Býčí filmy

Neboli snímky, kde jsou hlavním tématem býčí zápasy. Toreadoři se celé věky těšili úctě, stávali se náměty obrazů, psali se o nich knihy a s rozvojem kinematografie se o nich začali točit i filmy. Cine de toros je tedy označené celé specifické skupiny filmů, které se soustředí pouze na tematiku býčích zápasů. Je to ojedinělá věc, kdy se národní kinematografie takto urputně snaží zachytit jednu skupinu lidí. Ovšem netýká se jen španělských tvůrců, například italský režisér Francesco Rosi se nechal zlákat tímto žánrem.
Festival La Película přinese šest takových snímků, což je pouhý zlomek z celkového počtu melodramatických, životopisných příběhů o slavných toreadorech, nicméně i takový výběr přiblíží tuto specifiku španělské kinematografie českému divákovi.
Filmy z této sekce jsou výběrem toho nejlepšího, můžete se tedy podívat na film z roku 1917 Krev a písek nebo novější tvorbu r zoku 2008 Modrý býk. Dále jsou v nabídce filmy El Litrí a jeho stín (1959), Horká hlava (1963), Justino, vrah v důchodu (1994) a Okamžik pravdy z roku 1965.

Kompletní program a další informace o této přehlídce, včetně možnosti rezervace a info o cenách najdete na stránkách http://www.kinosvetozor.cz nebo na http://www.bkc.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka