RECENZE: Piráti z Karibiku plují na vlnách grotesky – není to špatné, jen trochu přehnanéŽe se poslední díl Pirátů v Cannes nelíbil? Možná ho tam brali příliš vážně. Třeba už zapomněli, že se toho od prvního dílu zas tolik nezměnilo, kromě výměny herců a zápletky. Nejspíš se příliš soustředili na děj, od kterého dokonce očekávali logičnost a smysluplnost. Možná jim nestačily vtipné výstupy Jacka, charisma Barbosy a roztomilé šišlání Angelici. V tom případě vůbec nechápu, proč se na Piráty dívali.

Připravíte-li se na to, že jdete na Piráty z Karibiku, že chcete vidět hlavně vtipné scény s Deppem, charismatické výstupy Barbossy a obměnu v hlavní ženské roli v podobě půvabné Penelopé Cruz, čeká vás v kině docela příjemný zážitek. Není občas na škodu na dvě hodiny vypnout a sledovat pitvoření Johnnyho Deppa, na kterém je opravdu hodně vidět, že ho role Jacka Saprrowa neuvěřitelně baví. Skoro vás tím svým nadšením skrz plátno nakazí.

Galerie

[nggallery id=21]

Všechny ty negativní ohlasy, které na Piráty zaznívají, pramení z celkového nepochopení, o co tvůrcům šlo. Za prvné: vydělat peníze, za druhé: pobavit diváky. Obojí se docela daří. I když budete zatvrzelý odpůrce Pirátů (jste-li, radím vám upřímně, nechoďte na to) najdou se scény, při kterých vám minimálně ucuknou koutky. Neříkejte mi, vy cynikové, že jste se nezasmáli u scény s královskými větrníky?

Penelopé Cruz jako dávná Jackova láska a dcera nejohavnějšího pirátského lotra, jakého kdy tato země poznala, není jen pouhá ozdobička. Je to plnohodnotný parťák. Je energická, šarmantní a sálá z ní živočišnost. Přesně jak se na pirátskou dcerku sluší. Jako ozdoby jsou tu rozesety mořské panny. Zejména pak ta hlavní, Siréna v podání španělské modelky Astrid-Berges Frisbey. Celý film se tváří smutně a občas zasyčí. Její zachránce Filip, věřící mladík, neváhá strhnout svršek a poskytnou jej pohotově své mořské panně. Tato linie příběhu je absolutně nezajímá. Dozvíme se z ní pouze to, že i bestiální mořská panna může mít lidské pocity a přispěchat na pomoc ve chvíli nejtěžší. Mořské panny tady opravdu nejsou popsány tak, jak jsme byli zvyklí od Andersena. Tímto milostným spletencem se zřejmě tvůrci snažili vyplnit díru, která nastala po odchodu Elizabeth a Willa. Jenže jejich milostné vzplanutí bylo alespoň uvěřitelné a životaschopné.

Černovous jako nová hlavní postava, vyvrhel největších rozměrů, vedle kterého vypadá Davy Jones ze třetího dílu jako mírumilovný tvorek, co se řád škádlí svými chapadly, vyzařuje hrůzu a rozsévá smrt kudy chodí. Neštítí se opravdu ničeho. Obětoval by si svou dceru, bylo by to potřeba. Mezi jeho záliby patří mimochodem také oživování mrtvol. Zvláštní chlapík.
Filmaři si opět velice pěkně pohráli s filmovými triky. Loď Černovouse, kterou dokáže ovládat pomocí svého meče a vlastně pomocí vůle, kde lanoví ožívá a omotává se jako had kolem námořníků, to je jeden z mnoha velice povedených triků. Co ztrácí Piráti na zápletce, slušnou měrou vyvažují právě tyto pasáže. K dalším povedeným kouskům patří Perla v lahvi. A nechybí ani otravná nesmrtelná opička…

Prvoplánově působí ovšem efekty „dělané“ do 3D verze. Na 3D verzi jsem odmítla jít, za prvé: ze 3D nejsem nijak zvlášť unešená a za druhé: odmítám poslouchat skřehotání nějakých českých herců, když se dívám na zahraniční film! (Divím se, opravdu se divím, že čeští diváci v kině tolerují takovou nehoráznost, takové prznění filmů!) Dívat se na Johnnyho Deppa jak skrz něj promlouvá třeba Saša Rašilov? To je jako dostat pouze poloviční porci.. nezáleží jen na tom, jak se herci pohybují. Jejich hlasový projev je důležitá stránka jejich výkonu. Tak nevím, proč by mě o ní měl někdo okrádat.
Takže máchání mečem směrem k divákovi, nesmyslně dlouhé nájezdy některých scén… to je daň, kterou my normální diváci musíme platit za to, že někdo chce vidět 3D verzi.

Ze čtvrtého pokračování pirátské série opravdu sálá nadsázka. Kdo si toho nevšiml je slepec nebo ignorant. Rob Marshall se ujal režie a vytvořil slušnou jízdu. Je to dobrodružný film ne psychologický thriller.
A navíc dostanete notnou dávku vtipu a ironie. Sebeironie, pro upřesnění. Nebo my chcete namluvit, že scéna s Barbossou chytajícího žabku je tam z jiného důvodu?
V tomto dílu nadsázka fungovala. Obávám se ale, že pokud se dočkáme pokračování (jako že to vypadá pravděpodobně), nebude tento styl v dalším díle žádoucí. Veškerý potenciál totiž už čtvrtý film vyčerpal.  Pátý, natočený v podobném duchu, to by byla teprve katastrofa.

Vedle Jacka Saprrowa je bezesporu nejdůležitější a divácky neoblíbenější postava kapitána Barbossy v podání charismatického Geoffreyho Rushe. Dokonce i s pudrem na tváři a parukou, ve službě královského námořnictva má své staré kouzlo a šarm. Jeho herectví není těžkopádné. Jackovy výstupy jsou v jistých momentech už na hranici snesitelnosti, ale Barbossa pořád vystupuje se stejnou lehkostí. Dokonce i když si se zalíbením krájí jablíčko k snídani. (Vzpomeňte na první díl, Barbossa miluje jablíčka.)
Z původního obsazení bohužel zmizel i jednooký pirát a jeho kumpán. V předchozích dílech se právě oni starali o vtipné scény.
Osvědčená hudba Hanse Zimmera zůstala téměř nezměněná, stále se stejnými hlavními motivy. Když je to dobré, proč to měnit.

Oficiální stránka na youtube je opravdu slušně vybavena scénami z filmů. Propagační kampaň je až moc megalomanská. Možná je to megalomanií vlastní producentu Jerrymu Bruckheimerovi. Já měla štěstí, že jsem si tato videa před návštěvou kina nepustila. Kdo tu chybu udělal, seděl v sále nejspíš poněkud zklamán. To nejlepší a často nejvtipnější totiž již viděl. Kde jsou ty časy, kdy stačil jeden trailer…

Komu se líbily předchozí díly, komu se stále ještě nezajídá komický běh Johnnyho Deppa, kdo se těší na barevnou jízdu a film přesně dělaný na odreagování, ten si nový díl Pirátů z Karibiku s podtitulem Na vlnách podivna opravdu užije. I když se občas na těch podivných vlnách sám při sledování ocitne. Přehnanost některých scén a hlavně troufalost režiséra je místy až k neuvěření.

 

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna / The Pirates of Caribbean: On Stranger Tides 2011

Režie: Rob Marshall
Hrají: Johnny Depp, Penelopé Cruz, Geoffrey Rush, Ian McShane, Kevin McNally, Astrid Berges-Frisbey

Foto: disneypictures.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka