Pirátské řádění pokračuje… ale vážně?Popularita filmových sérií započala svou vlnu  nejspíš v roce 1962, tedy první filmovou „bondovkou“. Filmoví producenti si začali mnout ruce nad úspěchem série a tento trend pokračuje dodnes. Je s podivem jak je divák jednoduchý. Navykne si na jednu postavu a stále si myslí, že ho nový díl něčím překvapí. Téměř vždy je ale přesvědčen, že se jedná  prakticky o totéž.
Stejná šablona, jen ty kulisy a arcipadouch se mění. A někdy také představitel hlavního hrdiny. V případě sérií o proslulém britském agentovi 007 se herec změnil celkem často. Začínal se Seanem Connerym a přes Rogera Moora, Pierce Brosnana se dostal až k Danielu Craigovi.

Johnny Depp a spol.

Změnit hlavního představitele v případě filmové série o Pirátech z Karibiku je nemyslitelné. Takže kdy se dočkáme konce Pirátů? Až Johnnyho Deppa role Jacka Sparrowa přestane bavit. A vzhledem k tomu, jak se bavil u předešlého filmu, na nějž se stále valí řady diváků, můžeme očekávat, že energie pro další pirátské dobrodružství v Deppovi stále dřímá.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna vyměnili režiséra. Zůstala jen hrstka z původního obsazení (kromě Deppa také vynikající Goeffrey Rush) a producent (megaloman) Jerry Bruckheimer. Gore Verbinski opustil tuto sérií se ctí (Ač je ze strany fanoušků i kritiky kvalita třetího pokračování velice zpochybňována. V rámci série je to slabší díl, ale přeci jen splňuje všechny parametry akčně-dobrodružného spektáklu, který má především pobavit) a vydal se do poněkud jiných filmařských vod.

Zkusil si trochu jinou práci na animovaném snímku Rango, který se vrací k dalšímu mrtvému žánru, tedy westernu. Rob Marshall se chopil otěží a čtvrtým pokračováním se vydal na další neuvěřitelné dobrodružství kapitána Jacka Sparrowa, který se tentokráte snaží dopídit k Prameni mládí. Dodal Pirátům také třetí rozměr (který je dnes snad povinností u snímku, který toho moc nevypráví) a diváci uvítali další pokračování obrovskou návštěvností. A návštěvnost rovná se zisk.

Přitažlivost pokračování

Není tedy třeba pozastavovat se nad tím, že se hollywoodskými žurnály šíří zprávy o tom, kterak je další pokračování Pirátů na spadnutí. Johnny Depp je prý jen kousek od podpisu smlouvy na další díl. Ten kousek, který ho dělí od přikývnutí je absence scénáře. Zatím totiž existuje pouze vize (a nikoli neoprávněná), že lidem se stále tyto pirátské filmy nezajídají. Proto se bude točit, dokud budou lidé chodit.
Podle této zprávy zatím Johnny Depp  vyčkává na scénář, protože nechce zklamat své fanoušky.

Leckoho zklamal již čtvrtým pirátským filmem. (Mě ne, já se pobavila. Noví Piráti se totiž nejvíce vysmívají právě sami sobě.) Mnozí mu dokonce zazlívají skutečnost, že už se neobjevuje v kinech jen sporadicky, v rolích outsiderů, jako tomu bylo za starých dobrých časů. Jednoduše, tito lidé mu závidí peníze. (Johnny Depp se totiž na plátně rozhodně před Piráty neobjevoval sporadicky. Prakticky od Střihorukého Edwarda – to jsme v roce 1990, se každý rok dostane na plátno minimálně jednou. )

I česká kina najednou vzali usedlí čeští diváci útokem. Kinosedačku promáčklo svou zadnicí (jen za premiérový víkend) celých 127 075 lidí. Víkendové tržby se vyšplhaly na téměř 19 milionů korun. Ona závratná částka je dána především dražší vstupenkou, kterou si musíte pořídit, chcete-li mít z filmu větší zážitek v podobě otlaků po nesnesitelných 3D brýlích. Trend filmových sérií prostě neuvadne.
Otázka je, zda-li je to špatně. Většinový vkus (a to nemusí být urážka) směřuje k barevným, načančaným, dobrodružně-akčním spektakulárním podívaným, kterým dominuje charismatický hrdina (A to Depp bezesporu je), velice pěkné exteriéry (nebo hezky vyzdobené studio, nebo zelené pozadí) a jednoduchá, lehce stravitelná zápletka.

[nggallery id=21]

Vzpomeňme na Indiana Jonese. První film, kde se objevil slavný archeolog s bičem ani neměl jeho jméno v názvu. Dobyvatelé ztracené archy Stevena Spielberga z roku 1981 bezesporu také přispěli ke vzkříšení filmových sérií. Následovala tři pokračování, kdy mezi třetím a čtvrtým filmem uběhlo devět let. A Harrison Ford i jako „skorodůchodce“ v roce 2008 mrská bičíkem stále šikovně.
Ale filmové sérii podněcují lépe než cokoli jiného prodej předmětů, které více či méně asociují s danou sérií. Oblečení, hračky, knihy atd. Výčet je opravdu více než bohatý. Nakrmí a přiživí se na sériích tak moc lidí, že by byl prostě zločin tu žílu přetít, dokud z ní příští čerstvá krev.

Neoficiální oznámení slibuje další Piráty, ale…

Vraťme se zpět k původnímu oznámení. Od serveru thewarp.com převzali zprávu takřka všechny další zahraniční servery specializující se na hollywoodskou šuškandu. Co je ovšem na tomto oznámení nejpodivnější, je právě fakt, že chybí jakákoli vyjádření kohokoli z tvůrců. Celé se to točí kolem výroku producenta pirátské série Jerryho Bruckheimera, který v květnu vypustil do éteru prohlášení, že pracuje na pátém pokračování Pirátů, ale že do toho bez Deppa nepůjde.
Thewrap.com  se pak ohánějí důvěryhodným zdrojem, který ovšem ani jednou nejmenují. Ani studio Disney, které Piráty produkuje, ani Depp nebo Deppův agent se k tomuto výroku nijak nevyjádřili.
Kdo viděl Piráty z Karibiku: Na vlnách podivna,  nepochybuje o tom, že varianta s pátým filmem je více než možná. Onen otevřený konec slibuje pokračování v každém ohledu. A Johnny Depp aka Jack Sparrow stále srší energií.
A cílová skupina pirátského fenoménu nevymře, naopak se stále obnovuje a rozrůstá. I přes očividnou klesající kvalitu. (Ale ono to nebude zas tak zlé, na hrozné třetí Transformers jste do kina taky šli, tak si ty poznámky o klesající kvalitě nechte pro sebe.)

Máme-li se vážně těšit (nebo děsit?) na další pokračování zatím nelze s určitostí říct. Ale z výše zmíněných důvodů je varianta, že se pokračování dříve či později dočkáme, pravděpodobnější než ta, že se série utne. Peníze hýbou světem. A o zábavním průmyslu (zvláště pak o jeho Mekce Hollywoodu) to platí zrovna tak.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka