Předběhl Peter Jackson Hobitem dobu? Rychlost 48 fps je (zatím) zřejmě mocUPDATE: Na půlnoční projekce je stále možnost zajistit si lístky. CinemaCity pro velký zájem přidává další časy projekcí, které začínají pár minut po půlnoci. A další update pro obyvatele Zlína a okolí, v Golden Apple Cinema je stále dostatek volných míst na půlnoční premiéru. Za informaci děkuji @juhihladky

UPDATE 2: Podle českého distributora filmu se bude promítat Hobit: Neočekávaná cesta rychlostí 48 fps v Cinema City Slovanský dům a v Premiere Cinema Park Hostivař. Pro milovníky kompletního zážitku z filmu je bohužel smutná zpráva, že HFR projekce bude probíhat pouze u verze s českým dabingem. Nu, co k tomu dodat…

S tím, jak první část filmové trilogie Hobit Petera Jacksona vstupuje do kin, ozývají se často hlasy, že rychlost promítání, která je dvakrát vyšší než je současný standard, většině diváků vadí. Jackson Hobita natáčel na vysokorychlostní 3D kamery RED, které měly zaručit mnohem plynulejší a uvěřitelnější obraz. Někteří první diváci z Nového Zélandu, kde měl film přirozeně svou premiéru, si však místo skvělého HD zážitku stěžovali na závratě a nevolnosti, někteří dokonce na bolest hlavy. Filmový kritik z New York Daily News  Ethan Sacks přirovnává sledování Hobita k prvnímu setkání s HD televizí, kde je patrno mnohem víc detailů a divák si tak musí chvíli zvykat, než mu obraz přijde přirozený. Dostává totiž mnohem více vizuálních informací, což se děje i v případě Hobita. Navíc na velkém plátně a ve formátu 3D. Kdo si ale pamatuje první návštěvu pražského IMAXu, vzpomene si také pravděpodobně na mírné točení hlavy a občasné zavírání očí během projekcí. První filmy promítané v IMAXu také byly většinou ani ne hodinu dlouhé dokumenty. Delší filmy se začaly promítat později. Rychlost 48 fps je tak zřejmě jen další průlom, na jaký si diváci brzy zvyknou. O zvuku se při jeho zavádění ve 30. letech minulého století také nemluvilo příliš lichotivě. Dnes se na němý film vydrží dívat málokdo. 

Další Jar Jar Binks?

Ethan Sacks je ve své reakci na Hobita vesměs nadšený, ale vytýká filmu jednu věc. Gandalfův přítel čaroděj Radagast (Sylvester McCoy) je prý příliš šaškovitý a zbrklý, až místy připomíná zřejmě nejvíce nenáviděnou postavu v dějinách filmu Jar Jara Binkse ze Star Wars I: Skryté hrozby. S Jar Jarem se však dá jen těžko někdo srovnávat, takže je naděje, že Radagast nakonec nebude tak nesympatická postava, aby zkazila zážitek z celého filmu. Skrytá hrozba patří k méně oblíbeným dílům série nejen vinou Jar Jara Binkse. Faktorů se musí sejít vždy víc.

Sacks je ale celkovým vyzněním Hobita nadšen a za skutečného čaroděje ve Středozemi považuje Petera Jacksona. Až čas ukáže, zda byl Jackson vizionář a natáčení filmových megahitů  rychlostí 48 fps se stane standardem. Na Twitteru se samozřejmě již objevily první reakce na film a jeho vizuální stránku. Režisér a producent Bryan Singer zveřejnil nadšený příspěvek o Hobitovi. Svůj obdiv vyjádřil také představiteli Gandalfa Ianu McKellenovi.

Bryan Singer Twitter Vzhledem k tomu, že si dvojnásobná rychlost promítání žádá rozdílené technické vybavení, uvidí diváci Hobita promítaného rychlostí 48 fps v tisícovce kin ze zhruba pětadvaceti tisíc, ve kterých se bude film promítat. V českých kinech poběží Hobit standardní rychlostí   24 fps. Promítat se bude ve třech verzích: IMAX 3D s titulky, klasické 2D s titulky a 3D s dabingem. Většina kin po republice pořádá půlnoční projekce, ale jestli jste si nezajistili lístky včas, pravděpodobně se na ně už nedostanete.

Do českých kin vstupuje první část Hobita 13. 12. 2012. Stopáž filmu je 166 minut, což je úctyhodná porce. Peter Jackson zřejmě nechce vynechat ani jeden detail z knihy, která je vcelku útlá a rozhodně ne tak informačně nabitá jako Tolkienova zásadní trilogie Pán prstenů.

 

Hobit: Neočekávaná cesta /
The Hobbit: An Unexpected Journey

Česká premiéra: 13. 12. 2012
Režie: Peter Jackson
Scénář: Fran Walsh, Phillippa Boyens,
Peter Jackson, Guilermo del Toro
Hrají: Martin Freeman, Ian McKellen, Cate Blanchett,
Hugo Weaving, Sylvester McCoy

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka