Perfect Days Alice Nellis přesvědčí, že ženy mají své dnyRežisérka Alice Nellis se pustila do zfilmování úspěšné divadelní hry, kterou uváděla po sedm let v divadle Na zábradlí. Hra skotské dramatičky Lizy Lochheadové Perfect Days vypráví o úspěšné ženě, která má skvělou kariéru, spokojený život i dobré přátelé. Za vším se skrývá „ale“, protože dokonalost bývá pouze zdánlivá. Ve hře Barbs ve filmu Erika totiž touží po dítěti. Otázka je ale s kým si dítě pořídit. Bývalý manžel našel novou lásku v mnohem mladší ženě. Nejlepší kamarád je homosexuál, nejlepší kamarádka nejde pro ostré slovo. 
Základní kostra hry zůstává, ale film nabízí mnohem bohatší možnosti vyprávění. Kromě změny jmen proběhne i rozšíření děje.
Zajímavostí je, že Zuzana Bydžovská, která ve hře hraje ústřední postavu si ve filmovém zpracování zahrála kamarádku Alici. Do hlavní role se Alice Nellis rozhodla obsadit Ivanu Chýlkovou.

Mít všechno a nemít nic

Alice Nellis již ve svém filmu Tajnosti ukázala, že její silnou stránkou jsou emoce, které ale nefungují na každého. Tajnosti mohly klidně působit jako pokus o feministický film, protože se soustředily především na vývoj svých ženských hrdinek, nejvíce pak na ústřední postavu, kterou ztvárnila Iva Bittová.
V Perfect Days se nám režisérka pokusí ukázat, že ženy žijící v 21. století, byť úspěšné, nejsou dokonalé a ani být nemohou. Film tak může působit jako protipól americké produkce, kde jsou ženy zobrazovány jako příští vůdci zvládající vše. Rodinu, kariéru, osobní život.
Erika zvládá kariéru, ale osobní život nestíhá.

Perfect Days chtějí být především komedií. S nadsázkou vyprávěným příběhem, kde vše plyne tak jak má. Existenciální rovina o ženě, která ve svých čtyřiceti letech pořádně neví, čím chce být, je jen hybatelem vtipných událostí. K tomu přispěje i její seznámení s mladým barmanem Adamem, který se zúčastní proměny v její televizní show „Před a po“.

[nggallery id=104]

Foto: BONTONFILM

Cesta z divadla k filmu

Alice Nellis strávila se hrou Perfect Days sedm let. Představení v divadle Na zábradlí bylo pokaždé až do derniéry vyprodané. Jenže co funguje v divadle, nemusí být vhodné ve filmu a naopak. Divadelní hra urazila kus cesty, než se z ní stal filmový scénář. O tvorbě filmového scénáře Alice Nellis říká: „Ve scénáři je dodržena základní zápletka a postavy. Prostředí, ve kterém se děj odehrává, je jiné – mnoho scén je zasazeno do exteriéru, scény, které byly ve hře “vypravované” se ve filmu opravdu odehrají, a vzhledem k posunu některých postav, zde vzniká možnost další, filmové a obrazové roviny vyprávění.“

Autorka hry Liz Lochheadová se zúčastnila pražské divadelní premiéry, ale do tvorby filmového scénáře Alici Nellis nezasahovala. Alice Nellis ale přiznává, že jí sama Lochheadová trochu naváděla, aby ze hry vytvořila film.
Obsazení mužských rolí vypadá na první pohled nesourodě, Alice Nellis má ale jednoduché vysvětlení: „Chtěli jsme Ivanu a Zuzanu obklopit zajímavými muži a to se, myslím, podařilo. Skvadra Bob Klepl, Ondřej Sokol a Vojta Kotek obklopí ženu opravdu v mnoha polohách.“

Filmy Alice Nellis jsou oblíbenější spíš za hranicemi než u nás. Svědčí o tom velké množství cen z prestižních filmových festivalů. Už její první celovečerní hraný film Ene Bene byl oceněn jako nejlepší film na Mezinárodním filmovém festivalu v San Francisku. Snímkem Výlet z roku 2002 si vysloužila i dva České lvy za nejlepší scénář a cenu kritiků. Doma nejúspěšnějším filmem se ale staly Tajnosti z roku 2007, které získaly Českého lva za nejlepší film roku a dařilo se jim i v kinech. Staly se 19. nejnavštěvovanějším filmem se 150 088 diváky.

Perfect Days – I ženy mají své dny

Česká premiéra: 3. listopadu 2011
Režie: Alice Nellis
Scénář: Alice Nellis (Podle hry Liz Lochheadové)
Hrají: Ivana Chýlková, Zuzana Bydžovská,
Bob Klepl, Vojta Kotek, Ondřej Sokol,
Zuzana Kronerová, Martha Issová

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka