Zažijte Cannes v pražském PonrepuKino Ponrepo, promítací sál Národního filmového archivu pořádá ve dnech 12. – 13. září 2012 oficiální ozvěny letošního festivalu v Cannes – sekce Týden kritiky. Přehlídka je součástí celoroční cyklu ozvěn této sekce, která začíná v cinamétece v Paříži. V Ponrepu bude na programu kompletní výběr letošní krátkometrážní soutěže, výběr filmů z ročníků 2009-2011 a uvidíte také program letošního slavnostního zakončení, které sestává z děl již renomovaných režisérů Joaa Pedra Rodriguese či Tsaie Ming-Lianga. Všechny filmy v tomto programu budou uvedeny v české premiéře. 

Změny v pražské cinamatéce

Oficiální repríza Týdne kritiky je součástí postupné proměny kina Ponrepo, které na letošní a příští rok chystá další mimořádné programy a přehlídky. V listopadu se například návštěvníci mohou těšit na přehlídku nové německé filmové vlny „Berliner Schule“. Na začátku nového roku se pak v Ponrepu představí bohatý program u příležitosti 70. výročí profesionálního filmového archivnictví v českých zemích.
Ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant dodal, že bude usilovat o to, aby se oficiální ozvěny canneského festivalu v Ponrepu objevovaly každý rok. Především kvůli navázání bezprostředního vztahu s tímto světoznámým a významným filmovým festivalem.

Jedním z kurátorů programu je Bernard Payen, který vedl výběrovou komisi krátkometrážní sekce na letošním festivalu v Cannes a poslání kategorie shrnul do těchto slov:

„Někdy je to záběr či scéna, pohled herce, hlas herečky, pohyb kamery, ojedinělý vztah či
krása zvuku. Je to intuice, která nás přiměje, abychom si na začátku pro nás neznámého
filmu řekli, že právě tento snímek může zrodit režiséra, který nás bude ještě dlouhou dobu
inspirovat. První režisérské kroky jsou tím podstatným pro nás, kteří vybíráme krátké filmy, a
jsme tak svým způsobem u zrodu zatím utajené kinematografické tvorby.“

 

Jedním z hlavních lákadel jsou filmy již zkušených režisérů, mezi kterými je také Tsai Ming-Liang, který na letošním festivalu v Cannes představil svůj snímek Chodec (Nádhera). Film je zasazen do současného Hong Kongu a je přemítáním nad otázkou, zda je Hong Kong krásný, podivně krásný či krásně podivný.

Celou přehlídku pro kino Ponrepo připravili Jakub Felcman a Amira Shehatová. Všechny filmy budou uváděny v původním znění s anglickými titulky.
Pro kompletní program a více informací o této přehlídce navštivte oficiální stránky kina Ponrepo.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka