OVERVIEW: Hra o trůny – 1. řada za námiPřiznám se, že fantasy literární tvorbu příliš nesleduji. Takže jsem do uvedení Hry o trůny na televizní obrazovky vůbec netušila, kdo je Goerge R. R. Martin. Nyní mám chuť si tu ságu přečíst celou. Na druhou stranu se ale těším na další řadu, a chci být překvapená. Možná proto sáhnu pouze po prvním dílu.
Nebudu tedy hodnotit knižní předlohu, ale televizní zpracování tohoto velice zajímavého fantasy příběhu. Kde ani téměř nevnímáte, že jde o fantasy. Přesně to se mi na Hře o trůny líbí. Je to takové vyspělé, zajímavé, uvěřitelné.

Na každou novou epizodu jsem se napjatě těšila. Nikdy jsme nebyla zklamaná. Až na postupně ubývající sexuální scény. První díl obsahoval bezesporu největší koncentraci nahoty z celé první řady. Tím nenaznačuji, že bych se na seriál dívalazáměrně kvůli těmto scénám. Nelze si ale nevšimnout toho, že první díl měl lidi nalákat k pravidelnému zapínání televize. (Nebo jiného potulného shánění seriálu.)

V následujícím článku shrnu první sérii seriálu HBO Hra o Trůny. Pokud jste seriál zatím neviděli, doporučuji nečíst. Obsahuje množství spoileroidních informací.

[nggallery id=27]

Zima se blíží

Začátek prvního dílu připomíná svou atmosférou až téměř hororový příběh. Vidíme muže z noční hlídky, kterak se vydali na průzkum na severní stranu Zdi. Zde je ovšem čekalo nemilé překvapení v podobě barbarského kmene, který měl navíc podle pověstí zmizet ze světa. Bílý chodci, jak se jim říká, jsou nelítostná sebranka, která vraždí a dělá z lidí zombie.

Na seriálu vás dále upoutá velice líbivá hudba. Jak v úvodní titulkové sekvenci (která je mimochodem také pěkně zpracovaná), tak v celé sérii. Hudbu k Hře o Trůny složil Ramin Djawadi, která má na svědomí také hudbu k skvělému seriálu Prison Break.
Po trochu mrazivém úvodu se v první sérii seznamuje hlavně s rodem Starků. Lord Eddard „Ned“ Stark je pán Zimohradu a se svou manželkou mají pět dětí. Plus jednoho bastarda. Lord Eddard se zpočátku jeví jako hlavní hrdina, který zřejmě svým morálně silným charakterem nastolí mír. Ovšem v tak roztříštěné zemi jako je Západozemí se ke slovu nedostávají pouze čestné úmysly.

Záhy se totiž můžeme více poznat s dalším rodem. Intrikářští Lannisterové, z nichž největší slizoun je bezpochyby Jamie Lannister. Přiznávám, že jsem zpočátku mírně křivdila Tyrionovi (skřetovi), který na mě působil také nevěrohodně. V průběhu této série se z něj ale stala moje oblíbená postava. Která má vždy v rukávu nějakou trefnou ironickou poznámku. Jeho kousavá upřímnost mě vždycky skvěle pobavila.
Královnu Cersei z rodu Lannisterů si zahrála stejná herečka, která řádí v oblíbeném seriálu Terminátor: Příběh Sáry Connorové.
S castingem je to zajímavé. Většinu rolí ztvárnili herci a herčky, kteří doposud v žádné velké roli nevynikly. Výjimku tvoří například představitel Neda Starka Sean Bean, jenž nakonec i tady sdílí stejný osud jako jeho Boromir v Pánovi prstenů.
Nikolaj Coster-Waldau, jenž propůjčil svou tvář mírně bezcharakternímu Jamiemu, má na svém kontě slušnou filmografii.

Dalším rodem, který se představuje v první epizodě jsou Targaryenové. O Šíleném králi, který byl právě z tohoto rodu pak slýcháme po celou první sérii. A je to právě Viserys, který se cítí jako právoplatný dědic Železného trůnu. Spolu se svou sestrou museli do exilu, jinak by byli jistě také zabiti. Křehkou a velice půvabnou Daenreys ztvárnila britská herečka Emilia Clarke a jejího trochu vyšinutého bratra si zahrál Harry Lloyd.

Fanoušci se shodují v tom, že ač se kniha nedá přesně přepsat do filmu nebo televizní série, Hra o trůny se povedla výborně. Do šedesáti minut sice nemůžete vtěsnat vše, nicméně toto zpracování rozhodně předloze „ublíží“ méně, než kdyby se někdo pokoušel vecpat celou knihu do dvou hodin. Na seriálu aktivně jako výkonný producent spolupracuje i autor knih, který svým supervizorským okem dohlíží na jeho kvalitu.
Filmovému fantasy tak možná zvoní hrana…

Je to právě  vývoj postav, který je na seriálu Hra o trůny tak zajímavé sledovat. Právě tou hodinovou stopáží pro jednu epizodu je způsobeno, že je zde opravdu místo pro akci, konflikt, ale také o charakterový posun.

[nggallery id=28]

Železný trůn

Do konfliktu se tu dostáváme prakticky v každé epizodě. A to především kvůli neustále se opakujícím sporům o moc. V tomto případě je moc symbolizována Železným trůnem. Na jihu Západozemí v Králově přístavišti je sídlo krále. Ve chvíli kdy seriál Hra o trůny začíná hoví si na trůně Robert Baratheon. Toho si zahrál britský herec Mark Addy (Robin Hood, Příběh rytíře). Trochu vypasený král, který kromě své manželky, královny Cesrei, rád brousí i jiný materiál. Především coury všeho druhu.

Ale ani královna není zrovna nevinný anděl. Asi jako nikdo z prohnaného rodu Lannisterů. Jamie je její dvojče, a tak mají zřejmě pocit, že když spolu sdíleli devět měsíců společnou dělohu, mohou i po letech ulehnout spolu na jedno lože. Právě to se stane osudným malému Branovi Starkovi. Jelikož uzří královskou soulož, je nemilosrdně vyhozen z okna. Bohužel pro Lannistery, přežije.

Malou zajímavostí, a přiznávám, že jsem si toho hned nevšimla, je měnící se úvodní titulková pasáž. Ukazuje místa, ve kterých se bude odehrávat klíčové situace  v  dané epizodě.

Během první série umírá král Robert a je potřeba obsadit jeho uvolnivší se místo. Nabízí se možnost posadit na trůn jeho syna Joeffreyho. Ovšem jak Ned Stark zjistí, Joefrrey není jeho syn. Je to výkvět incestní lásky Cersei a Jamieho. A opravdu se na něm pozná trocha degenerace. Tomu spratkovi je deset a půl, ale neštítí se popravovat lidi, vyřezávat jazyky apod. To jsou kratochvíle, kterými si mladý král krátí volnou chvíli.

Bastardova Noční hlídka a draci

Ned Stark se kdysi při svých hrdinských výbojích jednou spustil a vznikl z toho chlapec jménem Jon. Jelikož není pravý Stark, nesmí používat rodové jméno. Je označen přízviskem Snow (Sníh), které se na Severu dává urozeným bastardům. Jonův život není zrovna harmonický. Lady Cat  k němu nechová zrovna přátelské vztahy, nesnaží se to ani příliš skrývat. A Ned nemůže svému synovi projevovat tolik lásky, kolik dává svým ostatním dětem.

Představitel Jona Snowa Kit Harington je právě jedním z oněch začínajících herců, pro které může být role v seriálu Hra o trůny startovním můstkem pro další zajímavou práci. A zřejmě také bude. Alespoň podle profilu na imdb.com. V roce 2012 jde do kin Silent Hill: Revelation 3D, kde hraje právě Kit Haringot a také Sean Bean. (Ned Stark)

Zmínka o Bílých chodcích v prvním díle postupně vyšumí. A ani se v této sérii nedočkáme jejich přítomnosti. Ale jeden náznak tu přeci jen najdeme. Nicméně na pořádnou výpravu za Bílými chodci si budeme muset počkat až do příštího jara, kdy bude uvedena druhá série. První série je zakončena výpravou za záchranou Benjena Starka, Jonova strýce.

Poté, co se Viserysovi katastrofálně nepodařilo uchvátit  Železný trůn, jak si představoval, když téměř prodal svou sestru Dothrakům a velkému khalu Drogovi, je to právě Daenerys, kdo se může chopit moci. Velký hřebec Drogo bohužel nevydržel, ale Daenerys má svůj plán. Jelikož ví, že oheň nemůže zabít draka.

Je příznačné, že v druhé sérii se Daenerys dostane ještě více prostoru. A možná se i ona zapojí do boje o Železný trůn. Teď, když přivedla na svět tři dráčky.

Vztahy v Západozemí jsou více než vyhrocené. Naděje na mír jsou téměř nulové. Nejvíce zuřivosti se rozlévá mezi Starky a Lannistery. Když dal nový „spratkokrál“ Joeffrey rozkaz zabít Neda Starka, zhatil jakoukoli možnost o uzavření příměří.

Natáčení druhé řady by mělo začít 25. července 2011. Stejně jako první řada bude z velké části natáčení probíhat v Severním Irsku. První série se natáčel také na Maltě. Jaká bude nová natáčecí lokace pro druhou řadu, to se zatím nepotvrdilo.
První série zabrala celkem 170 natáčecích dní. 133 proběhlo v Severním Irsku, zbylých 37 dní se natáčelo na Maltě.

Dothracký jazyk vytvořila Language Creation Society (Společnost pro tvorbu jazyků) v čele s Davidem J. Peterosnem. Ten pro tvorbu tohoto zajímavého jazyka využil analýzu ruštiny, estonštiny, swahilštini a inuitštiny.
Rozpočet na jednu sérii se pohybuje kolem 50 – 60 miliony dolarů.

Hra o trůny se také stala nejlépe v zahraničí prodávaným seriálem v produkci HBO. Na režii se podíleli střídavě Tim van Patten, Brian Kirk, Daniel Minahan a Alan Taylor.

K druhé sérii zatím existuje pouze teaser s informací, kdy se dočkáme pokračování. (Co by také měl obsahovat jiného, když se ještě nezačalo točit.)

Foto: hbo.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka