OSCAR 2011: Je rozhodnuto, vítězem je Králova řečV noci z neděle 27. na pondělí 28. února 2011 proběhl 83. ročník předávání prestižních cen Americké akademie. O vítězi se spekulovalo hned od nominací a tipy byly jednoznačné. Bude to Králova řeč. Přesto byla ve hře spousta kvalitních filmů, a nebylo snadné vítěze vybrat, jenže Králova řeč má  všechno, co potřebuje film k získání Oscara. Silný příběh, skvělé herecké výkony, v pozadí skutečnou událost. To všechno v  komorním duchu konverzačního dramatu, ve kterém dokázala rozehrát velkolepý příběh, která vás prostě musí oslovit.

 

Nemalého úspěchu ale dosáhlo také snové drama Počátek režiséra Christophera Nolana. Uspělo hlavně v technických kategoriích – vizuální efekty, zvuk, kamera. Naopak naprosto opomenut zůstal vynikající film bratrů Coenů Opravdová kuráž, který ukázal, že western opravdu není mrtvým žánrem a dá se natočit tak, aby bavil a přinesl skutečný filmový zážitek z Divokého Západu. Nechci znevažovat originální předlohu, ale Jeff Bridges do filmu vložil svoje charisma a mladá, upovídaná a velice přidrzlá dívka  v podání Hailee Steinfeld ukázala, že nejvíce kuráže má právě ona. Škoda že z ní akademici neučinili jednu z nejmladších držitelek Oscara.

Oscarový vítěz: Králova řeč a Colin Firth

Králova řeč bodovala v kategorii nejlepší film, stejně jako nejlepší režie pro Toma Hoopera a oceněn byl také David Seidler za nejlepší originální scénář. Ze svých celkových 12 nominací si tedy Králova řeč odnesla 4 vítězství.

Trailer vítězného filmu Králova řeč [ENG]

V hlavních hereckých kategoriích bylo jasno. Colin Firth ani Natalia Portman neměli větší konkurenci, tudíž jejich vyhlášení splnilo očekávání.  Oba se loni ocitli ve svých takřka životních rolích a dali do nich naprosto všechno ze své jedinečné osobnosti. Jejich výkony na plátně je radost sledovat.
Ve vedlejších rolích už se dalo polemizovat, kdo si sošku odnese, ale nakonec se čerstvými držiteli stali v mužské kategorii Christian Bale za svou roli ve filmu The Fighter a v ženské kategorii zvítězila Melissa Leo, taktéž z Fightera.

Zkrátka nepřišel ani filmový hit o vzniku sociální sítě Facebook v režii Davida Finchera, odnesl si ocenění za nejlepší adaptovaný scénář, originální píseň a střih. Což je mnohem větší úspěch než v případě značně lepšího filmu z roku 1999 Klub rváčů, který vznikl podle knižní předlohy Chucka Palahniuka. Za tento dnes již kultovní snímek si tvůrci odnesli pouze jedinou nominaci a to ještě za střih zvuku.

Celý galavečer probíhal spíše podle zavedených akademických norem, přestože se pořadatelé snažili o jistý druh invence. Hlavně co se týče používání sociálních sítí. To se jim ale spíše vymstilo. Jak se ukázalo, měli fanoušci fotografie herců z červeného koberce na svých profilech ještě dříve než profesionální fotografové stačili seřídit své stroje. Přestože vyhlašováním provázela sympatická dvojice herců Anne Hathaway a James Franco, napjatě čekající, zda-li pak ho akademici ocení za jeho skvělé ztvárnění Arona Ralstona ve filmu 127 hodin, nenabídl přenos divákům žádnou zajímavější podívanou.

Trailer filmu Počátek, který zazářil v technických kategoriích

V kategorii nejlepší animovaný film zvítězilo Pixarovské Toy Story 3 zcela podle očekávání. Mírně naivní pohádka od DreamWorks Jak vycvičit draka možná zabavila děti svým 3D formátem, co se příběhu týče tam už to bylo o mnoho slabší. A mírně poetická, klasicky animovaná francouzsko/britská „pohádka“ akademiky asi ani nadchnout nemohla. Přesto si svou nominaci zasloužila mnohem více než přihlouplý dráček.
Za výpravu byla nominována  první část  závěrečného dílu filmové ságy Harry Potter a Relikvie smrti, sošku si ale odnesla Burtona Alenka v říši divů. Zcela zaslouženě. Alenka vybojovala ještě další cenu a to v kategorii kostýmů.

Filmu Opravdová kuráž akademici zcela nezaslouženě a bezostyšně přehlédli. Ono jim asi bylo hloupé ocenit Coeny tak rychle po sobě.

Hodně interaktivní se snažil měsíce dopředu být oficiální web Oscarů ve spolupráci s televizní stanicí ABC, na kterém mohli návštěvníci sledovat videa, která je měla takříkajíc vtáhnout do dění. O větší zapojení diváků do této velkolepé mediální masáže se organizátoři letos vůbec hodně snažili. A nelze jim odepřít, že některá videa, které je možné na webu zhlédnout nejsou vtipná. Například putování Jamese Franca a Anne Hathaway do říše nominovaných filmů, vše v duchu Počátku. Anne má například možnost zatančit si vedle Natalie Portman hnědou kachnu a jde jí to opravdu znamenitě.
A James Franco se snaží za ní schovat ve svém přiléhavém baletním trikotu. Jinak se ale podle ohlasů zdá, že slavnostní večer byl spíše nudný a suchý. Což není nic nového, protože vždy to bývá pouze přehlídka krásných šatů a děkovacích řečí. A ti, kteří si stěžují možná jen ještě neviděli žádné vyhlašování tzv. českých prestižních cen. Koukat na Českého lva nebo v horším případě  na televizní anketu TýTý je opravdu zážitek, který ještě nikdy nikoho nepobavil bez ohledu na to, kdo ho moderoval.

83. ročník tak máme úspěšně za sebou, přesto stále nemáme možnost zajít do kina na všechny filmy, o kterých se v souvislosti s Oscary mluví. Ani vítězná Králova řeč k nám ještě nedoputovala. Naštěstí na ní už nemusíme čekat dlouho. Česká premiéra je nahlášena na 10. března a cestou z kina (nebo do kina) si můžete koupit také knižní předlohu.

Celkový přehled nominací a vítězů na oscar.go.com nebo oscars.org.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka