OSCAR 2011: Herec v hlavní roliTentokrát se podrobněji zaměříme na představitele hlavních mužských rolí, kteří byli za svůj výkon nominováni na Oscara. Na rozdíl od ženské kategorie, co se týče filmů měli čeští diváci větší štěstí. Kromě snímku The King´s Speech (Králova řeč) už můžeme v kině vidět všechny tituly, v nichž září nominovaní herci. A Králova řeč k nám dorazí již brzy, 10. března 2011. Zpoždění je přes kvalitu filmu trochu nepochopitelné, nicméně jsme na tom pořád lépe, než v případě titulů Winter´s Bone, Rabbit Hole nebo Blue Valentine, u nichž ani není známo datum české premiéry.  V mužské kategorii figurují mnohem známější a „profláklejší“ tváře, než v případě nominovaných hereček, kde pouze tři z nich ve své kariéře dosáhly výraznějších úspěchů.

Možná až na Jessieho Eisenberga, jež  až letos ztvárnil jednu ze svých nejvýraznějších rolí ve snímku The Social Network a dal tak najevo, že mu takové role sednou. Masovějšímu publiku se  představil snímkem Zombieland z roku 2009, trochu drsnější post-apokalyptickou podívanou, kde lidstvo vymřelo a vládnou zombies. Všechno v mezích čistě komediálních. Zde si zahrál po boku Woody Harrelsona, jež mimo jiné ztvárnil postavu Larryho Flinta ve Formanově snímku Lid vs. Larry Flint z roku 1996.

Každý z nominovaných herců má obrovské šance na úspěch, jelikož jejich výkony byly opravdu strhující. Každá role je zase specifická svým projevem, dobou, žánrem. Zase není možné žádné porovnávání. Každý z herců podal jedinečný a vrcholný výkon.

The King´s Speech - Colin FirthColin Firth

Colin Firth byl za svůj výkon ve filmu The Single Man nominován na minulém ročníku předávání cen americké akademie. Zůstalo však pouze u nominace. Za tuto roli si nakonec odnesl „jen“ cenu BAFTA. Ani na Zlatých Glóbech svou nominaci neproměnil.
Letos se zdá, že by na cennou sošku dosáhnout mohl. Svým brilantním ztvárněním britského krále Jiřího VI., který odmalička trpí výrazným neduhem, tj. koktáním totiž už uchvátil akademiky na Zlatých Glóbech a dostal i cenu BAFTA. Tyto dvě ceremonie, které předchází prestižnímu udělování cen nejvyšších obecně značí jakousi předzvěst vítězů zlaté sošky.
Že film nabízí skutečně kvalitní podívanou lze soudit i podle toho, že byli nominováni i jeho herečtí kolegové, Geoffrey Rush coby amatérský herec a logoped samouk, a Helena Bonham Carter v roli královy manželky a matky nynější královny Alžběty II. Nominaci si vysloužil také scénárista David Seidler, kameraman Danny Cohen i samotný režisér Tom Hooper. Tento snímek měl být natočen téměř o 30 let dříve, ovšem matka současné britské královny Alžběty II. projevila přání, realizovat tento film, až po její smrti.

Trailer filmu The King´s Speech [ENG]

Colinu Firthovi role nesmírně sedla. Bylo zajímavé vidět ho po delší době v takové roli. Po snímcích Deník Bridget Jonesové nebo romantickém vánočním slaďáku Láska nebeská to bylo příjemné osvěžení. Vzhledem k nadšení, jaké film provází má i Colin Firth slušnou šanci si 27. února cenu převzít.

Biutiful - Javier BardemJavier Bardem

Tento charismatický španělský herec si Oscara odnesl před třemi lety za ztvárnění tajemného zabijáka ve thrilleru bratrů Cohenů Tahle země není pro starý. Snímek celkově posbíral snad všechna ocenění, která byla k dispozici. Letos se tak pravděpodobně Bardemův úspěch opakovat nebude. Film Biutiful režiséra Alejandra Gonzaleze Iñárritu sice nabízí silný příběh, ale ve srovnání s tím, co předvedl Bardem před třemi lety je téměř jisté, že ocenění si letos neodnese. Uxbal představuje typ lidské trosky, která se marně snaží vymanit z bídného dna lidské existence. Jako bývalý narkoman, otec dvou synů, se pokouší v posledních chvílích svého života najít ztracenou důstojnost, ovšem prostředí současného barcelonského podsvětí mu jeho snažení ani trochu neulehčuje.

Český trailer filmu Biutiful

Film Biutiful byl též nominován v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Českou premiéru měl 3. února.

127 hodin - James FrancoJames Franco

Rok 2010 byl pro tohoto herce velice plodným. Nejenže se objevil v nadějném snímku 127 hodin, stihl si zahrát také Allena Ginsberga ve filmu Kvílení a objevil se i jako ústřední postava po boku Julie Roberts ve snímku Jíst, meditovat, milovat. Kde se setkal také s Javierem Bardemem.
Ve filmu 127 hodin, který byl natočen podle stejnojmenného bestselleru Arona Ralstona, jež popisuje jeho strasti během výletu do arizonského kaňonu, kde musel projít nejtěžší zkouškou. Režisér Danny Boyle, který v roce 2009 bodoval se svým Milionářem z chatrče se letos chopil úplně jiného tématu a povedlo se mu natočit neuvěřitelně pravdivě působící snímek, kde jsou scény pojaty tak naturalisticky až máte chuť zakrývat si oči. A když přijde na „lámání chleba“, je to vaše ruka, kde cítíte bolest. Snímkem 127 hodin se nám Danny Boyle opravdu dostal pod kůži, ale je to především zásluha právě Jamese Franca, které se své role chopil opravdu zodpovědně a pro diváka je snadné prožívat s ním jeho trápení ve skalní puklině.

Český trailer filmu 127 hodin

Šanci na výhru má film 127 hodin také v kategoriích nejlepší adaptovaný scénář, střih, hudba, nejlepší píseň a samozřejmě také nejlepší film.

Opravoda kuraz - Jeff BridgesJeff Bridges

Jeff Bridges tvrdí, že se nerad dívá na své filmy, ale když v televizi běží Big Lebowski tak to je jiná. „Dude“ Lebowski se stal téměř kultovní postavou. A bylo to zase právě setkání s bratry Coheny jako tentokrát ve snímku Opravdová kuráž, jež je remakem filmu z roku 1969 u nás přeložen jako Maršál s Johnem Waynem v hlavní roli. John Wanyne si za svůj výkon Oscara odnesl. Jeff Bridges zřejmě bude muset letos nechat toto místo někomu jinému. V loňském roce byl totiž oceněn za výkon ve filmu Crazy Heart, v němž si zahrál stárnoucího countyového zpěváka. Vyhrát dvakrát po sobě by bylo moc velké umění i pro Duda Lebowskiho.

Český trailer filmu Opravdová kuráž

Ve filmu Opravdová kuráž si Jeff Bridges zahrál věčně opilého jednookého šerifa, jež je požádán malou holkou, aby pomstil smrt jejího otce. Pokus o vzkříšeni westernu v podání bratrů Cohenů rozhodně stojí za to vidět, i když tomuto žánru dávno odzvonilo.

The Social Network - Jesse EisenbergJesse Eisenberg

Film The Social Network režiséra Davida Finchera sice možná je označován jako Klub rváčů internetové generace, ovšem myslím, že je to dost nadnesené. Klub rváčů je kultovní snímek, stejně jako autor knižní předlohy Chuck Palahniuk je kultovní spisovatel. Mluvit o Marku Zuckerbergovi jako o kultovní osobnosti není příliš šťastné. Ač je film skvěle natočen a herecké výkony nelze zpochybňovat, nedá se říct, alespoň ještě ne v této době, že by byl The Social Network nějaký začátek filmové revoluce, nebo znamenal zlom ve vývoji kinematografie. Facebook a sociální sítě sice znamenají zlom v komunikaci a stávají se dominantními, ale film zůstane pouze filmem. Ale Jesse Eisenberg ztvárnil mírně asociálního Zuckerberga opravdu věrně, bez ohledu na fakt, jestli nosil stejná trička jako on.

Český trailer filmu The Social Network

The Social Network zaujal kritiky, kteří mu v lednu dali čtyři ceny za kameru, režii, scénář a hudbu. Na Zlatých Glóbech pak získal ocenění v kategoriích nejlepší film, režie, scénář a hudba. Cenami BAFTA byl oceněn za režii, scénář a střih.
Sám Eisenberg přirovnal scénář Aarona Sorkina  jeho precizností k dílům Shakespeara. Není se proto čemu divit, že sbírá ocenění právě v této kategorii. Jak dopadne Jesse Eisengerg uvidíme už 27. února. Ale přesto že je jeho postava silná, v této kategorii jsou výraznější role a tak si ocenění pravděpodobně neodnese.

Další informace o Oscarech a nominacích na stránkách http://www.oscar.go.com

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho dále a přihlaste se k odběru novinek emailem, sledujte Filmaniak.cz na Facebooku a Twitteru

About Iveta Hajlichová

Bio: *1991, Praha - studentka Katedry filmových studií na FF UK - filmový nadšenec/vášnivá čtenářka